Walesben a függetlenségért vívott harc soha nem volt olyan erőszakos, mint Írország hasonló küzdelme, de a bárdok földjén is léteztek és léteznek bizonyos csoportok, amelyek nem várnak a politikusok tárgyalásaira, hanem saját kezükbe veszik az irányítást. Ilyen volt például a Meibion Glyndwr nevű társaság, amely a kilencvenes évek közepéig riogatta a környékre vetődő angolokat. A hetvenes évek végén gazdag angolok körében népszerű volt Walesben házakat vásárolni, „Glyndwr fiai” pedig ezeket gyújtották fel, így próbálván elűzni a betolakodókat, akik
annyira felverték a házak árait, hogy a walesiek nem tudták megfizetni, ezért kivándoroltak. Ezt megelőzően a Szabad Walesi Hadsereg (walesiül Byddin Rhyddid Cymru) próbálta átmenteni Írországból a harc szellemét, állítólag kapcsolatban is álltak a Hivatalos IRA-val (OIRA), amely később szétmorzsolódott a vészterhes idők során Észak-Írországban. A hadsereg főként vízcsöveket robbantott fel a Mudiad Amddiffyn Cymru nevű csoporttal együtt, amelyek Liverpool számára szállították a vizet. Haragjukat az keltette fel, hogy a liverpooli önkormányzat a walesiek megkérdezése nélkül határozott egy új víztározó létrehozásáról Capel Celyn falu mellett, amelyhez a kis település elárasztására volt szükség. A Westminsterben a 36 walesi képviselő közül 35 tiltakozott, egy pedig tartózkodott, ám az angolok megszavazták az építkezést, így Capel Celyn megszűnt létezni 1965-ben. Liverpool városa 2005-ben kért bocsánatot a falutól.
Jelenleg elsősorban politikai szinten folyik bizonyos függetlenedési folyamat Walesben, de főként a nyelv újjászületése jelenti az identitás megtartását és erősítését. 2002-ben ugyanakkor Rhys Ifans walesi anyanyelvű színész egy interjúban azt mondta, a házak árának felverése bűncselekmény, ezért ő maga is számtalanszor érezte úgy, hogy az angolok által lakott hétvégi házakat fel kellene gyújtani. „Ilyet én persze nem tennék, vagy legalábbis nem mondanám el magának” – mondta az újságírónak.
Ez történt az ország karácsonyfájának utcájában - galéria