Zajos norvég szubkultúra

Norvégia nem csak fjordokból és a női kézilabdacsapatból áll, tartják ezt – helyesen – a norvég külügyminisztériumban, ezért a diplomatákat mostantól kiokosítják az ország egyik legnagyobb kulturális exportcikkéből, a sátánista metálzenéből is. Állítólag az embereket ez nagyon érdekli.

2011. 07. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olyan különleges fajtája a metálzenének a black metal, amely valami miatt főként Skandináviában terjedt el, ott is elsősorban Norvégia fiai művelik magas szinten. Aki nem szereti a zajos fémzenét, annak nem ezzel érdemes kezdenie a barátkozást a műfajjal, jó szívvel valójában senkinek sem ajánlható furcsa gondolatvilága miatt. Márpedig a fekete zene rajongói igen sokan vannak Norvégiában, s ott, a messzi fenyvesek hideg világában teljes szubkultúra alakult ki, zajos, erőszakos és hideglelős.
A legendás Burzum együttes basszusgitárosa, Varg Vikernes számít a terület legfurcsább alakjának, akit 1994-ben 21 éves börtönbüntetésre ítéltek egyik zenésztársa, Oystein Aarseth meggyilkolása és négy templom felgyújtása miatt. Aarseth a Mayhem együttesben játszott együtt Vikernessel, maga is hithű sátánista volt, a színpadon Euronymous néven volt ismert. Az együttesnek volt korábban egy svéd énekese, Per „Halott” Ohlin, akiről még Aarseth is azt mondta, nem volt normális. – Mit mondhatunk egy olyan emberről, aki nem eszik azért, hogy éhezési sebek jelenjenek meg a testén? – mondta a Halottról. A fiatal zenész koncertek előtt elásta ruháit, hogy rothadni kezdjenek, és így tudjon, immáron teljes átéléssel énekelni. Ohlin 1991-ben, 22 évesen lett öngyilkos, egy vadászpuskával fejbe lőtte magát. A holttestet maga Euronymous fedezte fel, aki gyorsan készített néhány fényképet, egy ezek közül egy későbbi album borítóját díszíti. A Mayhem basszusgitárosa, Necrobutcher a helyzet miatt távozott a csapattól, amely azonban tovább működött, ma is létezik, énekesként pedig egyetlen olyan zenész található benne, aki nem valami szörnyetegről kapta a nevét. Ő Csihar Attila.
A szörnyű háttér ellenére a black metálban több kiválóan képzett zenész is szerepet kap – elég csak Csiharra vagy a Mayhem dobosára, Hellhammerre gondolni, utóbbi ugyan nem túl simulékony ember, de a világ egyik legjobb metáldobosa –, a felvételeket pedig modern stúdiókban rögzítik és rendezik össze albummá. A black metál pontosan ugyanolyan része a könnyűzenei életnek Norvégiában, mint az A-ha. A Gorgoroth együttes korábbi énekese, Gaahl például részt vesz egy nőknek készülő divatmárka tervezésében, egyúttal bevallotta, hogy homoszexuális. Fellépéséért megkapta 2010-ben az Év meleg személyisége díjat. Gaahl ugyanakkor a feketéket, mulattokat és mozlimokat „előembereknek” nevezte, dicséri Caligulát, Nerót, valamint Varg Vikernest. A Gorgoroth gitárosa, King ov Hell egy interjúban az egész zenéből a legfontosabbnak az üzenetet, a sátánizmus terjesztését emelte ki. King ov Hell 1999 óta zenél az együttesben, s 2008-ig általános iskolai tanár volt.
Igen fontos megemlíteni, hogy a norvég média felkarolta a cseppet sem barátságos szubkultúrát, Varg Vikernes kisebb fajta médiasztár lehetett, akiért rajongtak a fiatalok, lemezeiket pedig a gyilkosság után elkapkodták. Sem Vikernes, sem King ov Hell, sem Gaahl nem félelmetes külsejű ember, ezért maszkírozzák magukat szörnyetegekké a koncertekre. A néhai Per Ohlin is szőke kisfiúnak tűnt, aki testfestéssel és az említett praktikákkal változtatta magát csontvázszerűvé. A szóban forgó ideológiát, a sátánimádatot, a nihilizmust, a halálvágyat örömmel fogadó fiatalok tömege azonban mégis furcsa, amelyre azonban kevés figyelmet fordítanak Norvégiában, helyette elfogadják különleges kulturális exporttermékként a riasztó hátterű zenét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.