Elképzelhető, hogy ősszel népszavazáson dönthet úgy San Francisco népe, betiltják a fiúk körülmetélését a kaliforniai városban. Az ötlet élharcosa Lloyd Schofield, aki szerint az emberi jogokat csorbítja, ha a szülők újszülött gyermeküket ennek a műtétnek teszik ki, így javaslata szerint novemberben arról kellene dönteni, hogy bűncselekménnyé nyilvánítják-e a 18 éves kor alatti körülmetélést.
Az eljárás vallástól függetlenül elfogadott San Franciscóban, ahol sokan azt a teóriát vallják, hogy a műtét később segít az AIDS ellen, minthogy felmérések szerint a körülmetélt férfiak kevesebb esetben fertőződnek meg, mint nem körülmetélt társaik. Márpedig a városban ez a kérdés nagyon lényeges, ugyanis San Francisco a homoszexuálisok fővárosa az Egyesült Államokban. A bizarr vita meglehetősen nagy hírré vált az amerikaiak között, az újságok is foglalkoztak vele, és még Russell Crowe filmszínész is kijelentette, a körülmetélés barbárság. Persze ő ausztrál és heteroszexuális, így nem érinti különösebben az egész ügy.
Bár végül sikerült összegyűjtenie az aktivistáknak a 7200 támogató aláírást, egyelőre nem biztos, hogy a szavazólapokon is találkoznak vele a San Franciscó-iak. Alkotmányjogászok szerint ugyanis a javaslat alkotmányellenes, minthogy ellentétes az első alkotmánykiegészítéssel, amely a vallásszabadságot mondja ki. Ebben az esetben két vallás híveit lehet említeni, a zsidókat és a mozlimokat. Lloyd Schofield honlapján azt állítja, tévhit, hogy minden zsidó körülmetélteti gyermekeit, sőt ő úgy tudja, egyre több izraelita tart olyan névadó ünnepséget, amely nem jár a műtéttel, hanem egyszerűen befogadják a közösségbe az újszülöttet. A mozlimok elé pedig az indokínai csam népet állítja, akik nem metéltetik körül a gyerekeiket, így „nem fájdalommal, hanem szeretettel fogadják a gyermekeket”. Schofield szerint felnőttkorban mindenki áteshet a fájdalmas procedúrán, ha ezt vallásos kötelességének érzi, így nem csorbulnak a vallási jogok. Az ellenzők – azaz a körülmetélést támogatók – azonban azzal érvelnek, hogy a műtét végrehajtása néhány nappal a születés után épp azért előnyös, mert a gyerekek értelemszerűen nem emlékeznek rá, míg felnőttként a beavatkozás igencsak fájdalmas és veszélyes is lehet.
Az ügyben kikérték az emberi jogokért küzdő Amnesty International véleményét is, amely azonban határozottan elutasította a segítséget. Ez azért furcsa, mert a szervezet 1995 óta küzd az Afrika középső részein elterjedt női körülmetélés ellen, azt csonkításnak tartja, így Schofieldék abban bíztak, hogy az AI melléjük áll. A novemberig terjedő időszakban az ötletgazda várhatóan addig üti a vasat, amíg valamelyest melegnek tekinthető, a város lakói viszont egyre szkeptikusabbak, és azt mondják, Schofield egyszerűen csak a mondás szerint neki járó 15 percnyi hírnevet próbálja megszerezni.
Ez történt az ország karácsonyfájának utcájában - galéria