Elsőfokú ítéletet hirdet ma a Fővárosi Bíróság Képíró Sándor volt csendőr százados büntetőperében, akit az ügyészség az 1942. januári újvidéki razzia kapcsán háborús bűntett elkövetésével vádol. Az már ma kiderül, hogy a bíróság szerint Képíró Sándor valóban közreműködött-e negyven ember törvénytelen kivégzésében, mint ahogy az ügyészség állítja, vagy sem. Ugyanakkor az ítélet szóbeli indokolása – az ügy összetettsége miatt – várhatóan olyan hosszú lesz, hogy áthúzódik a holnapi napra.
Falvai Zsolt, a Budapesti Nyomozó Ügyészség vezetője vádbeszédében letöltendő fegyházbüntetést kért a 98. életévében járó férfira. Az ügyész szerint figyelembe kell venni a csendőrt hűtlenségért elmarasztaló 1944-es vezérkari bírósági ítélethez kapcsolódó közokirati bizonyítékokat, még akkor is, ha magát az ítéletet utóbb megsemmisítették. A vád másik pillére Nagy János honvéd főhadnagy 1948-as, az Államvédelmi Hatóságnak (ÁVH) tett, Képíróra részben terhelő vallomás. Falvai úgy látja: semmi sem teszi kétségessé ezen vallomás törvényességét. A történész-szakértőkkel ellentétben szerinte nem minden ügyben alkalmaztak kényszert az ÁVH-n.
Zétényi Zsolt védőbeszédében a büntetőeljárás megszüntetését indítványozta, mivel a vádbeli cselekményeket 1944-ben már elbírálták. Az ügyvéd szerint nincsenek törvényes bizonyítékok Képíró bűnösségére, csupán az ügyész feltevései. Rámutatott: Nagy János vallomásait ki kell rekeszteni a bizonyítékok közül, ugyanis ezeket lelki és fizikai kényszer alatt tette. Az ügyvéd hangsúlyozta: történeti tény, hogy abban az időszakban az ügyek 90-100 százalékában nagyon súlyos jogsértéseket követtek el a hatóságok, ezért a korszak iratait a legnagyobb kétellyel kell kezelni.
Az ügyben Varga Béla bírói tanácsa jár el, aki a kémügyben a napokban az ügyész előzetes letartóztatási indítványával szemben Szilvásy Györgyöt és Laborc Sándort első fokon szabadlábra, Galambos Lajost pedig házi őrizetbe helyezte. Ugyancsak Varga volt az, aki évekkel ezelőtt a Bácskai-perben saját szobájában egyeztetett a tanúként beidézett szocialista politikusokkal.
Több helyen is tüntettek Magyar Péter ellen a felháborodott nyugdíjasok