A Fidesz máig hűséges maradt az alapító atyák szellemi fundamentumához

„Amiként kezdtem, mindvégig az maradtam, ahogyan kezdtem, végig azt csinálom.”- Pilinszky Jánosnak, a keresztény, katolikus költészet emblematikus alakjának verssorai tökéletesen illenek arra a társulatra, amelyet éppen húsz esztendővel ezelőtt alapított meg harminchét egyetemi hallgató. Aki egyetlen napig nem élt a csak látszólag puha, az ellenfeleivel könyörtelen keménységgel leszámoló Kádár-diktatúrában, nehezen érti meg, mitől volt olyan nagy szenzáció, hogy 1988 március 30-án, az ELTE ÁJTK Ménesi úti kollégiumában harminchét egyetemi és főiskolás hallgató megalapította a Fiatal Demokraták Szövetségét.

2008. 03. 30. 12:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kor szellemiségét és az elemi rémületet egyszerre sugározza Modor Ádám történész Ellenségből ellenzék Fidesz (1988-1994) című, az évfordulóra elkészült dokumentumregényének belső mottója, a Fidesz sommáson értékelő idézet Aczél Györgytől, a hírhedett Aczél elvtárstól, a „fehér ház machiavellis, bajszos diktátorától: "Azért ezt még a demokratikus ellenzék sem merte megtenni, hogy szervezetet alapít.” Az egyik alapító, Orbán Viktor jogász mondta ki: Magyarországon, az (1988-hoz képest. PZ közbeszúrása) több, mint harminc esztendőben a Fidesz az első olyan független csoport, amely nem csupán mozgalom, hanem szervezet kíván lenni. „Az alkotmány szerint megtehetjük ezt, ám 1956 óta senki sem kísérelte meg”. S bár az alapító okiratban az a mondat is szerepel, hogy a Fidesz nem valami ellen, hanem valami érdekében óhajt politizálni, nyilvánvaló volt, hogy közvetlenül a Kommunista Ifjúsági Szövetség és annak terrorszervezete, az ifjú Gárda alternatívája, általában pedig a baloldali diktatúra, a Magyar Szocialista Munkáspárt, a Munkásőrség kérlelhetetlen eszmei ellensége kívánt lenni. Akkor csak sejtettük, ma már tudjuk, hogy a nagy párt és a kisebb-nagyobb kommunista szervezetek nem csak attól estek pánikba, hogy a Fidesz – ellentétben a Magyar Demokrata Fórummal, a Szabad Kezdeményezések Hálózatával (az SZDSZ eszmei jogelődjével), s az időközben-később újjáalakult, intranzigens nosztalgia-mozgalom csírákkal (kisgazdák, kereszténydemokraták, szociáldemokraták stb.) hivatalosan is szervezetté alakult, hanem az első és egyetlen olyan szervezet volt, amelyet nem kötöttek össze sem látható, sem láthatatlan szálak a kommunista hatalommal. Azt a csapatot, amelynek tagja volt többek között Orbán Viktor, Deutsch Tamás, Kövér László jogász, Szájer József egyetemi tanársegéd, Bayer Zsolt, Sasvári Szilárd tanárképző főiskolás hallgatók, a tisztaságával rémítette meg kommunistákat és társutasaikat.

Orbán Viktor, aki időközben a magyar politikai élet karizmatikus alakjává, a huszadik századi Magyarország legsikeresebb, 1998-2002-ig tartó korszakának miniszterelnökévé, jelenleg Közép-Európa legnagyobb, legsikeresebb kereszténydemokrata pártjának, Európa legtekintélyesebb demokratikus tömegmozgalmának vezetőjévé vált, nyilván lelke mélyén remélte, de talán maga sem hitte volna, hogy egy egyetemista civil, demokratikus szerveződésből húsz esztendő alatt a nemzeti megújulásnak nem csak zászlóshajója, hanem egyedüli esélyét megtestesítő szerveződése lesz. Kövér Lászlót, a szombati születésnapi ünnepség vezérszónokát idézve: a húsz esztendő eszmei vezérfonala a mind a mai napig megmaradt a következetes antikommunizmus. És az, hogy mindmáig részben ugyanazok az emberek, részben szellemi örököseik a legfőbb ellenségeink, akik annak idején a Moszkvából távvezérelt, emberellenes, antihumánus diktatúrát kiszolgálták.

A másik vezérfonal az erkölcsi alapú politizálás. amely mind a mai napig jellemzi az egykori, harminchét ifjú egyetemista olykor szemináriumi csoportnak, olykor „csipet csapatnak” becézett csírát, s a mai Fidesz Magyar Polgári Szövetséget is. Ezt a minőségi többletet a nemzetellenes, hitellenes, baloldali-liberális kormánypártokkal, de a levitézlett, eljelentéktelenedett egykori jobboldali vezető erővel, a pár százalékos MDF-fel szemben is mindig képviselte a FIDESZ, vállalva az adott pillanatban sokak számára népszerűtlennek tűnő álláspontokat is. Emlékezzünk csak arra a beszédre, amelyet Orbán Viktor mondott el 1989 június 16-án a forradalom mártírjainak újratemetésén, többek között a hatodik, az üres koporsóról: " A ma vállunkra nehezedő csődtömeg egyenes következménye annak, hogy vérbe fojtották forradalmunkat, és visszakényszerítenek bennünket abba az ázsiai zsákutcába, amelyből most újra megpróbálunk kiutat találni. Valójában akkor, 1956-ban vette el tőlünk – mai fiataloktól – a jövőnket a Magyar Szocialista Munkáspárt. Ezért a hatodik koporsóban nem csupán egy legyilkolt fiatal, hanem a mi elkövetkező húsz vagy ki tudja hány évünk is ott fekszik.”

És idézzük Orbán Viktor ma is égetően aktuális szavait a kommunista cégtábla-átfestés már akkor is nagyon reális veszélyéről:
„Barátaim!
Mi, fiatalok, sok mindent nem értünk, ami talán természetes az idősebb generációk számára. Mi értetlenül állunk az előtt, hogy a forradalmat, és annak miniszterelnökét nemrég még kórusban gyalázók ma váratlanul ráébrednek, hogy ők Nagy Imre reformpolitikájának folytatói. Azt sem értjük, hogy azok a párt- és állami vezetők, akik elrendelték, hogy bennünket a forradalmat meghamisító tankönyvekből oktassanak, ma szinte tülekednek, hogy – mintegy szerencsehozó talizmánként – megérinthessék ezeket a koporsókat. Mi úgy véljük, nem tartozunk hálával azért, hogy harmincegy év után eltemethetjük halottainkat, nem jár nekik köszönet azért, mert ma már működhetnek politikai szervezeteink. A magyar politikai vezetésnek nem érdeme, hogy a demokráciát és szabad választásokat követelőkkel szemben – bár fegyvereik súlyánál fogva megtehetné – nem lép fel a Pol Potéhoz, Jaruzelskiéhez, Li Pengéhez vagy Rákosiékhoz hasonló módszerekkel.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.