Több izraeli állampolgárt tartóztattak fel a török hatóságok az isztambuli reptéren, és csak hosszas kikérdezés és vizsgálódás után engedték őket útjukra. Az eset a török és az izraeli hatóságok szerint egyáltalán nem új keletű, évek óta gyakorlat a másik állam polgárainak esetenként megalázó átvizsgálása. A török külügyminisztérium szerint a Ben Gurion reptéren a törököket rendszeresen alsóruhára vetkőztetik, elkülönítik a többi utastól, mint az történt vasárnap este is. Az isztambuli repülőtéren hétfőn reggel panaszkodtak a bánásmódra az izraeliek, ezt követően kért magyarázatot az izraeli külügyminisztérium.
A kínos ügy néhány nappal azután történt, hogy a török–izraeli kapcsolatok mélypontra kerültek. A Mavi Marmara nevű flottilla elleni támadásért Izrael továbbra sem hajlandó bocsánatot kérni, Ankara ezért kiutasította az izraeli diplomatákat az országból. A helyzetet bonyolíthatja, hogy Recep Tayyip Erdogan török kormányfő a héten Kairóba látogat, ahol várhatóan stratégiai megállapodást köt a hadsereg által vezetett átmeneti kormánnyal. Erdogan az előzetes tervek szerint szeptember 13. környékén Egyiptomból a Gázai övezetbe is átlép, ahol a Hamász iszlamista mozgalom uralkodik.
Egyiptom várhatóan nem fogja Ankarához hasonlóan kiutasítani az izraeli nagykövetet, ám az as-Sark al-Auszatnak nyilatkozó egyiptomi tisztviselő elmondta, hazája is vizsgálja a segélyhajó esetét, s az eredményektől függ a diplomáciai lépések sora. Egyiptomban mindenesetre fallal vették körül azt az épületet, amelyben az izraeli nagykövetség működik, de hivatalos magyarázat szerint az intézkedés célja nem a diplomáciai képviselet, hanem az épület többi szintjén lakók védelme.
Miért ennyire agresszív és nárcisztikus Magyar Péter?