Gyurcsány: Alapvető hiba volt a népszavazás kiírása

Hárommillió ember nem tud azonosulni az elmúlt másfél év változtatásaival – vonta le a vasárnapi népszavazás tanulságait napirend előtti felszólalásában Gyurcsány Ferenc. Hozzátette: a népszavazás során víziók és filozófiák csaptak össze. Gyurcsány azzal foglalkozik majd, hogy megtartsa a hatalmat – reagált a kormányfő szavaira Navracsics Tibor. • Zöld adókkal pótolná a kieső bevételeket a Levegő Munkacsoport• A Fidesz megelőzte a kormányt – benyújtotta törvényjavaslatát 

MNO-összefoglaló
2008. 03. 10. 13:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kampánynak vége – kezdte napirend előtti felszólalását Gyurcsány Ferenc, aki kijelentette: a törvényhozás végre fogja hajtani a népszavazás döntését. A kormányfő elmondta azt is: a szociális népszavazás eredményeként látszik az, hogy legalább hárommillió ember nem ért egyet az elmúlt másfél év változásainak mélységével, tempójával, irányával sokan nem tudtak azonosulni, egyetérteni. Elmondása szerint a félmillió nemmel voksoló ember a cudarul nehéz másfél év ellenére hangosan kiállt a kormány politikája mellett, és van négymillió, akinek nem ismerjük a véleményét. „Ezek nagyjából a tények” – közölte.

Gyurcsány úgy véli, hogy a kampányban hatalmi akaratok és konkrét kérdések mellett két politikai filozófia, kétfajta vízió is összecsapott. Meglátása szerint az Országgyűlésben ülő pártok jelentős utat jártak be a rendszerváltás óta, de előtte „40-50 olyan év volt, ahol a szabadság mellett a felelősséget is korlátozták”. Gyurcsány úgy látja, ezeknek az éveknek köszönhető, hogy nincs erős hagyománya hazánkban annak, hogy „értsük, mi a dolgunk”. Szerinte ezzel a magyar baloldal ment szembe, ám az ország szereti a védelmet, a korlátozott felelősséget, az ingyenességet, ezért „ezzel szembemenni politikai szempontból veszélyes”.

Több mint 3 millió ember úgy döntött, hogy nem kell fizetni, de arról nem döntött, hogy ki fizesse ki a kieső díjakat – mondta Gyurcsány. Az elmúlt 20 évben a parlamenti döntésekkor két szempont jelent meg a nyilvánosság előtt, vagy az adófizetők pénzéből finanszírozunk valamit vagy nem adunk pénzt – tette hozzá. A kormány előtt két feladat áll jelenleg: az egyik, hogy érvényesíteni kell a döntéseket, a másik, hogy megadjuk a kieső pénz forrását. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy az újságírók az elmúlt hetekben egyszer sem kérdeztek rá arra, hogy honnan lesz pénz a kieső díjak pótlására. Gyurcsány a kieső források kapcsán leszögezte, hogy a február 18-án bejelentett tehercsökkentés rovására fogják pótolni a díjak eltörlése miatt kiesett pénzt. Szerinte, ha erős Magyarországot akarunk, akkor rossz ha lebeszéljük a polgárokat arról, hogy saját önrésszel vegyenek részt az igénybe vett szolgáltatás esetében.

Gyurcsány nekiment az Alkotmánybíróságnak

Gyurcsány az Alkotmánybíróság döntésével kapcsolatban elmondta, hogy alapvető hiba volt a voksolás kiírása. Az az állítás, hogy Magyarország győzött, hamis állítás, mert az ország veszített, mivel a polgárok sokasága nem látja át, hogyha egy díjat eltörlünk, akkor hogyan pótolja azt. „Nehéz volt az elmúlt másfél év, az emberek elviselték a terheket” – mondta el Gyurcsány. Rámutatott arra, hogy a 2002–2006 közötti illúziók építésében – hogy teljesítmények nélkül emelkedtek a jövedelmek – a szocialista frakció is jelentős szerepet vállalt. „Ez a politika vezetett ahhoz, hogy ilyen kérdéseket egyáltalán föl lehet tenni.” Gyurcsány végezetül elmondta, hogy abban az esetben nem lesz erős és modern Magyarország, ha a politikusok számára nem lesz ébresztő.

Navracsics: A kormánynak önvizsgálatra van szüksége

„Az ingyenesség illúziója senkiben sem él, senki nem gondolja, hogy ingyenes az egészségügyi rendszer, az oktatás, csak nem kellene rólunk még egy bőrt lehúzni” – reagált Navracsics Tibor Gyurcsány felszólalására. A frakcióvezető elmondta: mindössze egyszázalékos a gazdasági növekedés, ami az Európai Unióban a legkisebbnek számít. „Önök százmilliárd forint pluszt sem tudnak produkálni, ezért vannak a megszorítások” – tette hozzá. Navracsics szerint a kormánynak önvizsgálatra van szüksége. Mint mondta, azért, mert 3 millióan a tandíj ellen szavaztak, még nem kell megsértődni. „Mi az, hogy önök nem akarják pótolni a kieső összegeket?” – tette fel a kérdést a fideszes politikus. Megvannak a költségvetési források, ám Gyurcsány azzal fog foglalkozni, hogy hatalomban maradjon – tette hozzá. „Ön miatt kudarcos ország ez az ország, mert nem tudja vezetni” – jelentette ki a Fidesz frakcióvezetője.

Semjén a Bourbonokhoz hasonlította a miniszterelnököt

Gyurcsány úr! Így kezdte a miniszterelnök napirend előtti felszólalására adott válaszát Semjén Zsolt. A KDNP elnök-frakcióvezetője a Bourbonokhoz hasonlította a kormányfőt, amikor kijelentette, hogy az elhangzottak azt bizonyítják, Gyurcsány úr semmit sem tanult a népszavazásból, és semmit sem felejtett.

Részletek

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.