Nem volt veszélyes az óriásbomba

Nem volt veszélyes az az óriásbomba, amely miatt kedden több ezer embert kellett kitelepíteni Budapest IX. kerületében. A robbanószerkezetet már a második világháború idején hatástalanították. A lezárt területeken megindult a forgalom, a bomba miatt kitelepített lakók pedig megkezdhették visszatérésüket otthonaikba.• Véget ért a kiürítés a Ferencvárosban + Képgaléria

MNO
2008. 07. 29. 17:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A német gyártmányú, SB 1000 típusú, aknahatású bombatestben nem volt gyújtószerkezet – mondta el Hajdu Gábor ezredes, tűzszerész parancsnok a helyszínen tartott sajtótájékoztatón kedd este. A tűzszerészeknek másfél méter mélyre kellett leásniuk, hogy kiemelhessék a szerkezetet. A bombatestet Sződligetre, a tűzszerészeti telepre szállították, ahol egyszerű vashulladékként kezelik – tette hozzá a parancsnok. Hajdu elmondta, a második világháború ideje alatt és után gyakori volt, hogy a lehullott bombákat a helyszínen elföldelték vagy hatástalanították, aztán egyszerűen ott hagyták. A Magyarországon eddig fellelt világháborús bombák 98 százaléka éles volt, ezért nem volt hiábavaló a mostani jelentős készültség és óvatosság – indokolta a rendkívüli intézkedések elrendelésének szükségességét.

Megkezdődött a lakók visszatérése

Nem sokkal kedden este hét óra után a bomba miatt kitelepített lakók megkezdhették visszatérésüket a IX. kerületi otthonaikba – tudatta a Budapest Rendőr-főkapitányság közleménye. A kiürített területre a lakók visszaengedése megkezdődött, ez folyamatosan zajlik. Az éjszaka folyamán a Budapesti Rendőr-főkapitányság munkatársai a kerületet fokozottan ellenőrzik, hogy a visszatelepítés zökkenőmentes legyen.

Négy embert vittek kórházba

Négy sürgősségi mentőbeavatkozásra volt szükség a Ferencvárosban a második világháborús bomba miatt kiürített területen, de egyik sem volt összefüggésben a kényszerintézkedéssel – közölte az Országos Mentőszolgálat szóvivője.

Győrfi Pál közlése szerint egy ember elesett az utcán, és beütötte a fejét, másvalaki egy lakásban combsérülést szenvedett, két további ember rosszul lett, nekik is a mentők nyújtottak segítséget. A sérülteket a Merényi kórházba szállították.

Emellett a mentőszolgálat – nem sürgősségi ellátás keretében – több mint száztíz idős, beteg, magatehetetlen embert szállított a kijelölt befogadóhelyekre, illetve kórházba. Ők azok, akik nem tudták önerőből elhagyni a kiürített épületeket. A területen összesen kilenc mentőautó dolgozott.

A szóvivő tájékoztatása szerint, ahogy a kitelepítésben, úgy a bomba hatástalanítása után a visszaköltöztetésben is részt vesznek magán-betegszállítók a mentőszolgálat irányításával.

Pszichológusok is segítenek

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság négy pszichológusa segít a Bakáts téri általános iskolában az időseknek, az emberek eddig nyugodtak voltak, de a veszély elmúltával, amikor már mindenki sietősen indulna haza, gyorsabban elveszthetik a türelmüket – nyilatkozta Margittai Andrea, a Fővárosi Tűzoltó Parancsnokság pszichológiai osztályának vezetője

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.