Semjén: Mit szólna ehhez a kormányhoz Petőfi Sándor?

1848-at és mai világunkat a szolidaritás gondolata kapcsolja össze - közölte Semjén Zsolt a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) elnöke pénteken, a párt március 15-i megemlékezésén. „1848-as örökségünk és napjaink gondolati körének (...) előterében a szolidaritás gondolata az, ami (...) a legfontosabb és a legaktuálisabb üzenetet jelenti” - fogalmazott Semjén Zsolt a rendezvényen, amelyen átadták a KDNP és a Barankovics Alapítvány közös irodalmi pályázatának díjait.  

MNO
2008. 03. 14. 16:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem felelne meg 1848 szellemének, ha „úgy csinálnánk, mintha a mai magyar politikai valóságot nem lehetne megmérni '48 mérlegén. (...)” véli az ellenzéki politikus. „Mindig meg kell mérni 1848 mérlegén a mindenkori politikai valóságot” – tette hozzá. Mint mondta, 1848-nak a szolidaritás szempontjából két üzenete volt: a társadalmi szolidaritás és a nemzeti szolidaritás.

Semjén Zsolt közölte: nem tudja, mit szólna Petőfi Sándor ahhoz, hogy a kormány saját nemzete ellen kampányol és megakadályozza, hogy a magyar nemzet határon túlra szorult részei magyar állampolgárságot kapjanak, s ezzel kirekeszti a magyar nemzet egyharmadát a magyar állampolgárságból. A politikus úgy vélte: megkerülhetetlenül gondolkodni kell azon, hogy az egyetemes magyar nemzetet közjogi szempontból is a magyar nemzet egészébe integrálják. Mint mondta, ennek megfelelő formája a magyar állampolgárság. Semjén Zsolt azt hangsúlyozta, hogy legalább azoknak a magyaroknak meg kell adni az állampolgárságot, akik kiszorultak az EU-ból, főként akkor, ha erre – mint Szerbia esetében – megvan a jogi lehetőség.

A március 9-ei népszavazásról Semjén Zsolt közölte: ez az esemény is a szolidaritásról szólt, hiszen a középosztály szolidaritást vállalt a szegényekkel. „Ha ezen a mérlegen mérem meg így 1848-nak az üzenetét akkor (....) ez ki is jelöli azt a politikai cselekvést, amire kötelez minket 1848 öröksége. Ez a társadalmi szolidaritásnak és a nemzeti szolidaritásnak a gondolata” – fogalmazott a KDNP elnöke.

Kijelentette: a nemzeti sorskérdések szellemi megalapozását szolgálja az irodalom. Úgy vélte, a magyar, és a lengyel történelem az, amely az irodalom és a politika legszorosabb kapcsolatát mutatja. Főleg igaz ez az 1848-as időszakban, amikor a nemzeti sorskérdések álltak a középpontban, és ezeknek a nemzeti sorskérdéseknek volt egy irodalmi megközelítésük, majd egy politikai következményük. Az ünnepség keretében Jelenits István piarista szerzetes-tanár átadta a KDNP és a Barankovics Alapítvány által meghirdetett irodalmi pályázat díjait. Az első díjat Bányai Tamás „Mire minden jóra fordul” című alkotása, a második díjat pedig Tompa Z. Mihály „Az állomásfőnök megkísértése” című műve kapta. A zsűri két különdíjat is kiosztott, amelyeket Molnár János „Jézus menyasszonya”, és Kállai Vilmos „Nádszálak az őszi szélben I-IV” című alkotása nyerte el.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.