Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos vizsgálata szerint jelenleg semmilyen adat nincs arra, mire használtak fel 301 millió forintnyi uniós pályázati forrást, amelyet a Havas Szófia volt MSZP-s fővárosi képviselő által vezetett Országos Gyógyintézeti Központ (OGYK) nyert el egy biotechnológiai kutatóközpont létrehozására 2004-ben. Ugyanis a terv meghiúsult, és az őssejtkutatással foglalkozó intézet nem jött létre. A kifizetett százmilliók sorsáról, a beszerzett eszközökről és azok értékéről egyelőre semmit sem lehet tudni.
A kormánybiztos vizsgálata megállapította: az OGYK összesen 400 millió forintot nyert el a Gazdaság és versenyképesség operatív programból (GVOP), amelyből 2005-ben, 2007-ben és 2008-ban három részletben összesen 301 milliót fizettek ki nekik. Erről azonban beszámoló vagy záró jegyzőkönyv máig nem készült, tehát a pályázati szerződés lezáratlan. Ennek ellenére a beruházás megvalósításáért felelős vezető, Sarkadi Balázs 2009-ben hamisan arról tájékoztatta Székely Tamás akkori egészségügyi minisztert, hogy a projektet lezárták.
Budai Gyula jelentése szerint az egészségügyi tárca jogutódja, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium jelenleg is vizsgálja a pályázat körülményeit, „felmutatható végtermékeit” és az esetlegesen a tárcát érintő hátrányokat. Az intézetet a XI. kerületi Diószegi utcában állították volna fel. Az OGYK-t 2007-ben a második Gyurcsány-kormány egy határozattal megszüntette, és az addig hozzá tartozó őssejtbank működtetését az egészségügyi miniszter az Országos Vérellátó Szolgálatra (OVSZ) bízta. A vérellátó szolgálat jelezte: jogutódként kész aláírni a támogatási szerződést. Jelenleg is folyik ennek a szerződésnek az előkészítése.
A kormánybiztos vizsgálata rámutatott: miközben Sarkadi Balázsnak az OGYK-n, majd az OVSZ-en belül nem volt vezető beosztása és aláírási jogosultsága, aközben saját munkaszerződéseit módosította és saját magát nevezte ki telephely-igazgatónak a biotechnológiai központnál. Az eset szépséghibája, hogy ez a központ jogilag nem is létezett, mivel nincs alapító okirata, valamint szervezeti és működési szabályzata. Egy nem létező szervezetnek telephely- igazgatói státusa sem lehet. Ezután a nem létező kutatóközpont nem létező telephely-igazgatójaként Sarkadi ügyvezető igazgatónak nevezte ki Schwab Richárdot, holott kinevezési joga és ilyen pozíció sem volt – mutatott rá a jelentés. A kormánybiztos vizsgálata szerint Sarkadi Balázs a titulusait sűrűn változtatva (telephely-igazgató, szakmai igazgató) levelezgetett a társult vállalkozásokkal és a felügyeleti szervekkel (például a szakminisztériummal), és ennek során megtévesztette őket a projekt állásáról.
A történet mellékszálaként a beruházás egyik pórul járt szereplője, a Zelion Őssejt Kft. egymilliárdos kártérítési pert indított a magyar állam ellen.
Nemvárt fordulat jön az időjárásban, mutatjuk mire számíthat