Eljön az igazság pillanata

Alapvető joguk a szakszervezeteknek és a munkavállalóknak, hogy hallassák a hangjukat – vélekedik Szili Katalin. Szerinte oda kell figyelni Gazsó Ferenc professzorra, akinek meggyőződése: a jelenlegi kormány társadalom- és gazdaságpolitikája alapján nem baloldali, hanem neoliberális. Az Országgyűlés szocialista elnöke elismeri, valóban két értékvilág küzdelméről van szó a koalíciós berkeken belül is, és nyilvánvalónak tartja, hogy az őt érő támadások motivációi világosak.

Magyar Nemzet
2007. 11. 23. 23:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogyan érzi magát a tömeges sztrájk uralta ország legfontosabb házában elnökként és a vezető kormánypárt meghatározó politikusaként?

– Felelősséggel érzem a megmozdulásokat kiváltó politikai kérdések és a társadalmi közhangulat súlyát. Mindez azonban nem magyar specialitás. A világban és Európában is most sok minden összetorlódik. Mindenekelőtt azt kell tudatosítani, hogy a Föld eltartó képessége kezd a határához érni. Óriási a társadalmi polarizáció. Azt is látni kell: a termelés mindinkább az olcsó munkaerő irányába vándorol, ezért is kontinensünk elöregedő társadalmainak át kell alakítaniuk az eddig működő nagy társadalmi rendszereket. Ezek a változtatások nem mindig járnak teljes támogatottsággal, most megtapasztalhatjuk idehaza is. Az ilyen megmozdulások intenzitása attól is függ, hogy hol milyen erősek a szakszervezetek, de az sem mellékes, mekkora a pártpolitikai befolyás egy-egy ilyen akcióban. Mindazonáltal szerintem alapvető joga a szakszervezeteknek és a munkavállalóknak, hogy hallassák a hangjukat. Egy demokráciában ez teljesen természetes.

– Jegyezzük meg, az ön által említett fejlett országokban az életszínvonal többször magasabb, mint Magyarországon. Nálunk a legtöbben a kormánypolitikát okolják.

Ön szerint mi vezethetett a rendkívül széles körű társadalmi elégedetlenséghez?

– Mindezek, amiket említettem. A sztrájk egyik fő oka, ahogy a szakszervezetek is megjelölték: az egészségbiztosítás tervezett átalakítása. Olyan törvénytervezetről van szó, amelynek a módosulásai még nem lejátszottak. Teljesen természetes, hogy a törvényhez a képviselők módosító indítványokat nyújtanak be, ez nyilván azt is jelenti, hogy nagy érdeklődést kiváltó, fontos témáról van szó. A kérdés az, hogy olyan törvényt sikerül-e megteremteni, amely egyrészt megtartja a nemzeti kockázatközösségi jellegét – nemcsak a befizetési oldalon –, másrészről hatékonyabbá teszi az orvoslást, gyógyítást ellátó intézményi rendszert is. Mindezt úgy, hogy nem jár a biztosítási terhek nagyarányú növekedésével.

– A szociális válság egyik oka, hogy nálunk a multinacionális tőke igen nagy kedvezményeket élvez, eközben a kis- és középvállalkozók számukra jóval kevésbé barátságos közegben vegetálnak, vagy tönkremennek.

Gazsó Ferenc ismert baloldali szociológus szerint, „ami ma az országban történik, a „reform” azt jelenti: azokat az újratermelési szférákat, amelyeket eddig még nem építettek át a piaci logika és a profitmaximalizálás kívánalmainak megfelelően, most átalakítják ezen elvárások jegyében. Azon dolgoznak, hogy a társadalom minden területén, minden alrendszerében, minden a humánerőforrást újratermelő szegmensében a profit dominanciája érvényesüljön”. Miképpen értékeli ezeket a mondatokat?

– Nagy tisztelője vagyok Gazsó Ferenc professzor úrnak. Úgy gondolom, őrá oda kell figyelni. Magam is sokszor sok helyütt megfogalmaztam, hogy van, ahonnan nem vonulhat ki teljesen az állam. Főleg azokból a rendszerekből nem, amelyek reprodukálják azt a humánerőforrást, amellyel egy jól működő országnak rendelkeznie kell. Ilyen az egészségügy és az oktatás is. Ez az a két terület, amelyet garanciákkal biztosítva mindenki számára hozzáférhető kell tenni. Nemcsak azoknak, akik meg tudják fizetni, azoknak is, akik önhibájukon kívül kerülnek olyan helyzetbe, hogy a hozzáférésük csak és kizárólag az állam segítségével valósítható meg. Baloldali politikusként nem is mondhatok mást: a legfontosabb kérdés az, hogy ezt az esélyegyenlőséget biztosítsuk. Ezért is javasoltam már néhány évvel ezelőtt, hogy ha valaha alkotmányt módosítunk, akkor jó lenne megfogalmazni, hogy mi az a szint, ameddig az állam felelős a saját polgáraiért. Az egyik legfontosabb szempont számomra a szolidaritás, hiszen kisebb-nagyobb közösségeinkért felelősök vagyunk. Fontos a felelősségmegosztás, vagyis az, hogy a tehetősebbek többel járuljanak hozzá a közöshöz. Mindezt át kell állítani, nem csupán az elosztási rendszerben, hanem a saját gondolkodásmódunkban is.

További részletek a szombati Magyar Nemzetben

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.