Hova vezetnek Szíriában a zavargások?
– A szíriai kormány mindent megtett a nyugalom érdekében, de vannak sajnos bizonyos szélsőséges csoportok, amelyek a kormány ellenében dolgoznak. Félelmet, pánikot keltenek, hogy megakadályozzák a reformtörekvések megvalósulását. Nyolcadik hete folynak az erőszakos cselekmények, az említett csoportok bűncselekményeket követnek el. A kormány kezdetben önmérsékletet tanúsított velük szemben, de tovább folytatják az erőszakot, amely sok ártatlan civil, katona és a biztonsági erők embereinek életét követelte, valamint megrongálták a közintézményeket. A kormány a nép jogos követeléseit meghallgatva számos reformkezdeményezést indított, így feloldotta a szükségállapotot, megszüntette az állambiztonsági bíróságot, engedélyezte a békés tüntetések tartását. Ennek ellenére a szóban forgó csoportok folytatták a fellépésüket, emellett a külföldi média uszító tevékenysége is segített nekik, hiszen megpróbálták elferdíteni a tényeket. Több bűnözőt letartóztattak, akik elismerték, milyen cselekményeket hajtottak végre, s azt is, ki kitől mennyi pénzt kapott részvételéért. Semmiképp sem lehet békés célú tüntetéseknek tekinteni azt, ami Szíriában folyik, hiszen akkor nem lett volna ennyi áldozat.
– Az ön által említett „bűnözők” kitől kapták az utasításokat a tüntetések megszervezésére?
– Ezek a csoportok külföldről kapják a pénzügyi támogatást és az utasításokat. Bizonyos részük a szalafiták befolyása alatt áll. Az mindenesetre biztos, hogy az ország közbiztonságát aláássák. A reformok viszont stabil közbiztonság nélkül nem valósulhatnak meg.
– Biztos abban, hogy nem a szíriai emberek jogos szabadságvágyáról van szó, a kormány pedig a reformokkal csak tűzoltást hajt végre?
– Nem lehet összehasonlítani az arab tavaszként ismert eseményeket a különböző országokban. Szíria geopolitikai helyzete teljesen más, mint a többieké, minket Irak, Libanon és Jordánia határol, s hadban állunk Izraellel. Vannak, akik több szabadságot követeltek, a kormány pedig erre válaszul kezdett a reformokba. Az elnök leült a nép küldötteivel, meghallgatta őket. Most is folyik az általános párbeszéd a néppel, hogyan lehet folytatni az elkezdett utat.
– Önök támogatják az egyiptomi vagy a tunéziai forradalmakat?
– A szíriai nép a maga ura, ő választotta a jelenlegi kormányt, és ő dönti el, miként folytatódjon az élet. Ez az említett országokra is érvényes, ők döntöttek a kormány sorsáról. A demokrácia azonban soha nem valósulhat meg erőszakos úton. A demokrácia nem egy ruha, amely mindenkire jó, az mindenhol ki kell alakuljon, minden országban más. 2006-ban itt, a demokratikus Magyarországon is voltak tüntetések, amelyekkel szemben fellépett a rendőrség.
– Szíriából szörnyű képeket közvetít a televízió, katonák vannak az utcán, rengeteg a halott. Nem tartanak attól, hogy polgárháborúba is taszíthatja az országot a tiltakozó hullám?
– Deraában, a tüntetések kezdetén már látni lehetett, hogy bűnözőkkel állunk szemben, és nem a szíriai nép tiltakozik. Deraa képviselői elmentek Damaszkuszba, és kéréseiket meghallgatta az elnök, mire azonban visszatértek városukba, a bűnözők már felforgatták a rendet. Voltak bizonyos tévedések Deraában, ezért menesztették is a polgármestert és a rendőrfőnököt is. Polgárháborútól épp ezért nem is tartok, a nagy városokban ugyanis béke van, Aleppóban vagy Damaszkuszban mindenki támogatja a kormány politikáját. Azt mondják, több szabadságot akarnak, de nem fegyveres úton akarják ezt elérni. A tévék által közvetített képekről pedig azt mondhatom, itt is látszik, miként uszít a külföldi média, hogyan segíti a terroristákat. Egyes képeket nem is Szíriában forgattak, hanem Tunéziában vagy Egyiptomban, sőt régi libanoni képsorokat is betesznek, azt állítva, hogy Szíriában készültek.
– Attól nem tartanak, hogy a tüntetések leverése súlyosan befolyásolja a kormány megítélését?
– Szíria lakossága 23 millió fő, a tüntetések néhány helyen folynak csak, és legfeljebb néhány száz embert érintenek. Egyesek azzal próbálkoznak, hogy a vallási felekezetek közötti feszültséget szítsák, pedig nálunk hagyományosan toleránsak az emberek, a vallások egymás mellett élnek háborítatlanul. Abban bízunk, hogy a nemzetközi közvélemény is az igazságra fog figyelni. Egyetlen ország sem fogadná el, hogy békés tüntetés címén fegyveresek vonuljanak az utcán. Ismételten leszögezem, hogy mi a reformok mellett állunk, de minden reform alapja a jó közbiztonság.
– Az amerikai elnök azt mondta, Basár el-Aszad elnök vagy a demokratikus változások élére áll, vagy álljon el az útból. Miként vélekedik erről?
– Szíria két hét alatt hatalmas reformokat hajtott végre! Egy nap alatt képtelenség azt megtenni, amit követelnek. Obama elnök kijelentése uszító jellegű, azt akarja, hogy a konfliktus tovább folytatódjon Szíriában, és elsősorban Izrael érdekeit szolgálja. Mi a szíriai nép érdekeit tartjuk elsődlegesen fontosnak.
Nemvárt fordulat jön az időjárásban, mutatjuk mire számíthat