Valóban felajánlotta lemondását a miniszterelnöknek írt levelében Hoffmann Rózsa, de választ még nem kapott – erősítette meg az Index információját lapunknak az oktatási államtitkárság, ám bővebb tájékoztatást az okokról egyelőre nem kívántak adni. Úgy tudjuk, az államtitkár nem kért személyes „kihallgatást” a kormányfőtől. Orbán Viktoron múlik, hogy döntését mikor és milyen formában közli vele. Hoffmann Rózsa megkeresésünkre csupán annyit mondott, addig nem kíván nyilatkozni döntésének okairól, amíg Orbán Viktorral nem beszélt a jövőről. Arra, hogy erre mikor kerül sor, az államtitkár azt mondta, ez a miniszterelnöktől függ.
A kormányfő szóvivője tegnap újságírók előtt határozottan közölte: az oktatási államtitkárt Hoffmann Rózsának hívják, és így fog ez maradni még hosszú időn keresztül.
*
Szijjártó Péter hozzátette, az oktatási államtitkár Orbán Viktor kormányfő egyik legközvetlenebb munkatársa. Mint mondta, ma, Magyarország megújítása során az egyik stratégiai fontosságú terület a közoktatási és a felsőoktatási rendszer átszervezése. Ezt a munkát végzi jelenleg Hoffmann Rózsa, és ezt fogja végezni a jövőben is – jelentette ki.
Több forrásból is úgy értesültünk, hogy az államtitkár körülbelül egy hete küldte el levelét a miniszterelnöknek, amelyben részletesen megindokolta döntését. A levél elküldése előtt egyeztetett felettesével, Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszterrel. Úgy tudjuk: az indokok között szerepel többek között, hogy a Fidesz etikai bizottsága nem marasztalta el Pokorni Zoltánt, a Fidesz alelnökét amiatt, hogy több alkalommal nyíltan kifogásolta a kormányzati oktatáspolitika bizonyos pontjait. Pokorni ellen ezért Hoffmann maga kezdeményezett eljárást, de a testület úgy találta, hogy a fideszes oktatáspolitikus nem lépte túl a szakmai vita kereteit. Többek szerint az államtitkár alapvetően úgy érzékeli, hogy a Fidesz-frakció nem áll egységesen mögötte, erre utalt például, amikor tavaly év végén a kétszintű érettségi mielőbbi kötelezővé tétele ügyében a Fidesz megszavazta Pokorni ezzel kapcsolatos törvénymódosító javaslatát annak ellenére, hogy azt az államtitkár nem támogatta. Pokornin kívül Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője is több alkalommal „üzent” az államtitkárnak, például amikor ötletbörzének nevezte a kiszivárgott felsőoktatási intézményi integrációs terveket, vagy amikor az etikai eljárás kapcsán egyértelműen kiállt Pokorni mellett azzal a nyilatkozatával, amely szerint a vitákat nem elfojtani, hanem lefolytatni kell.
Valamennyi informátorunk szerint ugyanakkor Hoffmann Rózsa célja a valóságban a lemondás felajánlásával nem a távozás, hanem pozíciója megerősítése. Egyesek szerint Hoffmann Réthelyi Miklóst „másolja”, aki hasonló helyzetből pozitívan jött ki. Úgy tudjuk: az államtitkár abban bízik, ha Orbán Viktor nem fogadja el a lemondást, akkor pozíciója erősödik, a kormánypártokon belüli ellenlábasai pedig gyengülnek. Abban valamennyi forrásunk egyetértett, hogy Hoffmann veszélyes vizekre evezett, Orbán Viktor ugyanis nem kedveli, ha valamelyik vezető politikus nem maga oldja meg a problémáit, hanem tőle várja a döntést, ráadásul őt nyilvánosan döntési kényszerbe sodorja.
Lapunk megkereste az ügyben Pokorni Zoltánt is, ám a parlament oktatási bizottságának fideszes elnöke nem kívánta kommentálni az ellene etikai eljárást kezdeményező oktatási államtitkár döntését. Arra a kérdésre, mit tenne, ha a miniszterelnök felkérné Hoffmann Rózsa posztjára, csak annyit mondott: továbbra sem akar sem oktatási államtitkár, sem miniszter lenni.
Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője az MTI-nek kijelentette: Hoffmann Rózsa nyugodt körülmények között, szakmai munkát szeretett volna végezni, de ehelyett folyamatos, szervezett és nemtelen támadások ellen kellett védekeznie. Hozzátette: az államtitkárt a végletekig támogatják, a döntését azonban ebben az esetben nem. Abban reménykednek, hogy a miniszterelnök nem fogadja el a lemondást. Harrach szerint ugyanakkor koalíciós feszültség ettől sem lesz, és reményeik szerint ezután sem lesz a Fidesz és a KDNP között.
Napi balfék: Magyar Péter szagmintát vesz