„Nekünk a 20. században hozzá kellett szoktatni magunkat az ollócsattogtatáshoz, mellyel elvágják hagyományaink fonalát” – mondta szerda délelőtt a fertődi kastély Marionettszínházának színpadán a miniszterelnök. Kitért rá, a kommunizmus átalakította a kastélyainkat, melyeket a magyar feudális elnyomás szimbólumaként állítottak be. „Ha a szocializmus szellemházait el tudjuk tüntetni, akkor sikerrel járhatunk” – tette hozzá. Ennek céljából zajlott le és zajlik most is a Millenáris, a Ludovika vagy a Várbazár felújítása. – A mamuszos múzeumlátogatások kora lejárt, vonzóvá kell tenni ezeket a tereket a turisták számára. Az idegenforgalom ezen kihívásait komolyan kell venni, ma már nem elég felújítani egy kastélyt, hanem vissza kell hozni a régi idők szellemét is – jegyezte meg a miniszterelnök.
– Kétszázötven évvel ezelőtt egy egyedülálló alkotás, egy művészeti központ született itt – mondta Orbán Viktor, aki szerint a kultúra mecénás nélkül olyan, mint a profi sport szponzor nélkül. Esterházy Miklós személyében azonban – folytatta a miniszterelnök – nagyszerű mecénása volt a kastélynak, melyet ugyanúgy, ahogy XIV. Lajos Versailles-t, úgy Fertődöt is a lápvilág helyén hozta létre. „Mindkét épület a barokk építészet remekműve és a korabeli kultúra fellegvára voltak” – hasonlította össze a francia és a magyar kastélyt a kormányfő. Megjegyezte, az előző kormányok kultuszminisztere, Hiller István helyesen ismerte fel, hogy a kastély rehabilitációján keresztül újra visszakanyarodhat a magyar kultúra az európai főáramba.
A miniszterelnök szerint az az ország, amely elfordul a múltjától, az a jövőjétől is eltaszítja magát, amelyik viszont nem herdálja el az örökséget, az erőssé és sikeressé is válik. A kormányfő leszögezte: ennek szellemében fogtak bele a gödöllői vagy a fertődi kastély rehabilitációjának támogatásába is. Orbán szólt arról is, hogy a nap folyamán a kabinet rendkívüli, kihelyezett ülést tart a helyszínen, ez pedig „egy plebejus kormány tisztelgése az arisztokrácia előtt”.