Nem világították át a hadianyaggyártót

Bár lőpor- és lőszergyárat működtetne Balatonfűzfőn a Mil-Exim Kft., mégsem esett át nemzetbiztonsági átvilágításon.

Buzna Viktor
2016. 01. 16. 18:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem esett át nemzetbiztonsági átvilágításon a balatonfűzfői lőpor- és lőszergyárat több mint 2,5 milliárd forintból modernizáló Mil-Exim Kft. – erről a Nemzetgazdasági Minisztérium sajtóosztálya tájékoztatta lapunkat. A cég honlapján korábban megjelent közlemény szerint a kormány 951 millió forintos uniós támogatásban részesíti őket, a Mil-Exim ezért izraeli hadi technológia importálásával évente ötvenezer tonna hadianyag hasznosítását és lőszer gyártását vállalta. A hír bejelentése után helyi civil aktivisták és a Jobbik is tiltakozott. A turisztikai fejlesztésekkel szerintük nehezen összeegyeztethető a nehézipari beruházás, amely ráadásul nemzetbiztonsági kockázattal jár. Az üggyel kapcsolatos kérdéseinkre a Honvédelmi és a Belügyminisztérium nem, csak a gazdasági tárca (NGM) válaszolt.

– A mindenkori pályázati felhívás nem nevesítette a nemzetbiztonsági átvilágítást, a támogathatóságnak nem volt feltétele ezen eljárás lefolytatása – írta válaszában az NGM. A minisztérium hozzátette, a vállalások teljesítését mind a megvalósulási, mind a fenntartási szakaszban ellenőrzik, a helyszíni bejárások során azonban nem találtak rendkívüli kockázatot.

Kneisz Norbert, Balatonfűzfő korábbi polgármester-jelöltje azonban nincs meggyőződve az egykori Nitrokémia Ipartelepek területén épülő üzem biztonságosságáról.

– Honnan tudjuk, hogy a jövőben ki mit fog ott előállítani? – mondta megkeresésünkre Kneisz. A beruházás megakadályozásáért korábban aláírást gyűjtő politikus elmondta: a gyár alatt alagútrendszerek húzódnak, vagyis a hely és a gyártási kapacitás is adott a kétes technika előállítására. A politikus szerint a gyárat mindez merénylők kiváló célpontjává teszi.

Politikai vita?

– Minden egyes technológia, a gyártósor minden eleme engedélyezési folyamaton megy át – mondta lapunknak Csala József, a Mil-Exim Kft. tulajdonosa, amikor az aggályokról kérdeztük. Az üzletember kitart amellett, hogy a megjelent hírekkel ellentétben az üzem nem fog ötvenezer tonna hadianyagot előállítani. Amikor elhívtuk a figyelmét arra, hogy a honlapjukon közölt állítást nem javították, a cég tulajdonosa azt mondta: a dokumentum közlését a minisztérium kötelezővé tette, az ott feltüntetett információ azonban hibás.

– Ez nem szakmai vita, hanem politika – folytatta kérdésünkre Csala József, s ismét hangsúlyozta: pár ember saját érdekében akarja megakadályozni a beruházás megvalósítását.

Ahogyan azt korábban megírtuk, per zajlik a Mil-Exim Kft. ellen, miután a lőszergyár korábbi bezárása nem konfliktusoktól mentesen ment végbe. A Rexpro 21 Kft.-é volt a termelés, ebben orosz befektetők mellett szintén érdekelt volt Csala József. A tulajdonos szerint azonban a külföldi beruházók érdektelensége miatt a cég csődbe ment, s megkezdődött a felszámolása. A Rexpro 21 egyik vezetője azonban nem kapta meg a kért követelését, ezért beperelte a Mil-Eximet. Csala elmondta: egykori munkatársa most Kneisz Norberttel dolgozik együtt, a beruházás elleni lejárató kampányban segíti. A balatonfűzfői politikus ezt nem cáfolta lapunknak.

Megtudtuk, egy tegnapi üzemlátogatáson a lőporszakértőt be sem engedte gyárába Csala József. Az esettel kapcsolatban elmondta, jövő szerdán Balatonfűzfőn ismét lakossági fórumot tartanak, ott válaszolnak majd Kneisz szakértőjének kérdéseire.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.