A forint gyengülése a parlament rendkívüli ülése után kapott újabb lendületet, ez egyértelműen jelezte, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ismét méltatlan volt a piac bizalmára, hiszen semmi olyan nem hangzott el az ülésen, ami bizalmat ébresztett volna a befektetőkben, a gazdaság szereplőiben – mondta.
Arra a kérdésre, hogy az eddig kamatcsökkentést sürgető Fidesz a jelenlegi helyzetben elfogadhatónak tartaná-e a jegybanki alapkamat emelését, a párt frakcióvezetője azt mondta: a mai kamatszint mellett és főleg egy emelt kamatszint mellett nem lehet hitelt felvenni. Még inkább eltűnik a pénz a gazdaságból és még súlyosabbá válik a gazdasági válság. Ezért úgy gondolják, hogy önmagában a kamatemelés nem biztos, hogy jó megoldás.
A frakcióvezető közölte: nem csak a Fidesz gondolta úgy, hogy drasztikus kamatcsökkentésre lenne szükség, hanem a gazdasági elemzők is úgy kalkuláltak, hogy 2009 végére 5-6 százalékos kamatszint lesz Magyarországon. A fideszes politikus arról is beszélt, hogy nem számítva a mostani fejleményeket, az árfolyam eddigi romlása miatt az elmúlt fél évben egy átlagosnak mondható, 15 éves futamidejű, 10 millió forintos, svájci frank alapú hitel havi törlesztőrészlete 30-50 ezer forinttal nőtt. Szerinte ugyanakkor nem csak a forint gyengülése, hanem a munkanélküliségi adatok, a csődeljárások száma és az államadósság szintje is azt mutatja, hogy a kormány nem képes kezelni a válságot. Mint mondta, a válság óta 22 ezer ember vesztette el a munkáját, miközben januárban negatív rekordot döntött a csődök száma, 1.400 céggel szemben kellett csődeljárást indítani.
Emellett a GKI konjunktúraindexe történelmi mélyponton kezdte 2009-et, a beszerzési menedzser index pedig a Bokros-csomag legsúlyosabb időszaka óta nem volt ilyen alacsony – tette hozzá. Navracsics Tibor arra is felhívta a figyelmet, hogy a mostani államadóság mértéke az 1996-1997-es szintet üti meg, ami szerinte azt jelenti, hogy Gyurcsány Ferenc kormányzása nem hogy egyhelyben topogást jelent, de egy évtizeddel vetette vissza Magyarország fejlődését úgy, hogy még csak a közeledünk a válság mélye felé. A politikus „kormányzati kudarckezelő központnak” nevezte a miniszterelnök kezdeményezésére kedden megalakuló Kormányzati Válságkezelő Központot. „Ha egy problémát nem tudsz megoldani, hívj életre egy bizottságot” – kommentálta a központ létrejöttét a politikus, aki szerint az is furcsa, hogy külön sajtóesemény, ha néhány miniszter összeül.
Szerinte Gyurcsány Ferenc cselekvés helyett csak konzultál, beszél, nyilatkozik, és jobb híján a Fideszt szidja. A Fidesz frakcióvezetője úgy vélte, hogy a válságból való kiutat csak úgy lehet megkezdeni, ha a választópolgárok új megbízást adhatnak egy új kormánynak. Kérdésre válaszolva Navracsics Tibor azt mondta: ha kormányon lennének, akkor átvizsgálnák a kormányzati szféra háttérintézményeit, költségvetését, valamint átcsoportosítnák az uniós forrásokat, pénzhez juttatva a kis- és közepes vállalkozásokat, és lépéseket tennének, hogy beinduljon a gazdasági növekedés. A parlamenti képviselők vagyonbevallásáról szóló kérdésre azt mondta, a kormányoldalon feltűnően sok olyan politikus van, aki a magánszférában sikeres, és akkor lesz kudarcos, amikor a közjót kellene szolgálni. Hozzátette: meg kellene nézni, hogy a gazdasági válság közepette etikus-e, hogy a miniszterek 2002-es jövedelmük többszörösét keresik.
(MTI)
Takarófóliába fulladt egy gyerek Borsodban