Kétszer egymás után letartóztattak egy nőt Szaúd-Arábiában, mert autót vezetett. Minthogy a sivatagi királyságban törvény nem, de a hagyomány tiltja a nőknek az autóvezetést és a kerékpározást, Manal as-Saríf tudhatta előre, mi vár rá. Akcióját egyébként apja és bátyja is támogatta, amolyan kísérletként, mi történik, ha szánt szándékkal az értelmetlenné vált hagyomány ellen vét. Szaúd-Arábiában évtizedek óta folyik a vita a nők autóvezetéséről, de eddig semmi nem történt, mivel a hagyományokat nagyon tisztelő országban nehezen válnak meg valamely jól bejáratott szokástól, s a lakosság többsége sem támogatja a jog megadását. Egy kisebb részük azonban igen, Manal as-Saríf pedig épp az ő segítségükben bízott.
A sajátos szaúdi jogi útvesztőben alaposan megforgatták a hölgyet. A rendőrök elsőként a vallási rendőrségként ismert testülethez vitték, amely azonban közölte, a nők autóvezetésének tilalma nem a Koránból van levezetve, egyszerű szokás, így nem az ő hatáskörükbe tartozik. A rendőrök úgy találták, a nő nem követett el bűncselekményt, nem jelentett veszélyt a közbiztonságra, csak közlekedési kihágást, így a közlekedésrendészethez irányították. Ez a csoport viszont nem tudott mit kezdeni az esettel, hiszen a jogszabályok miatt soha nem volt még dolga női sofőrökkel.
A tiltás alapját az képezi, hogy a közlekedésrendészethez hasonlóan a társadalom nagy része sem szokott hozzá a nők jelenlétéhez. Szaúd-Arábiában szigorúan elkülönítik a két nemet, a lehető legkisebbre csökkentik az időt, amíg egy egymással rokonságban nem álló férfi és nő találkozik. Ennek megfelelően egy – természetesen férfi – rendőr nehezen tudná kezelni a helyzetet, ha nő balesetet okoz vagy azt elszenved, ahogy a férfi sofőrök sem tudnának kellően magabiztosan beszélni egy ismeretlen nővel hasonló helyzetben. Arról nem is beszélve, hogy a nők maguk éreznék magukat a legárvábbnak akár egy apró vita esetén is, minthogy konkrétan tiltva van számukra a beszélgetés idegen férfiakkal.
A nők jogai mellett kiállók azt mondják, ha állandóan a veszélyekről beszélünk, akkor biztosan nem fognak a nők vezetni. Bár Abdullah szaúdi király általában a reformok híve, az aprónak tűnő, valójában nagyon is súlyos problémát valószínűleg nem fogja rendeleti úton megoldani, és hirtelen engedni a követeléseknek. A szaúdi lapok mindenesetre egyöntetűen amellett érvelnek, hogy engedjék a nőket a volánhoz.
Orbán Viktor: Megvan a bérmegállapodás!