A mozgatórugó a mediatizált kultúra

A magyar irodalom jelen állapota volt a vezértémája a pénteken záródó 39. Tokaji Írótábornak. Mezey Katalin elnök és Sáray László főtitkár, a mindenkori írótáborok szervezője, motorja, lelke korábban azt nyilatkozta, hogy a konferencia elsősorban az irodalom, valamint a digitalizáció és a globalizáció kölcsönhatásait tekinti témájának, de a hozzászólók nagy része mégis inkább panasznapot tartott.

2011. 08. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzeti irodalom legnagyobb hazai seregszemléjének pénteki zárónapján Sáray László titkár, Kalász Márton költő és Ködöböcz Gábor irodalomtörténész felavatták a millenniumi emlékparkban Mikes Kelemen emléktábláját, Oláh Katalin szobrászművész alkotását. Még az utolsó napon is parázs viták alakultak ki: Szentmártoni János, Székelyhidi Zsolt, Dupka György, Király Zoltán, Pécsi Györgyi beszéltek a Magyar Írószövetség 1990 óta megoldatlan székházproblémájáról, a könyvkiadók és a folyóiratok két évtizede továbbgyűrűző létkérdéseiről, a határon túliak sérelmeiről. A hangnem keresetlenné is vált: Csaplár Vilmos, a Szépírók Társaságának meghívott elnöke váratlanul megkérdőjelezte a nemzeti irodalom létjogát.
Tőkés László református püspök, európai parlamenti képviselő arra intette az alkotókat: ahogy a papoknak, az íróknak is küldetésük van. Kovászként kell működniük a magyarság arculatának megőrzéséért. Szőcs Géza költő, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium kultúráért felelős államtitkára beszédében többek között figyelmeztetett: a globalizáció végveszélybe sodorhatja a nyolcmilliónál kisebb lélekszámú nemzeteket, és azokat is, akik lemondanak a nemzeti kultúra védelméről. Ő mint kultúrpolitikus azt próbálja majd elérni, hogy amint enyhül a válság, maximálisan érdekeltté váljanak a gazdasági élet szereplői az irodalom támogatásában. Sokan értették félre L. Simon László vitaindító dolgozatát, úgy értelmezvén, mintha ő csak az írókat tenné felelőssé saját sanyarú sorsukért. Az országgyűlés kulturális és sajtóbizottságának elnöke lapunk kérdésére úgy válaszolt: – Állítom, hogy mindazok a problémák, amelyek évek óta foglalkoztatják a magyar írótársadalmat, és az irodalom presztízsveszteségéről, a magyar írók egzisztenciális gondjairól szólnak, kódolva vannak abban a folyamatban, amelyet a korábbi irodalmi kultúrából a médiakultúrába való áttérés hozott magával. Az írásbeliségen alapuló, az irodalmi hagyományra, a szövegírásra, a szövegolvasásra alapozott kultúra mediatizált kultúrává változott át. Természetesen az irodalmi kultúra vége nem egyenlő a szépirodalom végével, csak az íróknak alkalmazkodniuk kellene az új helyzethez. Szinte fizikai fájdalmat érzek, amikor azt látom, hogy az írók, akiknek az lenne a dolguk, hogy mindig a lehető legnagyobb érzékenységgel reagáljanak koruk tendenciáira és változásaira, most mintha nem vennék észre, hogy mi történik körülöttük a világban. Az írói érdekképviseletnek is számba kell vennie a változásokat: addig hatékony irodalmi érdekképviselet nem lesz, amíg nem ismerjük föl, hogy mi az irodalom helye és a szerepe ebben a megváltozott világban. Félreértés ne essék, aki hosszú évtizedek óta anyagi és szellemi értelemben egyaránt nehéz helyzetben van, annak a panasza elvitathatatlan és jogos – tette hozzá L. Simon László.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.