Biszku és Apró, a forradalmárok üldözői

Mind Apró Antal, mind Biszku Béla a Magyar Szocialista Munkáspárt Politikai Bizottságának tagjai voltak 1956. november 7-től egészen az MSZMP XII. kongresszusáig, 1980 március 27-ig. A forradalom vérbe fojtásának napjaiban újjászerveződő állampárt döntéseinek meghozatalában a Központi Bizottság mellett a Politikai Bizottság játszott kulcsszerepet.

2009. 03. 26. 16:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A két kommunista politikus egyaránt tevőleges szerepet játszott a magyar szabadságharc elleni fegyveres küzdelemben és Kiszely István történész által terrorszervezetként definiált ÁVH erői által a forradalmárok ellen folytatott utóvédharcokban. Biszku a forradalom első napjaiban fegyveres csoportot alakított a XIII. kerületi pártbizottság tagjaiból, akikkel fegyveres harcot folytattak a szabadságukért fölkelt a magyar munkások, diákok ellen.

Némi kilengéssel, de Apró forradalom alatti és utáni szerepe is ezt az útvonalat követi: Aprót 1956. október 23-án éjszaka az MDP KV Katonai Bizottság tagjává választották. Másnap egy belső utasításban „fasiszta csőcseléknek” nevezte a forradalomban résztvevőket és parancsot adott az állami fegyveres erőknek, hogy a civilek közé lőjenek. Az általa kiadott sortűzparancs adta meg a jelet a későbbi, törvénytelen tömeggyilkosságokra is.

Október 27-étől Nagy Imre nemzeti kormányában találjuk meg: a Minisztertanács elnökhelyettese és építésügyi miniszter. Október 28-án bekerült a párt irányítására létrehozott elnökségbe. Egy váratlan kiugrásssal ezután november 2-án a tököli szovjet parancsnokságra megy. A fővárosból az oroszok segítségével Szolnokra távozik. November 4-étől már a forradalmat vérbe fojtó, illegitim „Kádár-kormányban” az iparügyek felelőse.

Apró Antal Biszkuval együtt kulcsfigurája a nemzetközi közösség által el nem ismert rémuralom újabb struktúráinak: 1956. november 7-étől a Magyar Szocialista Munkáspárt (MSZMP) Ideiglenes Intézőbizottságának (IIB) tagja, decembertől a Gazdasági Bizottság vezetője. 1957-ben az országot irányító szűk csoport, a Minisztertanács elnökhelyettese. „Érdemeiért” az 1956-os forradalom után kinevezték a Magyar-Szovjet Baráti Társaság elnökének is.

A szovjet katonai invázió után Biszku Béla is magas szinten vállalt felelősséget a felkelők elleni fegyveres harc és a tömeges kivégzések által fémjelzett időszak törvénytelen kormányában: ő töltötte be a az MSZMP Budapesti Politikai Pártbizottságának első titkári posztját.

A Politikai Bizottság történetében a 1956 novemberétől 1957 februárjáig tartó legelső időszakban olyan döntéseket kellett meghozni, melyekbe beletartoztak az ország ellen intézett szovjet katonai támadással, 1956 november 4-ével kezdődő, a legutolsó fegyveres csoportok decemberi felszámolásáig tartó időszak, melyet történészek háborúként definiáltak. Az ebben az időszakban a polgári lakossággal szemben elkövetett bűncselekmények háborús bűncselekménynek számítanak. A mintegy 300 ártatlan magyar ember meggyilkolását jelentő halálos ítéletek meghozatalának időszakában Apró Antal 1958. január végétől 1961 szeptemberéig a Minisztertanács első elnökhelyettese volt. Biszku Béla belügyminiszterként (1957. május 9.–1961. szeptember 13.) közvetlenül irányította a forradalom utáni „megtorlást”, avagy a gyakorlatilag véletlenszerűen kiválasztott, több száz munkás és diák felakasztását, a több tízezres internálásokat és kitelepítéseket.

A Kádár-rezsim időszakának gazdasági döntéshozatalaiban szintén meghatározó szerepet játszott e két politikus. Apró Antal, aki 1961-ben a Nemzetközi Kapcsolatok Bizottságát vezette, látta el magyar részről az országot a mai napig súlyos energiafüggőségben tartó „Barátság I.” kőolajvezeték megépítésének szerződését.

Biszku Béla volt a kulcsembere a 60-as, 70-es évek fordulóján bekövetkezett kezdetleges, a gazdaság működését modernizálni próbáló reformfolyamatok megfékezésének. Valóságos neo-sztálinista puccsot hajtottak végre hazánkban: 1974-ben már annyira megerősödött az MSZMP úgynevezett munkásellenzéke (vezetőik: Komócsin Zoltán, Biszku Béla, és Pulai Árpád), hogy kiszorította a párt vezetéséből a reformok kulcsfiguráit, köztük Nyers Rezsőt és Fehér Lajost. 1975-ben lemondatták az 1967 óta a miniszterelnöki székben ülő Fock Jenőt, helyette pedig megválasztották Lázár Györgyöt. A vállalatok addigi vezetőit leváltották, helyettük „politikailag megbízható” embereket ültettek az igazgatói székekbe, akiknél nem számított, ha nem volt szakképzettségük az adott területen. Visszatért tehát a közvetlen miniszteri irányítás, a szabadáras termékek körének bővítését pedig leállították. Felemelték a fizikai dolgozók bérét, az árakat pedig igyekeztek visszafogni. Megkezdték a magángazdálkodás felszámolását is, a cél ismét az „egységes kommunista köztulajdon” megteremtése lett.

Az árak mesterséges leszorítása és a bérek fedezet nélküli emelése éppen az 1973-as olajválsággal párhuzamosan ment végbe Magyarországon; ez a korlátolt és sarlatán gazdaságpolitika idézte elő azt a gyakorlatilag teljes gazdasági csődhelyzetet, melynek elkerülése végett a magyar állam egyre tetemesebb nemzetközi kölcsönöket felvételét kezdte meg az 1970-es évek végétől.

Biszkut fanatikus keményvonalassága miatt a 70-es évek derekára szintén félreállították, míg Apró később is meghatározó pozíciókat foglalt el.

(Wikipédia, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.