Nem volt veszélyes az óriásbomba

Nem volt veszélyes az az óriásbomba, amely miatt kedden több ezer embert kellett kitelepíteni Budapest IX. kerületében. A robbanószerkezetet már a második világháború idején hatástalanították. A lezárt területeken megindult a forgalom, a bomba miatt kitelepített lakók pedig megkezdhették visszatérésüket otthonaikba.• Véget ért a kiürítés a Ferencvárosban + Képgaléria

MNO
2008. 07. 29. 17:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A német gyártmányú, SB 1000 típusú, aknahatású bombatestben nem volt gyújtószerkezet – mondta el Hajdu Gábor ezredes, tűzszerész parancsnok a helyszínen tartott sajtótájékoztatón kedd este. A tűzszerészeknek másfél méter mélyre kellett leásniuk, hogy kiemelhessék a szerkezetet. A bombatestet Sződligetre, a tűzszerészeti telepre szállították, ahol egyszerű vashulladékként kezelik – tette hozzá a parancsnok. Hajdu elmondta, a második világháború ideje alatt és után gyakori volt, hogy a lehullott bombákat a helyszínen elföldelték vagy hatástalanították, aztán egyszerűen ott hagyták. A Magyarországon eddig fellelt világháborús bombák 98 százaléka éles volt, ezért nem volt hiábavaló a mostani jelentős készültség és óvatosság – indokolta a rendkívüli intézkedések elrendelésének szükségességét.

Megkezdődött a lakók visszatérése

Nem sokkal kedden este hét óra után a bomba miatt kitelepített lakók megkezdhették visszatérésüket a IX. kerületi otthonaikba – tudatta a Budapest Rendőr-főkapitányság közleménye. A kiürített területre a lakók visszaengedése megkezdődött, ez folyamatosan zajlik. Az éjszaka folyamán a Budapesti Rendőr-főkapitányság munkatársai a kerületet fokozottan ellenőrzik, hogy a visszatelepítés zökkenőmentes legyen.

Négy embert vittek kórházba

Négy sürgősségi mentőbeavatkozásra volt szükség a Ferencvárosban a második világháborús bomba miatt kiürített területen, de egyik sem volt összefüggésben a kényszerintézkedéssel – közölte az Országos Mentőszolgálat szóvivője.

Győrfi Pál közlése szerint egy ember elesett az utcán, és beütötte a fejét, másvalaki egy lakásban combsérülést szenvedett, két további ember rosszul lett, nekik is a mentők nyújtottak segítséget. A sérülteket a Merényi kórházba szállították.

Emellett a mentőszolgálat – nem sürgősségi ellátás keretében – több mint száztíz idős, beteg, magatehetetlen embert szállított a kijelölt befogadóhelyekre, illetve kórházba. Ők azok, akik nem tudták önerőből elhagyni a kiürített épületeket. A területen összesen kilenc mentőautó dolgozott.

A szóvivő tájékoztatása szerint, ahogy a kitelepítésben, úgy a bomba hatástalanítása után a visszaköltöztetésben is részt vesznek magán-betegszállítók a mentőszolgálat irányításával.

Pszichológusok is segítenek

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság négy pszichológusa segít a Bakáts téri általános iskolában az időseknek, az emberek eddig nyugodtak voltak, de a veszély elmúltával, amikor már mindenki sietősen indulna haza, gyorsabban elveszthetik a türelmüket – nyilatkozta Margittai Andrea, a Fővárosi Tűzoltó Parancsnokság pszichológiai osztályának vezetője

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.