Veres: „Ragaszkodom a költségvetési tervhez”

Veres János pénteken Londonban kijelentette, hogy pénzügyminiszterként ragaszkodik a kormány által benyújtott és elfogadott költségvetéshez, az MSZP elnökségi tagjaként ugyanakkor az SZDSZ által nyilvánosságra hozott javaslatokat a koalíción belül megbeszélhetőnek tartja.

MNO
2007. 10. 26. 13:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pénzügyminiszter, aki Kóka János gazdasági miniszterrel együtt tájékoztatta a sajtót londoni tárgyalásaikról, újságírói kérdésre kijelentette: azokban a célokban, amelyekre a koalíciós partner a javaslatában forrásokat akar biztosítani, nincs vita a kormánypártok között. „Ha van forrás, mi is szeretnénk növelni a családi pótlékot, és mi is szívesen emeljük az szja-ban a sávhatárt ..., azonban ennek forrásaként a megjelölt pénzt nem tartjuk felhasználhatónak”, tette hozzá. Kóka János a héten Budapesten azt jelentette be, hogy az SZDSZ három, a személyi jövedelemadót és a családi pótlékot érintő javaslattal szeretné kiegészíteni a 2008. évi költségvetést.

A párt három százalékra növelné a személyi jövedelemadó felajánlható részét, bevezetné az emelt szintű családi pótlékot, és 1,7 millió forintról 1,9 millióra emelné a személyi jövedelemadó alsó kulcsának határát. A pártelnök a három intézkedés teljes költségét 70-80 milliárd forintra becsülte. Ennek a pluszköltségnek a forrását a közszférára előirányzott költségek és a miniszterelnökség fejezethez rendelt személyi kifizetések 170 milliárd forintos céltartalékából teremtenék meg.

Piaci elemzők: a liberális párt saját népszerűségét növelné

A javaslatra londoni felzárkózó piaci elemzők is reagáltak. A Dresdner Kleinwort befektetési csoport másnap Londonban kiadott kommentárjában azt írta: még ha a parlament el is fogadja ezeket a módosításokat, a szóban forgó összeg nem olyan nagy, hogy feltétlenül aláásná az államháztartási hiánycélt. A módosítások azonban mégis növelnék a költségvetési csúszás kockázatát, mégpedig egy olyan időszakban, amikor a költségvetési célok „egyébként is ambiciózusak ... és az üzleti ciklus (jelenlegi szakasza) sem túlzottan kedvező”, állt a londoni Dresdner-részleg elemzésében. A Dresdner elemzői szerint emellett a javaslat annak a jele is lehet, hogy „a liberális párt esetleg a költségvetési konszolidációról saját népszerűségének növelésére helyezi a hangsúlyt”.

Kóka János azonban a pénteki londoni tájékoztatón határozottan leszögezte, hogy az SZDSZ a költségvetési konszolidáció folytatása mellett van. A távirati iroda kérdésére: mit szól a londoni elemzői közösségben rendszeresen visszatérő azon véleményhez, miszerint a 2008 utáni költségvetési pályát a választások közeledte miatt kockázatok terhelik, Kóka kijelentette: az SZDSZ „makacsul ragaszkodni fog a konvergencia-program maradéktalan teljesítéséhez”. Nincs lehetőség, és a koalíciós pártokban nincs is hajlandóság az eltérésre a kijelölt úttól, tette hozzá.

Veres János pénzügyminiszter ugyanerre a kérdésre azt mondta: azok az elemzők, akik most bizonytalannak tartják a 2009-es célok teljesítését, tavaly nyáron nem hitték el, hogy a bejelentett konszolidációs intézkedéseket Magyarországon valóban meg lehet hozni. „Amikor megszülettek a törvények, az elemzők nem hitték, hogy ezeket végre lehet hajtani ... amikor végrehajtottuk, nem hitték, hogy ezt fenn lehet tartani a következő évre”. „2007-re fenntartottuk (a törvények végrehajtását), 2008-ra ezt folytatjuk, és 2009-2010-ben is folytatjuk”, fogalmazott a pénzügyminiszter.

A londoni elemzői közösség először valóban kétkedve fogadta a tavaly nyáron bejelentett konszolidációs programot. Ennek egyik leglátványosabb jeleként a Standard & Poor's hitelminősítő tavaly júniusban, már a takarékossági csomag bejelentése után minősítette vissza az addigi elsőrendű „A mínusz”-ról közepes befektetői „BBB plusz”-ra a magyar szuverén adóskockázati besorolást, ráadásul a rontott osztályzaton is fennhagyta a negatív kilátást, azzal az indokkal, hogy szerinte az akkor közzétett konszolidációs tervezet nem elégséges a költségvetés rendbetételére.

Az S&P azonban tavaly decemberben a negatív kilátást visszajavította stabilra – vagyis levette a napirendről a magyar adósosztályzat további leminősítését, elismerve a költségvetési konszolidáció melletti kormányzati elkötelezettséget. A Standard & Poor's idén szeptember végén megerősítette a magyar adósbesorolást, és ehhez fűzött akkori elemzésében megállapította, hogy Magyarország „kitartóan halad” a költségvetési konszolidáció felé. A hitelminősítő hozzátette azonban: azzal számol, hogy a 2010-es választások közeledtével – és mivel a költségvetési konszolidáció tervei a 2008 utáni időszakra „bizonytalanok” – később lanyhulni fog a haladási ütem.

A pénteki londoni tájékoztatón a forint ingadozási sávjának esetleges eltörléséről szólva Veres János pénzügyminiszter azt mondta: a kormány nem látja indokoltnak jelenlegi álláspontja megváltoztatását, mert nincs olyan új információ, amely a sáveltörlést szükségessé tenné.

Október elején Simor András MNB-elnök a JP Morgan befektetési csoport londoni elemzőinek – a ház erről Londonban kiadott ismertetése szerint – azt mondta, hogy „holtponton” vannak a tárgyalások a forintsáv sorsáról. A sáv felszámolása a jegybank szerint „ésszerű” lenne – bár nem szorító szükségszerűség –, a kormány azonban „erősen ellenzi” ezt, tartván a forint esetleges túlzott erősödésétől, ami károsítaná a magyar gazdasági növekedés jelenlegi egyetlen hajtóerejét jelentő exportot, idézte Simor Andrást a JP Morgan jelentése. A JP Morgan minap Londonban kiadott térségi elemzésében ugyanakkor azt írta: a forint ingadozási sávja az idén várhatóan valóban nem módosul, a változtatásnak azonban a ház jövőre már 30 százalékos valószínűséget jósol.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.