Majdnem bizonyos, hogy ugyanaz a baktériumtörzs fertőzött a franciaországi Bordeaux-ban, mint amelyik nemrégiben több ezer embert megbetegített és 43 halálát okozta Németországban. Olyan kórokozóról van szó, amelyet korábban igen ritkán jeleztek, most azonban kétszer is felbukkant, ráadásul ugyanabban az élelmiszerben; ez nem lehet véletlen – idézte a Reuters a kólibaktériumok szakértőjeként számon tartott Paul Hunter brit egyetemi tanárt.
Mint ismeretes, Bordeaux-ban hét embert kezelnek kórházban kólibaktérium okozta véres hasmenés és súlyos veseelégtelenség miatt. A francia hatóságok bejelentették, kettőjüknél ugyanazt a ritka kórokozót mutatták ki, mint amit néhány hete Németországban. A legsúlyosabb francia beteg, egy 78 éves asszony állapota tegnapra némileg javult, bár még mindig intenzív osztályon kezelik. Mostanra kiderült, hogy a betegek – hat nő és egy férfi – június 8-án egy vásárban ugyanazt a növényi csírákkal megszórt levest ették. Az első eredmények arra utalnak, hogy a fertőzött csírát a jó nevű brit Thompson & Morgantől vásárolták, a társaság azonban kizártnak tartja, hogy a magok náluk szennyeződtek volna. Tegnapra a franciák bejelentették, hogy a brit cég által árusított magok valójában Olaszországból származnak.
A Der Spiegel tegnap közölte, hogy Martin Exner, az ivóvízbizottság elnöke szerint a nagytelepülések kiterjedt ivóvízhálózatait naponta többször is ellenőrzik, de a kevesebb embert ellátó központokat évente alig egyszer-kétszer. A lap megemlít egy WHO-jelentést is, amelyben az áll, hogy Baden-Württembergben a kis hálózatok öt százalékában béleredetű baktériumokat mutattak ki. Ez a víz folyik a csapokból, és ezzel öntözik a növényi csírákat is.
Tegnap az orosz Fogyasztóvédelmi Felügyelet vezetője azt közölte az Interfax hírügynökséggel, hogy öt európai államnak (Dánia, Hollandia, Lengyelország, Németország és Spanyolország) engedélyezheti a hasmenéses járvány miatt június 2-án leállított oroszországi zöldségexport felújítását.
Mérgezés miatt meghalt egy pár Komárom-Esztergom vármegyében