Másodszor is Európában kampányol Netanjahu abból a célból, hogy sikerüljön elegendő szavazatot összegyűjtenie a palesztin állam elismertetése ellen. Korábban Németországban, Nagy-Britanniában, Csehországban és Olaszországban egyeztetett a vezetőkkel a szeptemberi ENSZ-közgyűlés idején várható döntésükről, ám az akkorra tervezett budapesti útja végül nem valósult meg. A palesztinok egyébként hasonló tárgyalásokat folytatnak önálló államuk elismertetése érdekében, utoljára Száeb Erakat főtárgyaló járt az Egyesült Államokban, ahonnan azonban azzal az információval érkezett haza, hogy Amerika meg fogja vétózni a függetlenséget, ha az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé kerül az ügy. Az Európai Unió arra próbálta rávenni a palesztinokat, hogy ne terjesszék a világszervezet elé a függetlenséget, és üljenek tárgyalóasztalhoz, ám Mahmúd Abbász palesztin elnök kijelentette, az egyeztetéseknek semmi értelme, pusztán időhúzás. – Bízunk abban, hogy az Egyesült Államok nem fog vétózni – mondta Abbász Rámalláhban.
A közép-európai térség szavazatai igen kényesek ebben az ügyben. A térség államai – köztük hazánk – ugyanis teljes körű diplomáciai kapcsolatot tartanak fenn Palesztinával, minthogy 1988-ban elismerték a függetlenség akkori kikiáltását. Ha szeptemberben bármelyik ország mellett le kell tegyék a közép-európaiak a voksukat, úgy nyíltan választaniuk kell majd, amely azonban nem érdeke sem Budapestnek, sem Varsónak. A palesztin államiság mellett várhatóan az arab országok és a volt szovjet érdekszféra mellett a dél-amerikaiak is kiállnak majd.
A Rzeczpospolita az izraeli sajtóra hivatkozva azt írta, hogy Románia és Bulgária hasonló dilemma előtt áll, és egyik sem ígérte meg Netanjahunak támogatását. A bolgár miniszterelnök az izraeli kormányfővel tartott tárgyalások utáni szófiai sajtóértekezleten igyekezett minden módon elkerülni az egyértelmű nyilatkozatot. – Majd meglátják, milyen döntést hoztunk, ha szavazásra kerül sor. Egyeztetjük álláspontunkat a többi EU-állammal – mondta Bojko Boriszov.
Holnap jön az igazi tél!