Mert nagyot álmodni a Dacia, ez lett az eredménye - Dacia Bigster menetpróba

Új szegmensben, a Tiguanok, Kugák, Tucsonok, Qashqai-ok között próbál szerencsét a román márka a Bigsterrel, amely nem csak nagyobb, de igényesebb autó is a Dusternél. Sajnos pár ziccert kihagytak benne a Dacia-mérnökök, de legalább az ára versenyképes.

2025. 04. 12. 9:30
Forrás: Dacia
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amikor a 80-as évek második felében a családom megvette a harmadik Daciáját – egy apró szépséghibás, világoskék 1310 TLX-et a korábbi TX helyére – akkor még olyan extrák jelezték, hogy a román márka csúcsmodelljéről van szó, mint a fordulatszámmérős kombinált műszerfal, a jobb oldali visszapillantó, az ötfokozatú váltó, vagy a fekete lökhárító. 

Dacia Bigster
A metálfény felára 250 ezer forint, indigókék árnyalat csak a Bigsterhez van. A hátsó kilincs gyerekeknek magas
Fotó: Gulyás Péter

Most, közel 40 évvel később az immár az immár a Renault alá tartozó gyártó új zászlóshajójában, a Bigster nevű alsó-középkategóriás szabadidő-autóban ehhez képest már 

olyan tételek is megjelentek, mint az adaptív tempomat, az elektromos ülésállítás, a kétzónás klíma,

a ős-Daciánkénál 6 collal nagyobb (19-es) könnyűfém felni, az akusztikus fóliával bevont szélvédő, a nyitható panoráma üvegtető, az elektromos mozgatású csomagtérfedél, vagy a fekete tetővel kéttónusúvá tett fényezés. Ezek persze más gyártóknál már régóta elérhetőek, de az ár-érték arányra kínosan ügyelő Daciánál ez az első eset, hogy alapfelszereltségként vagy opciós extraként hozzájuk lehet jutni. Még a Bigsternél mindössze egy évvel korábban bemutatott, az új formanyelvet bevezető Duster sem részesülhet belőlük, pedig technikailag nem lenne akadálya.

Bevetettek pár trükköt, hogy olcsóbb legyen

Dacia Bigster
Kb. 150 kilóval könnyebb a Bigster a konkurenseknél, 1350-1515 kilót nyom vezető és csomagok nélkül
Fotó: Gulyás Péter

Persze a Dacia nem lenne Dacia, ha nem próbált volna meg spórolni a Bigster új extráinak a fejlesztésénél, de ezek többsége a használati értéket nem befolyásolja. Az elektromos ülésállítás például csak a vezetőüléshez van, de ott is csak a magasságot és háttámla szögét lehet villanymotorokkal beállítani, az előre-hátra tologatás manuális maradt. Hátul a könyöklőt úgy váltották ki, hogy a középső, keskenyebb ülés háttámláját lehet egyben lehajtani, ennek hátulját kőkemény műanyaggal burkolták be, de legalább pohár- és telefontartókat vájtak bele. A sávtartó rendszer nem tudja a sáv közepén tartani a kocsit, csak visszakormányoz a helyes irányba, amikor az egyik oldal a sáv szélére kerül. A fekete tető nincs lefújva, 3D-nyomtatással viszik fel a színt, hogy csak egyszer kelljen a fényezőkamrán átküldeni a Dusterrel egy soron készülő autót. Vagy vegyük az elektromos mozgatású csomagtérfedelet: a szokásos kettő helyett csak egy teleszkópot motorizálták a román mérnökök, ez is elég lett, mert maga az ajtó könnyebb az átlagnál.

Dacia Bigster
A 19 colos felni felára 150 ezer forint. Érdekes, hogy a kisebbekhez szélesebb gumi jár (205 helyett 215 mm-es)
Fotó: Gulyás Péter

Minden idők legnagyobb (4,57 méter hosszú) és legerősebb (akár 155 lóerős) Daciája a Bigster,

ami pont arra elég, hogy a román márka betörjön vele az egyik legnépszerűbb európai szegmensbe, a kompakt SUV-okéba (itthon 10-ből 3 eladott új autó tartozik ide). Ezek azok a tágas, de kívül nem túl nagy szabadidő-autók, amelyek az utóbbi két évtizedben egyre jobban kiváltják (már közel négyszer annyi fogy belőlük) az olyan hagyományos népautókat, mint az Opel Astra, a Volkswagen Golf, a Ford Focus vagy a Toyota Corolla. Nem nehéz rájönni, miért kedvelik őket jobban a vásárlók: divatosabb a megjelenésük, több helyet és biztonságérzetet kínálnak, magasabb üléspozíciójukból jobban rálátni a forgalomra és városban a magas padkákkal is megbirkóznak. A Daciánál eddig a Duster volt az egyetlen SUV, de az 4,34 méteres hosszával csak a kiskategória felső szegmensébe tartozott, a vele azonos platformra (CMF-B) épülő Bigster viszont már közel 23 centivel hosszabb és 5 centivel magasabb. Igaz, a tengelytávja csak 4,5 centivel nagyobb, az 1,81 méteres „keskenységük” meg pontosan megegyezik.

Hogy néz ki?

Dacia Bigster
A formázott motorháztető látható a vezetőülésből, ami megkönnyíti a manőverezést
Fotó: Dacia

Harmonikusan illesztették a Dusterrel szinte teljesen megegyező orr-részhez (azért a lökhárító más) a jóval nagyobb nagyobb felépítményt Dacia formatervezői, a Bigster arányai a rövid első, és hosszú hátsó túlnyúlással a szemnek kedvesek. Az erőteljesen kidomborodó sárvédők, a vízszintes, izgalmasan formázott géptető, a zseniális, moduláris tetősínek és a fényezetlen műanyaggal (a Dacia saját fejlesztésű, részben újrahasznosított Starkle plasztikja) burkolt küszöbök és kerékjárati ívek a klasszikus SUV-receptet követik. Szerencsére a hosszabb tetőoszlopoknak köszönhetően az oldalablakok is jóval nagyobbak, mint a Dusteren, így az embernek már nincs az az érzése, hogy bunkerben utazik, ahonnét nehéz kilátni.

Dacia Bigster
Az első ajtóra tett kémény motívumot részben fényezik, nem úgy, mint a Dusteren
Fotó: Dacia

Simán van olyan nagy a Bigster, hogy a puszta látványával elültesse azt a meggyőződést az emberekben, hogy hétszemélyes, három üléssoros változatot is kínálnak belőle. Ez azonban nem igaz, 

kizárólag ötszemélyes lehet az utastér,

amivel szerintem egy komoly ziccert hagyott ki a román gyártó. A Dacia képviselői azzal indokolták a döntést a nemzetközi sajtóbemutatón, hogy a kategóriában csak minden huszadik vásárló igényli a három üléssort, ráadásul a hétszemélyes kialakítás megerősített futóművet, és még nagyobb, kevésbé esztétikus hátsó traktust igényelt volna. Meg egyébként is – jött a végső érv – akinek nem elég az öt ülés, az most is talál magának hétszemélyes családi autót a márka kínálatában, a Joggert. Csak azt felejtették el mondani, hogy az egy fura kombi-egyterű öszvér, nem pedig egy divatos, magas építésű SUV...

Milyen belül?

Dacia Bigster
A dizájn jó, az anyaghasználat kevésvbé. Praktukus a magas középkonzol
Fotó: Dacia

Aki ült már harmadik generációs Dusterben, annak nem lesz meglepetés a Bigster modern formájú, de kőkemény, karcolódó műanyagból készített műszerfala, amely függőleges, helytakarékos építésmódjának köszönhetően alig rabol helyet az elöl ülőktől. Olyan rideg és kellemetlen a felületek tapintása még az ajtókon is, hogy nem kizárt, hogy valaki csak emiatt fordul majd el az autótól – pár puha textil- vagy műbőrbetét, esetleg habosított, párnázott műanyag jót tett volna. Ebben a kategóriában a vásárlók sokkal jobb minőségérzethez szoktak, ebben a tekintetben még a szintén viszonylag olcsó kínai vetélytárs, az új MG HS is magasan veri a román SUV-ot.

Dacia Bigster
Még egy Daciában sem voltak ilyen kényelmes első ülések, az Extreme csomaghoz neoprén jellegű kárpit jár
Fotó: Dacia

Viszont a Dusterrel ellentétben a Bigster legolcsóbb változata is megkapja a 10,1 colos érintőképernyőt és a digitális műszeregységet – utóbbi mérete felszereltségi szinttől függően 7 vagy 10 col lehet. Egyik képernyő grafikája sem a legmodernebb, az érintőképernyő kissé lassan reagál a parancsokra, de legalább a menük és almenükben könnyű eligazodni. A könnyen kezelhető kétzónás automata klíma külön fizikai panelt kapott hagyományos gombokkal, még a hátsó sorba is jutott két légbeömlő. Fontos különbség még a Dusterhez képest a két első ülés közötti, magasított középkonzol, amelyben van vezeték nélküli okostelefon-töltő és rolóval eltakarható dupla pohártartós rekesz is, a kettő közé pedig az automata váltó apró előválasztó karját zsúfolták be. Csak az 1,8-as öntöltő hibrid hajtással szerelt Bigsterek kapják meg ezt a fejlesztést, mert egyelőre csak nekik van automata váltójuk.

Dacia Bigster
Nagyon tágas a hátsó sor, de nincs síneken tologatható üléspad. A háttámla két fokkal jobban dől, mint a Dusterben
Fotó: Dacia

Részben ennek a középkonzolnak is köszönhető, hogy széltében nem túl sok hely elöl, a vezető bal térde az ajtónak, a jobb a kemény konzolfalnak támaszkodik. Kicsit olyan érzésem volt, mintha satuba fogtak volna, pedig maga a vezetőülés meglepően kényelmes. Hátul nem könnyű három felnőttnek az elhelyezkedés a kevés válltér miatt, az egyben lévő pad formázása is arról árulkodik, hogy itt két utasra számítanak. 

Hossz- és függőleges irányban viszont rengeteg a hely,

magas sofőr mögött sem fog az üléshez érni a térd, és még üvegtetővel is bőséges a fejtér. A Skodát másolja a Dacia abban, hogy számtalan praktikus kiegészítőt kínál az első ülések háttámlájára rögzíthető zsebes, laptoptartós tárolótól a könyöklőként használható hátizsákon át a márka szabadalmaztatott „Youclip” rögzítési pontjaira illeszthető pohártartóig, kampóig és kivehető elemlámpáig.

Dacia Bigster
Hatalmas a dupla padlós, 677 literes raktér, az elektromos csomagtérfedél felára 150 ezer forint. Láblendítésre nem reagál
Fotó: Dacia

Nem érheti panasz a csomagtartót, amely a roló alatt – a 80 ezer forintba kerülő pótkerék nélkül – 677 literes, ezzel a Volkswagen Tiguanét 25, az MG HS-ét 170 literrel veri. Igaz, az öntöltő hibrid és a 4×4-es modellekben 100-130 literrel kevesebb hely van, de abszolút értékben azok is elég nagyok. A 40/20/40 arányban osztott hátsó üléstámlákat a csomagtartóban lévő fogantyúkkal hátul állva is könnyű ledönteni. Így közel két köbméteres (1977 literes) rakodótér jön létre, amely csak kb. 100 literrel marad el attól, amit a 19 centivel hosszabb Skoda Kodiaq kínál.

Mit tud a technika?

Dacia Bigster
A továbbfejlesztett, immár 1,8-as öntöltő hibrid rendszer takarékosabb, halkabb és erősebb a Duster 1,6-osánál
Fotó: Gulyás Péter

Mivel nem csak nagyobb, hanem nehezebb is (igaz, csak 28-46 kilóval) a Dusternél a Bigster, az egyliteres 100 lóerős motort nem kínálják hozzá, az árlista így a 140 lóerős, 1,2-es, háromhengeres lágy hibriddel indul még épp 10 millió forint alól. Érdekes, hogy ugyanez a motor 4x4-hajtással (és igényesebb, hátul is független MacPherson futóművel) kombinálva már csak 130 lóerős. 

A titkos tippem az 1,2-es, LPG-gázos változat szintén 140 lóerővel, de akár 1400 km hatótávval

(amennyiben a benzin- és a gáztartály is kiürül), és a normál benzinesnél 30%-kal alacsonyabb üzemeltetési költséggel és nulla forint felárral, viszont ennél le kell mondani a pótkerékről, mert annak a helyére építik be a gáztartályt. Aki szintén takarékoskodni szeretne az üzemanyaggal, és/vagy automata váltóra, esetleg kicsit több lóerőre vágyik, annak a 155 lovas öntöltő hibrid ajánlható. Azért erősebb 15 lóerővel az öntöltő hibrid hajtás a Dusterénél, mert 1,6-os helyett már 1,8-as szívó négyhengeres benzinmotort kap, amely ráadásul 16 százalékkal nyomatékosabb is. A hozzá kapcsolt 200 voltos akkumulátor kapacitása is nőtt, 1,2-ről 1,4 kWh-ra.

Dacia Bigster
45 kilót nyom a gyári tartozékként árult, sátorral kiegészíthető 1,9 x 1,3 méteres fekvőhelyet adó ágymodul
Fotó: Gulyás Péter

Abból is látszik, hogy erre a hajtásláncra a legbüszkébb a Dacia, hogy a menetpróbára csak ilyen autókat hoztak (a külső színek között sem lehetett válogatni, csak kék volt). A Renault-szabadalomnak számító, még senki által le nem másolt öntöltő hibrid hajtásban a 108 lóerős 1,8-as benzinmotorhoz egy négyfokozatú, a 49 lóerős villanymotorhoz pedig egy kétfokozatú, körmös kapcsolású „Multi-Mode” sebességváltó tartozik kuplung és bolygómű nélkül, és van még a rendszerben egy 24 lóerős indítómotor-generátor is.

Milyen vezetni?

Dacia Bigster
Mérsékelt dőléssel, magabiztosan veszi a kanyarokat, de nem sportos használatra termett
Fotó: Dacia

Elinduláskor és a hátramenetben csak a nagy villanymotor hajt, a kicsi feladata a benzinmotor életre keltése és a váltások szinkronizálása, kisimítása a fordulatszámok pontos összehangolásával, de ha minden kötél szakad, padlógáznál az is bekapcsolódik a kocsi mozgatásába. A benzinmotor hajthat közvetlenül, de generátorként áramot is termelhet, a beindulása és leállása látszólag teljesen random időpontokban történik, a vezetőnek nem sok hatása van rá. Városi környezetben a sajtóanyag szerint akár a menetidő 80 százalékában is állhat a benzinmotor, ami a menetpróba tapasztalatai alapján közel áll a valósághoz. Mi, főleg országúton és 

hegyes-völgyes vidéken hajtva 5 liter körüli fogyasztást mértünk,

ami az autó méretét tekintve igen kedvező.

Dacia Bigster
2 decibellel csendesebb a Dusternél, mert több a zajszigetelés, a szélvédőre fólia kerül, és az első oldalablakok vastagabbak
Fotó: Dacia

Kétségtelen, hogy a Renault öntöltő hibrid hajtása sokat fejlődött az utóbbi években, a benzines és elektromos üzemmódok közötti átállás simábban megy végbe, mint korábban, és már akkor sem túl hangos a benzinmotor, ha sportos vezetési stílussal lepik meg. Persze ez várhatóan a Bigster-vásárlók körében ritka esemény lesz, ezt a kocsit ugyanis nem száguldásra tervezték, hanem békés családszállításra. Mindenesetre a nyomatékos villanymotorok azonnali gázreakciója miatt a Bigster fürgébbnek érződik, mint amit a 9,7 másodperces gyorsulási adat alapján várna az ember, a 180 km/h-s végsebesség is bőven hozza az elvárhatót (érdekes, de minden motorváltozatnál ennyi).

Dacia Bigster
A benzines 1500, a hibrid 1000 kilós fékezett utánfutót vontathat, utóbbi harmadával több, mint amennyire a Duster képes
Fotó: Dacia

Ebben a kategóriában ritkaságnak számít a csatolt lengőkaros, olcsón gyártható hátsó futómű, de sima utakon ennek nem látja hátrányát az autó. A könnyen tekerhető, de kevés visszajelzést adó kormánnyal elég pontosan irányítható a Bigster a vártnál kisebb oldaldőlés és bólintási hajlam mellett. Az egyszerű konstrukciójú, passzív csillapítású futómű a hosszú úthullámokon finoman rugózik, azonban a 19 colos kerekekkel a keresztbordákat, a csatornafedeleket, és kisebb, sűrűn előforduló úthibákat nem igazán kedveli; aki városban vagy enyhe terepen használná a nagy Daciát, annak inkább a 16-os lemezfelni vagy 17-es alufelni ajánlott. 

Dacia Bigster
A prémium nyári gumik a tapadásra és a zajszintre is jó hatással vannak
Fotó: Dacia

Viszont a malomkerék méretű felnikre húzott 205/55-ös Michelin e-Primacy gumik jó tapadást adtak a francia aszfalton viszonylag szerény gördülései zaj mellett – a Dacia már rég rájött, hogy sokat javít egy autó menettulajdonságain pusztán az, hogy prémium gumik vannak a felniken (a kisebb kerekekre is Continentalok járnak). Persze bőséggel vannak a Bigsternél jobban vezethető, precízebb kormányzású, agilisabb mozgású, jobban gyorsuló szabadidő-autók a piacon, de az átlagos igényeket bőven kielégíti, és nagyobb oldaldalú gumikkal a futása is kellemesebb lehet. Kár, hogy hátsó tárcsafék (és elektromos kézifék) csak a második felszereltségi szinttől jár, amit érdemes észben tartani, ugyanis a Bigster akár 1,5 tonnás utánfutót is húzhat, az össztömege pedig megközelítheti az 1,9 tonnát.

Tényleg olcsó?

Dacia Bigster
Mint minden öntöltő hibridben, itt is figyelhető a kijelzőn a pillanatnyi energiaáramlás
Fotó: Dacia

Ahogy az sejthető, az itthon április 22-től kapható Bigster nem csak minden idők legnagyobb, hanem minden idők legdrágább Daciája is, azonos hajtáslánccal 

1,85 millió forinttal drágább a Dusternél.

Csak a legfapadosabb verziója fér be 10 millió forint alá (9,99), az automata váltós öntöltő hibridért már minimum 11,8 milliót kell fizetni (ugyanennyibe kerül a 4x4-es, kézi váltós lágy hibrid is). Egy Bigster azonban 14 millióba is belekerülhet, ha tényleg minden tételt (metálfény, üvegtető, motoros csomagtérfedél, ülés- és kormányfűtés, navigáció, ülés- kormány- szélvédőfűtés, kamerarendszer, 6 hangszórós Arkamys hifi, stb.) bepipál valaki az extralistán. Persze számos, más márkánál elérhető extra (adaptív fényszóró, bőrkárpit, HUD, állítható futómű, ülésszellőztetés, 2-es szintű önvezető rendszer, fedélzeti wifi) még akkor is hiányozni fog...

Dacia Bigster
A legdrágább extra a motorosan nyitható üvegtető. 450 ezer forint a Journey felszereltségnél, Extreme esetén viszont széria
Fotó: Dacia

Az alap Essentialnál 600 ezer forinttal kerül többe az Expression felszereltség, amely már tartalmazza a kétzónás automata klímát (egyzónás manuális helyett), az elektromos rögzítőféket, a négy tárcsaféket, a lejtmenet-vezérlőt, a terepműszereket (All Road Info), az automata ablaktörlőket, a motorosan behajtható visszapillantókat, a ködlámpákat, a hátsó utastér-világítást (!), a hátsó USB-csatlakozókat, a hátsó 12 V-os csatlakozót és a dupla fenekű csomagtartót is, ráadásul vele extracsomagok is rendelhetővé válnak.

Dacia Bigster
Hátra is jutott légbeömlő és USB-csatlakozó, a Youclip rögzítési pontra sokféle kiegészítő tehető
Fotó: Dacia

Ha a kifutó modellnek számító, ezért már 8,6 milliótól kapható 163 lóerős ex-Ssangyong (ma KGM) Korandót és az ötmilliós importőri kedvezménnyel kínált (így 9,7 milliótól induló) frissített, 140 lóerős Nissan Qashqai-t nem vesszük figyelembe, akkor azért kiderül, hogy az alsó-középkategóriában nem nagyon van olcsóbb SUV a Bigsternél: a legközelebb a 170 lóerős MG HS kerül hozzá 11,65 millióért, illetve a 136 lóerős Citroën C5 Aircross 11,7 millióért és az ugyanilyen hajtásláncú Opel Grandland 12,5 millióért. Egy 145 lóerős Peugeot 3008-asért már 12,7 milliót, egy 150 lóerős Ford Kugáért 13,6 milliót, egy szintén 150 lóerős Volkswagen Tiguanért 14,7 milliót kell fizetni, igaz, ezek a konkurensek igényesebb belső térrel, több hengerrel és jobb futóművel rendelkeznek, mint a Dacia, és többségükben az automata váltó is alapáron benne van.

Értékelés

Dacia Bigster
Öt év vagy 100 ezer km az általános garancia. A hibrid rendszer nagyfeszültségű akkumulátorára 8 év/160 ezer km jár
Fotó: Dacia

A Bigster szinte mindent tud, ami ebben a kategóriában elvárható, és a legtöbb konkurensnél tágasabb is. Jó az ára is, azonban a C-SUV osztályban már akkora a kínálat, hogy az akciós modellek olcsóbbak tudnak lenni nála. Négy dolog hiányzik belőle nagyon: a dízelmotor, a hét ülés lehetősége, a sínen tologatható hátsó pad és a normál benzinesekhez elérhető automata váltó, de az utóbbi legalább érkezik. Kár, hogy a Dusterből származó kemény, karcolódó műszerfalat nem cserélték igényesebbre, azonban így is érződik a Bigsteren, hogy nem csak nagyobb, hanem kifinomultabb is a kis testvérnél. Az már más kérdés, hogy a C-SUV kategóriában, a 10 millió forint feletti árszegmensben ez mire elég; érzésem szerint minőségérzetben itt nagyobbak az elvárások, mint amire jelenleg a Dacia képes.


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.