Az új kormányfőjelölt Takács János + Videó – frissítve!

Takács János, a jászberényi Electrolux vezetője az MSZP új kormányfőjelöltje – tájékoztatott rendkívüli tudósításában a Hír Televízió pénteken. Apja, Takács Lajos a kolozsvári Bolyai Egyetem utolsó rektoraként szorgalmazta a román Babes egyetemmel való egyesítést. A menedzsert javasolta a szocialista párt az SZDSZ-nek elfogadásra, azonban a liberálisok nem fogadták el Takácsot, ők most Bokros Lajost ajánlják. A szabad demokraták javaslata után az MSZP elnöksége két táborra szakadt: az egyik támogatná Bokrost, a másik kitartana Takács jelölése mellett. Ha ez nem működik, akkor inkább az előre hozott választások mellett tenné le a voksát.• Lövétei: Lehet kettős állampolgár a miniszterelnök, de kiemelt nemzetbiztonságú a kockázat • Ma ki nem vállalja a miniszterelnökséget?

MNO
2009. 03. 27. 18:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az SZDSZ javaslata két táborra szakította a szocialistákat. A párt elnökségének egyik fele továbbra is Takács jelölését támogatja, míg mások Bokros mellett tennék le voksukat. Az SZDSZ semmiképpen nem támogatja az Electrolux vezérigazgatóját.

Az MSZP nem érti, de sajnálattal tudomásul veszi az SZDSZ döntését, miszerint a liberális párt Bokros Lajost javasolja miniszterelnök-jelöltnek –közölte Bárándy Gergely, az MSZP országos elnökségének tagja 17 másodperces sajtótájékoztatóján.

Az anyanyelv nem lehet öncél?

Takács János román–magyar kettős állampolgár. Édesapja, Takács Lajos a kolozsvári Bolyai Egyetem utolsó rektoraként szorgalmazta a Babes egyetemmel való egyesítést. Takács összehívta az egyetem tanácsát, ahol előterjesztette, hogy a „párt és a minisztérium döntése alapján, a diákság kérésére” a két kolozsvári egyetem összevont intézményként működik tovább. A rektor a bejelentést követően senkit nem engedett szólni, ehelyett a maga részéről támogatásáról biztosította a döntést, és az ülést berekesztette. 1959 februárjában a Romániai Diákegyesületek Szövetségének konferenciáján kijelentette: „Az anyanyelvi oktatás nem lehet öncél”.

Petru Groza Takács Lajost a Magyar Nemzeti Szövetség (MNSZ) 1947. november 21–23-i III. országos kongresszusán nemzetiségügyi „államminiszterré” nevezte ki, valójában a minisztertanács alá rendelt nemzetiségi államtitkárság vezetőjévé. Az 1948-as márciusi román parlamenti választások eredményeképpen Petru Groza alakított kormányt. Groza kabinetjében Takács Lajos nemzetiségügyi alminiszterként szerepelt. Április 21-től az „együtt élő nemzetiségek alminisztere” lett. Takács feladata volt az együtt élő nemzetiségek problémáinak tanulmányozása, az ügyek nyilvántartása. Javaslatokat terjesztett elő a gondok politikai, jogi, közigazgatási úton történő rendezésére. Tisztségét Takács 1952. augusztus 7-ig látta el. Takács Kacsó Sándor MNSZ-elnök lemondása után a háromtagú vezetőség tagja lett, egészen 1953 tavaszáig.

Takács ’56-ban „jó magatartást” tanúsított

1956 decemberében Leonte Rautu és Fazekas János, a központi vezetés titkárai, terjedelmes feljegyzést terjesztettek a pártvezetés elé a kolozsvári helyzetről. Ebből kiderül, hogy bár „a magyar értelmiségiek és egyetemi hallgatók körében a hangulat javult”, ennek ellenére „az értelmiségiek egy részének még mindig nincs szilárd álláspontja, különösen a szovjet csapatoknak és az ellenforradalmi összeesküvés szétzúzásában nyújtott segítséget illetően”. A jelentés készítői megjegyzik, hogy míg a börtönből nemrég szabadult Jordáky Lajos „negatív hatással” van hallgatóira, addig Demeter János, Takács Lajos, Kacsó Sándor és Balog Edgár „jó magatartást tanúsítottak”. 1965-ben Ion Georghe harmadik kormányában az államtanács alelnökei között találjuk Takács Lajost. 1968-tól a Magyar Nemzetiségű Dolgozók Tanácsának egyik alelnöke lett. 1982. december 18-án Kolozsváron hunyt el.

Halálos balesetet okozott Takács lánya

Úgy tudjuk, leánya két évvel ezelőtt halálos közlekedési balesetet okozott, következmények nélkül.
Takács elvált a feleségétől, a hírek szerint az európai üzleti tanács egyik titkárnőjével folytatott viszonya miatt.

Gyurcsány minisztert akart faragni belőle

Sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarta Takács a távirati iroda kérdésére, hogy ő lenne Gyurcsány Ferenc új miniszterelnök-jelöltje. Az Electrolux Lehel Kft. vezérigazgatója annyit mondott: „Ez egy nagyon nagy megtiszteltetés volna, és elgondolkodnék rajta”. A felvetésre, hogy van-e már konkrét elképzelése arról, mit tenne miniszterelnökként, Takács János azt mondta: nincs még semmiféle elképzelése, „hiszen nem történt még semmi”. Az MTI úgy tudja, Gyurcsány Ferenc már 2006-ban is tárgyalt a közgazdásszal. Akkor miniszternek kérte fel, de Takács János végül ezt személyes okok miatt nem vállalta. A szakembert az elmúlt napokban több politikus is megkereste. Az MSZP elnöksége után az SZDSZ ügyvivői testülete is tárgyalhat Takács János jelöltségéről.

A közgazdász tavaly novemberben felszólalt a kormányfő által kezdeményezett gazdasági csúcson. A Magyar Európai Üzleti Tanács elnökeként akkor arról beszélt: a nagyvállalatok és a kisvállalkozások egymás nélkül nem lehetnek sikeresek, ezért mind a két szektort támogatni kell. Arról is beszélt, hogy egyetért a Bajnai Gordon által javasolt, kis- és középvállalkozókat (kkv) támogató programmal.

A Babes-Bolyaitól a hűtőgépgyárig

Takács János 1960-ban született a romániai Nagyszebenben. Egyetemi tanulmányait a Babes-Bolyai Tudományegyetemen és a Budapesti Közgazdaság-tudományi Egyetem Továbbképző Intézetében végezte.
Volt az IBM Magyarország Kft. gazdasági igazgatója, a Kőbányai Sörgyár Rt. gazdasági vezérigazgatója. Alelnöke a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének, s elnöke a svéd kereskedelmi kamarának. Jelenleg Takács a jászberényi Electrolux vezetője.

Annál érdekesebb, hogy információink szerint éppen Takács volt az, aki megakadályozta a jászberényi tudásközpont létrejöttét.

Véletlenül az Electrolux?

Takács cége feltűnően szerencsés volt az állami támogatások elnyerésekor. 2008-ig nyolc 184 milliárd forint értékű nagyberuházást megvalósító multinacionális cég kapott lehetőséget arra, hogy részesüljenek a magyar állam 31 milliárd forintos állami támogatásában. Ez azt jelentette, hogy befektetéseik átlagosan 17 százalékát a magyar állam állja. Nemcsak hogy a kedvezményezettek között volt az Electrolux, de a legnagyobb állami apanázs, 8 milliárd forint jutott Takács cégének. A cég 50 milliárd forintos beruházást hajtott végre jászberényi és nyíregyházi hűtőgép-, illetve porszívógyárában – értesült a sajtó.

Dőlt a pénz a Gripentől

Takács cége már korábban is komoly kedvezményeket kapott. 2005-ben a Gripen ellentételezési megállapodás keretében mint azt Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter bejelentette: „A GKM irányítása mellett működő, a folyamatot tényadatokkal nyomon kísérő ellentételezési tárcaközi bizottság által már jóváírt teljesítési adatok alapján megállapítható, hogy – a 191 milliárd forint értékű összes kötelezettséggel szemben – a Gripen International és partnervállalatai 2005. július 15-ig összesen 110 milliárd forint értéket meghaladó teljesítést realizáltak. Ezen adatok a program gyors végrehajtását jelzik.” A befektetések túlnyomó része a már korábban megtelepedett svéd nagyvállalatok (Electrolux, Ericsson) tevékenységének bővítését szolgálja – derült ki ugyanakkor.

Nem csak a Gripenek repültek

Az állami megrendelésekben elöl járó Takács cége – megérezve az idők szavát – serénykedett a dolgozók leépítésében is. 2009. február 5-én arról írtak a lapok, hogy az Electrolux-csoport 1646 főt foglalkoztató nyíregyházi hűtőszekrénygyárában 110 dolgozót fenyeget az elbocsátás, illetve a szerződéses alkalmazottaknál is felülvizsgálják a teljesítménytől függő hosszabbítás lehetőségét. A megrendelések garmadát begyűjtő Takács nem igazán szaggatta az istrángot embereiért. Azt nyilatkozta: „A pénzügyi-gazdasági válság okozta csökkenő piaci igények miatt a nyírségi üzemben a nyolc műszakos munkarendet várhatóan nem lehet megtartani”. Az üzemi tanáccsal rögtön meg is kezdődtek az egyeztetések.

A 23 millió „román” egyike

A menedzsert többek között Szekeres Imre honvédelmi miniszter bizalmasaként tartják számon. Takács egyébként Kóka János személyes jó barátja. A Hír Televízió tudósítójának erre irányuló kérdésére a miniszter nem válaszolt. Takács 1997 óta tölti be az Electrolux Lehel Kft. vezérigazgatói posztját. 2006-tól elnöke a Magyar Európai Üzleti Tanácsnak, 2004-től a Magyarországi Svéd Kereskedelmi Kamarának, és 2000 óta alelnöki pozíciót tölt be a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségénél. A Menedzserek Országos Szövetsége is elnökké választotta 2008-ban.

Ha megválasztják, Takács lesz Magyarország első román állampolgárságú miniszterelnöke.

A Hír TV helyszíni tudósítója az SZDSZ Gizella utcai székházából jelezte: fél órája tart az ügyvivői testület ülése, ám onnan nem szivárognak ki hírek; az újságírókat még az épületbe sem engedték be, a sajtó munkatársai az udvaron várakoznak. Fodor Gábor a tervek szerint délután 1 órakor találkozik Gyurcsány Ferenccel. A távirati iroda információi szerint az SZDSZ ügyvivői is tárgyalhatnak már Gyurcsány Ferenc jelöltjéről.

(hírTV, MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.