„Nem ígérek könnyű utat. Sőt! Nehéz vállalkozásra hívom valamennyiüket, olyanra, amelynek hasznát csak pár év múlva látjuk, addig pedig dolgoznunk kell. Együtt, közösen, mindahányan vagyunk” – mondta felvételről sugárzott beszédében a kormányfő. Gyurcsány úgy fogalmazott, bátorítani kívánják az embereket, hogy ne ijedjenek meg, ne próbáljanak elbújni, elmenekülni a gondok elől, mert a válság úgyis utolér mindenkit. A kérdés csak az, hogy reményvesztett vagy tettre kész embereket talál – hangoztatta. A miniszterelnök szerint az ő dolga az, hogy világosan megmondja, a válság enyhítése és az ország megerősítése érdekében milyen intézkedéseket fognak hozni, mik a tervei a kormánynak.
Úgy látja, ha a válsággal szemben győzni akar az ország, akkor sok dolgot kell megváltoztatni, amelyekről részletesen beszélt hétfőn délelőtt a parlamentben egy órán keresztül. Mint mondta, állami, kormányzati eszközökkel csillapítják a válság közvetlen hatásait: munkahelyeket védenek meg, és támogatást adnak a vállalatoknak, hogy működőképesek maradjanak.A kormányfő arról is beszélt: terveik szerint csökkentik a keresetek, a jövedelmek adóját, a kieső adóbevételt pedig az áfa 3 százalékpontos emeléséből pótolják. Hozzátette: lassan, fokozatosan bevezetik a vagyonadót, vigyázva arra, hogy ez igazi terhet csak a nagy vagyonnal rendelkezőknek, a jövedelmüket eddig eltitkolóknak jelentsen. Kitért arra: úgy alakítanák át a szociális és foglalkoztatási rendszert, hogy akinek csak lehet, inkább munkát adjanak, ne pedig segélyt, és az eddig mindenkinek egyformán járó juttatásokból kevesebbet kapjanak a nagyobb jövedelemmel rendelkezők.
Gyurcsány elmondta: a válság nehéz helyzetbe hozta a nyugdíjrendszert, amely összeomolhat, ha nem változtatnak rajta. Ezért – mint mondta – azt javasolja, ezt úgy alakítsák át, hogy megvédje a mostani nyugdíjak biztonságát, és garantálja, hogy a később nyugdíjba vonulók juttatását is biztonsággal ki lehessen fizetni. Az átalakítással járó szükséges intézkedések közé sorolta, hogy 2016-tól fokozatosan, kilenc év alatt 65 évre emelkedne a nyugdíjkorhatár. A kormányfő hangsúlyozta: a válság megfékezése nem egyszerű feladat, de a kormány tudja, mit kell tennie, és teszi is a dolgát. „Határozottan és keményen” – mondta.
Gyurcsány azt kérte az emberektől, hogy gondjaik és bajaik között is gondoljanak az egész országra, „hiszen össze vagyunk kötve (...), csak együtt boldogulhatunk, csak együtt lehetünk sikeresek” – fűzte hozzá. A miniszterelnök arra is kérte az embereket, tájékozódjanak, hogy milyen veszélyeket, kockázatokat jelent a válság, legyenek megfontoltak és a cselekvésben határozottak.
(MTI)
Egyre nagyobb veszélyt jelentenek a kóbor kutyák