„Az eddigieknél radikálisabb adócsökkentésre lenne szükség” +Képek +Videó

A Fidesz nem támogatja az adócsökkentés elhalasztását, a KDNP pedig nem ért egyet a bérbefagyasztással - derült ki a két párt parlamenti frakcióvezetőjének nyilatkozatából pénteken, a kormányfő és a jegybankelnök kezdeményezte egyeztetés után, amelyen az öt parlamenti párt frakcióvezetője, valamint a gazdasági és a pénzügyminiszter vett részt. Gyurcsány Ferenc és Simor András is elégedett a parlamenti pártok frakcióvezetőivel történt egyeztetésen elhangzottakkal.• Elmarad az adócsökkentés, leállnak a bértárgyalások?• Kóka: Az SZDSZ nem áll elő az egyensúlyt veszélyeztető adójavaslattal• Eddig tartott az MSZP „Beindulása”• Az MSZP kongresszuson nyilvánosan vitatnák meg a pénzügyi válságot

MNO
2008. 10. 10. 18:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fotó: Máté Péter

Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője azt mondta: a szakértők szerint a pénzpiaci válság akkor csaphat át reálgazdasági válságba, ha a gazdaság nem kap sürgősen pénzt. A gazdaság úgy tud a legkönnyebben pénzhez jutni, ha eleve ott marad a pénz, azaz adócsökkentésre van szükség – tette hozzá. „Nemhogy az eddig beterjesztett adótörvényben szereplő adócsökkentésre (...), hanem az eddigieknél radikálisabb adócsökkentésre lenne szükség” – fogalmazott. Ezzel szemben azt lehet látni, hogy Gyurcsány Ferenc második adócsökkentési programja is adóemelési programmá vált – vélekedett a fideszes politikus, utalva a 2005-ben elfogadott, majd elhalasztott adócsökkentési programra.

Fotó: Máté Péter

Navracsics Tibor örvendetesnek nevezte, hogy a Fidesz hétpontos intézkedési csomagjának jelentős része a kormány által is támogatandónak látszik. A Fidesz a hétpontos javaslatcsomagban kezdeményezte a költségvetés és az adótörvények visszavonását, és teljesen új javaslatok kidolgozását. Javasolta, hogy a jövő évi költségvetésben, valamint már az idén is töröljék el a felesleges luxuskiadásokat.

Kezdeményezték, hogy még hétfőn fogadja el a parlament a költségvetési plafonról szóló SZDSZ-es indítványt. Javasolták, hogy az Országgyűlés kezdje el tárgyalni a költségvetési tanácsról szóló javaslatukat. A Fidesz egyértelmű állásfoglalást várt a kormánytól, hogy garantálja a megtakarítások biztonságát, és arra szólította fel a kabinetet, hogy tegyen lépéseket a pénzügyi felügyeleti rendszer szigorítására.

Navracsics Tibor szerint a tárgyalás és a pénteki események is megmutatták, hogy Magyarországon nemcsak pénzügyi, hanem hitelességi válság is van. Úgy vélte, ez a hitelességi válság, a döntéshozók hiteltelensége az, amely Magyarországon sokak számára váratlanul nehézzé tesz a pénzügyi válságot.


Semjén Zsolt, a KDNP frakcióvezetője szerint egyértelműen arról van szó, hogy bérbefagyasztásra készül a kormány, vagyis a bérből és fizetésből élő emberekkel akarja megfizettetni a terheit mindannak, ami történik. Amíg a kormányzat részéről teljesen indokolatlan luxuskiadások vannak mindenféle öndicsérő kampányokra, autókra és egyebekre, teljesen elfogadhatatlan az, hogy egy bérbefagyasztással a bérből és fizetésből élő emberekre akarják a terheket hárítani – fogalmazott Semjén Zsolt.

A kereszténydemokrata frakcióvezető szerint az adótörvények és a költségvetés visszavonása az egyetlen járható út. A frakcióvezető szerint abból, amit Gyurcsány Ferenc elmondott, az következik, hogy a legalapvetőbb számok fiktívek a 2009-es büdzsében. A reális számoknak megfelelő új törvényjavaslatok beterjesztése van szükség – fűzte hozzá.

A sajtótájékoztatón végén az újságírók nem kérdezhettek.

Fotó: Máté Péter

Gyurcsány: Sikeresnek gondolom a megbeszélést

Gyurcsány Ferenc úgy értékelte, a résztvevők a kormány által javasoltakkal, az iránnyal, a szándékkal alapvetően egyetértettek, ebben nyitottak voltak. „A találkozót, annak hangnemét, irányát sikeresnek gondolom. Ilyenfajta közös fellépéssel, nemzeti összefogással megmutathatjuk, hogy nem hagyjuk magunkat” – jelentette ki.

Fotó: Máté Péter


Simor András azt mondta: nagy megelégedéssel állt fel az asztaltól, mert úgy érzi, valami elkezdődött az országban. Megjegyezte ugyanakkor, bankárként az a dolga, hogy szkeptikus legyen a tekintetben, kitart-e ez az egyetértés a pártok között a részletek megbeszéléséig. Hozzátette: ha megvalósulnak a javaslatok, amelyekben elvben megállapodtak a pártok, akkor azt lehet mondani, hogy az ország más útra lépett.

Fotó: Máté Péter



(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.