Háborús bűnöket követtek el az Észak- és Dél-Szudán határán fekvő, vitatott hovatartozású Abyei város térségében, amelyet szombat óta megszállva tartanak az észak-szudáni erők – közölte a Satellite Sentinel Project elnevezésű műholdas megfigyelőprogram. A felvételek szerint páncélozott járművekkel pusztítanak el falvakat. Omár el-Basír szudáni elnök kijelentette, Abyei „északhoz tartozó szudáni terület”, és a nemzetközi közösség követelése ellenére nem vonják ki erőiket a térségből, írta az MTI.
Szudán hivatalosan július 9-én válik ketté, ekkor érvényesítik a déli, főként keresztény szudániak által megszavazott függetlenséget. El-Basír a népszavazást követően azt ígérte, még segíteni is fogja országa a most születő, olajban roppant gazdag, de infrastruktúrával gyakorlatilag nem rendelkező államot, ám az Abyei környéki terület már régóta robbanással fenyegetett. Abyei a Muglad-medencében fekszik, amely mindig az Észak- és Dél-Szudán közötti híd szerepét töltötte be, s nem mellékesen itt van a szudáni olajkészlet zöme. Abyein keresztül húzódik a nagy nílusi olajvezeték, amely a déliekhez tartozó Unity tartománytól szállítja a fekete aranyat Port-Szudán városáig. El-Basír közölte, országa nem ismeri el Dél-Szudánt, ha az továbbra is követeli Abyeit. A világ több állama kész arra, hogy a Juba központú tartomány függetlenségét elismerje, elméletileg az első lenne Kartúm, majd Kairó kéri a második helyet, s őket követnék a nagyhatalmak, mint az Egyesült Államok, Oroszország, Kína vagy Nagy-Britannia. A felajánlás nem véletlen, az említettek mindegyike bizonyos mértékben tulajdonosa az ottani olajkitermelő cégeknek.
Politikai és gazdasági szempontból Dél-Szudán sok lehetőséget rejt, hiszen hatalmas szüksége van befektetőkre és segélyekre, és geostratégiailag is jó helyen fekszik, hiszen egy stabil állam Kelet-Afrika zavarosában segíthet megszilárdítani a helyzetet Szomáliában, Etiópiában, Eritreában. Abyei lakosai elméletileg még az idén urnákhoz járulhatnak, hogy eldöntsék, kihez fognak tartozni a jövőben. Nagy kérdés azonban, hogy mekkora területről van szó, kik jogosultak a szavazásra, és képesek lesznek-e egy ilyen voksolást megrendezni fegyverdörgés közepette.
Súlyos balesetet szenvedett, pedig csak fánkozni akart a Tiszán