A Simor András jegybankelnökkel közösen kidolgozott 12 pontos csomagot ismertetve Gyurcsány Ferenc miniszterelnök elmondta: az idei kiadások csökkentését javasolják annak érdekében, hogy a 2008-as hiánycél négyről 3,4 százalékra mérséklődjön. Ez az uniós szabályok szerinti magánnyugdíj-pénztári kiadásokkal korrigálva 2,9 százalékos hiányt jelent – tette hozzá. Közölte: új becslés készülne a gazdasági növekedés mértékéről. Konkrét számot nem mondott, de úgy fogalmazott: óvatosabban terveznék meg a növekedés ütemét, amely az elemzők által ma megjósolt mértékhez igazodna. A kormány úgy módosítja a benyújtott, 2009-es költségvetést, hogy 3,2 százalékról 2,9-re csökkenjen a hiánycél, ez a nyugdíjpénztári korrekcióval 2,6 százalékot jelent.
Elmaradhat az adócsökkentés
A kormány elhalasztaná az adócsökkentési programot azzal, hogy ha a kitűzött hiánycél teljesítése mellett szabad források állnak rendelkezésre, akkor azokat vagy hiány-, vagy adócsökkentésre fordítják – szögezte le Gyurcsány Ferenc, aki szerint a kormány felfüggeszti az Új tulajdonosi programot is. A kormány törvényjavaslatáról, hogy a betétesek kapjanak korlátlan állami garanciát, hétfőn házszabálytól eltéréssel szavazhat a parlament – mondta.
Az ellenzéki pártoknak azt javasolta: kétharmados többséggel fogadják el a közpénzügyi csomagot, amely kiterjedne az állami alrendszerekre és az önkormányzatokra is, illetve amelybe beleépítenék az SZDSZ költségvetési plafonra, valamint a Fidesz költségvetési tanácsra vonatkozó indítványát.
A kormányfő azt kérte a társadalmi partnerektől, hogy függesszék fel a 2009-re vonatkozó bértárgyalásokat, és jövő júniusig tartsák szinten a bérek és a jövedelmek reálértékét. A kormány tovább bővíti a hazai kis- és középvállalkozások támogatására kidolgozott 800 milliárd forintos csomagot is.
A kormány jogszabály-módosításokkal javítja majd a bankok forráshoz juttatásának feltételeit annak érdekében, hogy változatlanul hitelezhessenek a vállalkozásoknak – mondta a kormányfő, aki szerint szabályokat kell változtatni annak érdekében is, hogy a befektetési alapok magyar állampapírokat vásároljanak. Javaslat készül arról is, hogy erősítsék meg a nemzeti pénzügyi felügyeletet, és Brüsszelben a jövő héten a magyar kormány megismétli korábbi indítványát egy egységes európai felügyelet létrehozásáról.
Simor András az egyeztetésen kiállt amellett, hogy a hiánycsökkentésnek mindenképpen prioritást kell élveznie az adócsökkentéssel szemben. A jegybankelnök közölte: a kormányfő által ismertetett 12 pontos programból „felvállalja a javaslattevő szerepét” a 2008-as és 2009-es költségvetési hiány csökkentése, a 2009-es tervek újragondolása, valamint a közpénzügyi csomag, a kiadási plafon és a költségvetési tanács esetében.
Kóka: Számolják újra a növekedést
A frakcióvezetők ezután reagáltak a javaslatokra. Kóka János, az SZDSZ frakcióvezetője azt szorgalmazta a miniszterelnöknek, hogy ne adják fel az adócsökkentés igényét, mert Magyarország egyik súlyos problémája a növekedés vészes lelassulása. A politikus 300-400 milliárd forintos kiadáscsökkentést javasolt, amelynek eredményeképpen szerinte lenne lehetőség az adócsökkentésre. A liberális politikus azt javasolta, hogy számolják újra a makroadatokat, a növekedést, szorítsák le az állam költségeit a plafontörvénnyel és gondolják újra közösen az adótörvényeket. A megbeszélés végén ugyanakkor már úgy fogalmazott: semmi olyan adójavaslattal nem állnak elő, amely a „tervezett makropálya ismeretében a költségvetési egyensúlyt veszélyeztetné, mert ma ez a legfontosabb”. Kóka János elfogadta a közpénzügyi törvény, a költségvetési plafontörvény, a költségvetési tanács, illetve a reáladósság-tartás és a deficitkritériumok ügyeinek egy csomagba gyúrását is.
A Fidesz és KDNP nem támogatja a bérek befagyasztását
Navracsics Tibor, a Fidesz és Semjén Zsolt, a KDNP frakcióvezetője a miniszterelnök javaslataira reagálva első körben azt emelte ki, hogy egyetértenek azokkal a javaslatokkal, amelyek egybeesnek a Fidesz és a KDNP indítványaival: a bankbetétek korlátlan garantálásával, a kis-és középvállalkozások támogatásával, a költségvetési tanács és a kiadási plafon elfogadásával, valamint a PSZÁF szerepének erősítésével. A két ellenzéki politikus a tárgyalás után újságíróknak azt mondta: nem támogatják az adócsökkentés elhalasztását, sem a bérek befagyasztását.
Az MDF frakcióvezetője, Herényi Károly a tárgyaláson közölte: adekvátnak tartja miniszterelnök 12 pontját, de hiányolta az intézkedési csomag forrásoldalát.
Lendvai ígéretet tett a támogatásra
Az MSZP-frakció vezetője, Lendvai Ildikó azt ígérte: támogatólag fogja a frakció elé tárni a hiánycsökkentés felgyorsítását, és készek megvizsgálni és végrehajtani az ehhez szükséges kiadáscsökkentést. Hozzátette: tudomásul veszik az adócsökkentési tervek halasztását, és készek újratárgyalni a társadalmi partnerekkel a bérmegállapodásokat, valamint nyitottak a fideszes költségvetési tanácsról szóló javaslatra.
A miniszterelnök által kezdeményezett egyeztetés a Fidesz javaslatára vált sajtónyilvánossá. A legnagyobb ellenzéki párt hétpontos javaslatcsomaggal érkezett a megbeszélésre, amelyet előzőleg sajtótájékoztatón ismertettek, de a tárgyaláson nem ismételtek meg. A találkozót követően Gyurcsány Ferenc és Simor András is úgy nyilatkozott, hogy elégedett a megbeszélés eredményével, mert az összefogás megtörtént. A frakcióvezetőkkel történt egyeztetés előtt a miniszterelnök és a jegybankelnök külön megbeszélést tartott a kormánytagok és az MSZP vezetésének részvételével.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.