Hiába a pénzeső, sorsára hagyják a taórendszer trójai falovát?

Szigetszentmiklóson 3,5 milliárd forintért akartak stadiont, mára a klub nevét is elvenné egy egyesület. Állandóak az anyagi gondok.

B. Molnár László
2018. 02. 16. 11:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akár az enyészeté is lehet a stadionfejlesztési program egyik első projektjébe még 2012-ben bekerülő szigetszentmiklósi aréna, amelyet mintegy 3,5 milliárd forintból építettek volna fel, és nemcsak modern formavilágú, hanem környezettudatos is lett volna. Lehangoló látvány fogadott minket, amikor a Budapesthez közeli városban jártunk: kiderült, hogy a kivitelező épp a múlt héten vitte el utolsó daruját a területről. A műfüves pálya és a parkoló elkészült, ám a többi munkát félbehagyták, vagy el sem kezdték. Még láthatók az ingatlan területén az otthagyott építési anyagok, ugyanakkor a bámészkodókat biztonsági őr szólítja fel a távozásra. Megkerestük a Magyar Labdarúgó Szövetséget (MLSZ) is az üggyel kapcsolatban, ám lapzártánkig nem érkezett meg a válasz.

A 2016 óta folyó építkezés immár harmadszor állt le, jelenleg azt sem tudni, folytatódik-e valaha a beruházás. Mindenesetre a Szigetszentmiklósi TK felnőttcsapatát üzemeltető kft. ügyvezetőjét, Potoczki Tamást sikerült utolérnünk, ám ő külföldi szabadságára hivatkozva jövő hétre ígért választ kérdéseinkre. Így mi is csak egy korábbi közleményüket idézhetjük, miszerint a tulajdonosok úgy döntöttek: mivel a Regionális Utánpótláscentrum építése jelentős anyagi áldozatokat követel a klubtól, minden erőforrásukat a beruházásra fordítják, ezzel egyidejűleg átmenetileg megszüntetik az első csapat anyagi támogatását. Így már a megyei szintű indulást sem tudják finanszírozni – ami éves szinten is több tíz millió forint –, holott a csapat a régi pályáján, a Sport utcában például játszhatott volna.

Az ügyvezető a Borsnak nemrég kijelentette, a többmilliárdos beruházás sokkal fontosabb, mint a felnőttsport támogatása, és ha a létesítmény építése befejeződik, esetleg visszatérnek majd rá, hogy ismét indítsanak felnőttcsapatot.

Egyébként nem csoda, hogy ide jutott a korábban a másodosztály első feléhez tartozó egyesület. Még 2011-ben a korábbi szövetségi kapitány, a klub akkori szakmai igazgatója, Várhidi Péter jelentette be, hogy megpályázták a taótámogatásból építendő, háromezres befogadóképességű új stadion építését, melynek költségét akkor 3,5 milliárd forintra becsülte. Igaz, a beruházás kezdete alaposan elhúzódott, ám tavalyelőtt 674 millió, míg tavaly 717 millió forint támogatást hagyott jóvá az MLSZ a Szigetszentmiklósi TK sportfejlesztési programjára.

Csakhogy valami nagyon nem működött jól a klubnál, ugyanis már 2016-ban is megakadt az építkezés az első szakasz befejezése után – jelentős tartozást halmozott föl a klubvezetés az építést végző céggel szemben –, majd új kivitelezővel folytatódtak a munkálatok, miután az Emberi Erőforrások Minisztériuma újabb 361 millió forintos állami támogatást adott a beruházáshoz. 2017. június 23-án újfent megismétlődött, ami majdnem egy esztendővel ezelőtt: a kivitelező összepakolt, és elhagyta a létesítményt. És ahogy most állnak a dolgok, vélhetően az elmúlt hetekben megint ugyanez történt, így kijelenthető: az a klub, amely eddig az egyik legtöbb taótámogatást – megközelítőleg 2,5 milliárd forint – kapta, az utánpótlásra és annak költségeire hivatkozva már a megyei bajnokságban sem indul, és igencsak meglepő volna, ha a stadion valaha elkészülne.

Korábban is jelen voltak a klub életében az anyagi gondok, ugyanis például csak akkor egyenlítették ki a Zoran Kunticcsal – aki a 2012–13-as évadban volt a Szigetszentmiklósi TK trénere – szembeni tartozásukat, amikor már az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) is foglalkozott az üggyel. Ugyanakkor a mostani döntés, miszerint a megyei bajnokságtól is visszalép a csapat, szintén sok gondot okozhat, hiszen az elküldött játékosok szerint több mint háromhavi illetményükkel tartozik a klub. Fentiek ismeretében talán nem is olyan meglepő, hogy a helyi illetőségű Buckai Szövetség Egyesület kezdeményezte az illetékes hivataloknál, hogy vegyék el a klubtól a Szigetszentmiklós név használatának lehetőségét, illetve a továbbiakban semmilyen támogatást ne adjanak nekik, egészen addig, amíg mindazok, akik ilyen helyzetbe hozták az egyesületet, nem távoznak a vezetésből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.