„Ez botrány, példátlan a civilizált világ történetében, amivel Magyarország lejáratja magát a világ előtt” – fogalmazott Semjén Zsolt a sajtótájékoztatón.
Közölte: a jegybank mindenkori elnökének az lenne az egyik legfontosabb feladata, hogy garantálja azt, hogy a gazdasági bevételek Magyarországon maradjanak, és a magyar gazdaságban hasznosuljanak. Ehhez képest a jegybank elnöke az adózás elkerülése érdekében egy adóparadicsomban jegyezte be a cégét – mondta.
Semjén Zsolt szerint a ciprusi cég ügye olyan, mint amikor egy alkoholelvonó intézet vezetője a szomszéd faluban egy kocsmát üzemeltet. A KDNP elnökének szavai szerint Gyurcsány Ferenc és kormánya, de eddigi működése alapján erkölcsi szempontból most már a jegybankelnök is alkalmatlan arra, hogy a válságot kezelje. Kifejtette: a kormány is és a jegybank is az európai válaszokkal szögesen ellentétes válaszokat próbál adni a válságra. A kormány adót akar emelni, míg a jegybank az alapkamatot – mondta Semjén Zsolt, aki hozzátette: mindez megfojtja a magyar gazdaságot, s így nehéz helyzetbe hozza az országot és az embereket.
A politikus szerint „egy válságban a legfontosabb valuta a bizalom és a hitelesség, ám Gyurcsány Ferenc maga a megtestesült hiteltelenség, míg a Gyurcsány Ferenc mellényzsebéből előhúzott jegybankelnök sem rendelkezik ezekkel a válságkezeléshez szükséges tulajdonságokkal”. A KDNP elnöke szerint a bizalom és a hitelesség hiánya miatt van a forint drámai gyengülése és a tőzsdeindex zuhanása, és ezért fordulnak el Magyarországtól a befektetők is. A KDNP elnöke szerint beszédes az egész Simor-ügynek a története, hiszen ez a tipikus esete annak, amikor a „bandatagok egymásnak esnek”. Semjén Zsolt szerint eddig nem volt probléma Simor András ciprusi cége a miniszterelnök számára, ám amikor „egy félmondat erejéig kritizálta Gyurcsány Ferencet, (...) következett az orrba vágás, és nyilvánvaló, hogy Gyurcsány Ferenc megíratta a Népszavában Simor Andrással szemben ezt a cikket”.
A Népszava szombati számában vetette fel: lehet-e a jegybankelnök százszázalékos tulajdonában egy Cipruson bejegyzett, feltehetőleg off-shore cég. A lap megjegyezte: a jegybankelnöknek van egy másik, Magyarországon bejegyzett, feleségével közös vállalkozása is. Az nem derült ki az MNB-elnök vagyonnyilatkozatából – írta a lap –, hogy származott-e jövedelme a két cégből, illetve hogy ezek egyáltalán működnek-e.
Simor András jegybankelnök cége, a Trevisol Management Services Ltd. nem off-shore társaság, hanem az EU egyik tagállamában, Cipruson bejegyzett normális, a helyi törvények szerint adózó vállalkozás – közölte a hírre reagálva az MNB szombaton az MTI-vel. A nemzeti bank közleménye leszögezi: a ciprusi és a budapesti székhelyű cégek nem működnek azóta, hogy Simor Andrást kinevezték jegybankelnöknek. Hozzátették: az MNB elnökének egyik cége sem pénzügyi intézmény vagy befektetési vállalkozás, így a nemzeti bankról szóló törvényben meghatározott összeférhetetlenség nem áll fenn.
A jegybank a távirati irodához szerdán eljuttatott közleményében megismételte a szombaton már közölteket, hogy Simor András jegybankelnök Trevisol Management Services Ltd. nevű cége nem offshore társaság, hanem az EU egyik tagállamában, Cipruson bejegyzett „normális, a helyi törvények szerint adózó vállalkozás”. A ciprusi és a budapesti székhelyű cégek nem működnek azóta, hogy Simor Andrást kinevezték jegybankelnöknek, a két cég korábbi tevékenységéből fakadó esetleges osztalékjövedelmeket pedig Simor András vagyon- és adóbevallásaiban a törvény előírásainak megfelelően szerepeltette – olvasható a nemzeti bank közleményében.
(MTI)