„A kisebbségi kormányzáshoz parlamenti többség kell”

A kisebbségi kormányzás addig biztosan fenntartható, amíg a parlamenti többséget biztosítani tudják – jelentette ki Szili Katalin a szerdai házbizottsági ülés után. Az Országgyűlés elnöke elmondta, a parlament a jövő héten hétfőn és kedden ülésezik, hétfőn ismét ombudsmanjelöltekről szavaz az Országgyűlés és a hat népszavazási kezdeményezésről is döntenek.

MNO
2008. 04. 09. 11:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A parlament a jövő héten hétfőn és kedden ülésezik, hétfőn ismét ombudsmanjelöltekről szavaz a parlament – jelentette be Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke a szerdai házbizottsági ülés után. Az alkotmányügyi bizottság e hét keddi ülésén támogatta, hogy Bogdányiné Mészáros Ágnest a jövő nemzedékek ombudsmanjává, Tóth Gábor Attilát pedig adatvédelmi biztosnak válasszák meg. Szili Katalin tájékoztatása szerint kedden hatórás időkeretben politikai vitanapot tartanak a kormány kezdeményezésére, Munka, tudás, tulajdon címmel. Az államfő biztosjelöltjeit eddig két alkalommal utasította el a Ház. Először tavaly decemberben Nagy Boldizsárt és Péterfalvi Attilát leszavazta le a parlament, idén február 25-én pedig Fülöp Sándort nem választották meg a jövő nemzedékek ombudsmanjának, Zombor Ferencet pedig adatvédelmi biztosnak.

Az Országgyűlés elnöke hangsúlyozta: a jövő héten is biztosított a napirend elfogadása. Kérdésre válaszolva kitért arra, hogy a kisebbségi kormányzás addig biztosan fenntartható, amíg a parlamenti többséget biztosítani tudják.

Egy másik újságírói felvetés kapcsán Szili Katalin elmondta: Gusztos Péter (SZDSZ) a házbizottság ülését arról tájékoztatta, hogy Lezsák Sándor (Fidesz) parlamenti alelnöki visszahívását kezdeményezte a legnagyobb ellenzéki párt frakcióvezetőjénél. Minden egyes politikai megnyilvánulásukért az alelnököknek maguknak kell vállalniuk a felelősséget, nincsenek függelmi viszonyban a házelnökkel – jegyezte meg az Országgyűlés elnöke.

Szili Katalin tájékoztatása szerint nem volt szó a házbizottság ülésén a parlament létszámának esetleges csökkentéséről. Felhívta a figyelmet arra, hogy ilyen döntést csak közösen hozhat az öt parlamenti frakció. Kérdésre válaszolva kifejtette: ugyanez a helyzet abban az esetben is, ha a Magyarországi Szociáldemokrata Párt parlamenti frakciót akarna alapítani, de erről sem esett szó a házbizottság ülésén. A házelnök arról is beszélt, hogy ha a következő időszakban még több egyeztetésre van szükség, kész ezt megtenni a frakciókkal.

Hat népszavazási kezdeményezésről is dönt a parlament

Hat népszavazási kezdeményezésről dönt hétfőn a parlament – közölte Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke a házbizottság ülése után. Az Országgyűlés Alkotmányügyi, Igazságügyi és Ügyrendi Bizottsága hétfői ülésén nem támogatta hat népszavazás kiírását. A kérdéseket korábban vezető kormánypárti és ellenzéki képviselők nyújtották be, és a kérdések többsége a pártok finanszírozására, a képviselők vagyongyarapodására, elszámolási kötelezettségére, összeférhetetlenségére vonatkozott.

A bizottság határozatában azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy ne írjon ki sem ügydöntő, sem pedig véleménynyilvánító népszavazást. Avarkeszi Dezső, a testület szocialista elnöke hétfőn indoklásul elmondta: azért döntöttek így, mert a kérdések egy részéről már törvény született, más kérdésekben pedig megkezdődött a jogszabályok előkészítése, és azok „biztató eredményekkel kecsegtetnek”. A két kormánypárt támogatta a javaslatot, míg az ellenzék tartózkodott a szavazásnál. A kérdések közül ötöt Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető nyújtott be korábban 147 képviselőtársával, míg egyet Navracsics Tibor, a Fidesz és Semjén Zsolt, a KDNP frakcióvezetője 151 képviselővel.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.