Tüntetés a Nagymező utcában: ügyészséghez fordultak a civilek

Hétfőn kivágnának 19 fát a Nagymező utcában – tudta meg, s emiatt demonstrálni készül a helyszínen vasárnap délelőtt 11 órakor több civil szervezet, köztük a Védegylet és a Nagymező Utcaiak Egyesülete – utóbbiak ügyészséghez fordultak, sürgősségi eljárást kérve. A nyolcadik esztendeje húzódó ügy mögött az érdekvédők szerint egy építkezés terve állhat, ezt a főváros és a Főkert tagadja. Wertán Zsolt terézvárosi KDNP-s képviselő az MNO-nak jelezte: alkotmánybírósági határozattal ellentétes döntésre készül az ügyben a VI. kerület. Csak növekedhet a feszültség a fák tervezett kivágásának napján. • A Nagymező utcai mélygarázs történetének kronológiája

2009. 03. 19. 14:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megsemmisítették a fák kivágásáról szóló határozatot. A Közép-magyarországi Regionális Államigazgatási Hivatal P-1310/1/2009. számú, 2009. február 9-én kelt határozatában a VI. kerületi Hunyadi téren levő díszfák kivágásának ügyében a VII. kerület, Erzsébetváros önkormányzata műszaki irodája által hozott (a fák kivágását lehetővé tevő) határozatot megsemmisítette. Erről a VII. kerületi önkormányzat hivatalos levélben értesítette Varga Zsuzsannát, a lakossági csoport aktivistáját. A jogerős határozat az önkormányzatot új eljárás lefolytatására kötelezi.

Két nappal előre hozták keddre tervezett demonstrációjuk időpontját a Nagymező utcai fák kivágása ellen tiltakozó civil és lakossági csoportok azután, hogy hírét vették: hétfőn megkezdődhet a 80 éves platánsor fái közül tizenkilencnek a kivágása. Hantos Enikő, a Nagymező Utcaiak Egyesületének elnöke az MNO-nak azt is elmondta: a Fővárosi Főügyészséghez fordultak, sürgősségi eljárást kérve a kivágásra ítélt fák ügyében. Lapunknak a fakivágást szintén ellenző Védegylet részéről is jelezték: szerintük hibás mérések alapján döntött úgy a Főkert Zrt., hogy kivágnak 19 fát. A soproni egyetem korábban ez ügyben már sikeresen fellépő szaktekintélyei ismét készek megvizsgálni a fák állapotát.

Vasárnap délelőtt 11 órakor a Radnóti Színház előtt tartanak demonstrációt többek között a Nagymező Utcaiak Egyesülete, a Védegylet, a Kincsünk a Piac – Hunyadi tér civil szervezet részvételével. Az eredetileg keddre tervezett demonstrációról korábban Hantos az MNO-nak elmondta: akár polgári, erőszakmentes ellenállással is megvédik a fákat. „Mindenképpen szeretnénk tiltakozó akciónkba bevonni a Liszt Ferenc térről, a Jókai térről és a Hunyadi térről is az ott lakókat. A rendeletmódosítással kivágásra juthatnak a kerületben a Liszt Ferenc téri, a Jókai téri és a Hunyadi téri fák is” – tette hozzá.

Úgy gondoljuk, a fák tervezett kivágása mögött a mélygarázs építésének terve húzódhat – jelentette ki az MNO-nak Istvánffy András, a Védegylet sajtóreferense, aki megerősítette, hogy részt vesznek a vasárnapi tüntetésen, s készek további lépéseket is tenni a fák megvédése érdekében.

Bizonyos fák ismét balesetveszélyesek

A Nagymező Utcaiak Egyesületét 2009. március 13-án tájékoztatta a Főkert vezérigazgatója, Kocsis László arról, hogy a főváros környezetvédelmi ügyosztálya utasítást adott a Főkert Zrt.-nek 19 Nagymező utcai fa kivágására – fejti ki az MNO-nak Hantos. Mikor a váratlan fordulat okairól érdeklődtek, Kocsis átadott egy dokumentumot. Ebből kiderül: 2008 augusztusában a Főkert Nonprofit Zrt. végzett egy felmérést, ennek alapján jelentik ki, hogy bizonyos fák balesetveszélyesek, ezért 19 fát kivágásra javasolnak.

Ezt azért is furcsálljuk, mert 2007 szeptemberében ugyancsak a Főkert és számos egyéb szakértő részvételével készült el egy közös szakvélemény, amely nem állapította meg a fák életveszélyessé válását. Ehelyett összesen a fák karbantartását és gallyazását látták fontosnak. Gyanúsnak tűnik, hogy miért kellett kevesebb mint egy éven belül ismét megvizsgálni a fákat – fogalmaz Hantos.

„Nem a platánfákról szól”

A kivágandó fák geometriája nem teszi lehetővé, hogy „odaejtsen” valaki egy téglát a föld alá – fogalmaz az MNO megkeresésére Kocsis István. A Főkert vezérigazgatója határozottan kijelentette, hogy a vágásra kiszemelt fák nem egy szabályos alakzat mentén lesznek kivágva. Hozzátette: egészen biztos abban, hogy „nem a platánfák állapotáról szól a polémia”. A fák megmaradása mellett érvelő korábbi szakvélemény is több esetben öt esztendő élettartamot jósolt ezeknek a növényeknek – teszi hozzá Kovács, föltéve a kérdést: „Milyen állapotban van az a fa, amelynek öt éve van hátra?” Ilyen életkorú fákkal ilyen forgalmas helyszínen nem szabad kísérletezni – érvel Kocsis.

Városszerte összevissza mennek a fakivágások, a Városligetben is lehet látni, hogy csodaszép, egészséges fákat vágtak ki, „a Főkert szakértője mindenre kiadja a kivágási engedélyt” – véli ugyanakkor Wertán Zsolt terézvárosi kereszténydemokrata képviselő. A Főkert 19 fára vonatkozó szakvéleményén nem szerepel szakértői aláírás, csupán annyi áll a lap alján, hogy „Főkert” – teszi hozzá az Ifjúsági Kereszténydemokrata Egyesület alapító elnöke.

Cél a mélygarázs?

Nincs még egy olyan fasor a fővárosban, melyet ennyit vizsgáltak volna 2004 óta. Legalább hat szakértői vélemény született a Nagymező utcai fákról nem egészen öt év alatt, ami elképesztő és természetesen indokolatlan. Meggyőződésünk, hogy ez megint a mélygarázs miatt van, a beruházó érdeke kívánja, hogy a fák kivágásra kerüljenek – jelenti ki Hantos.

A civilek szerint egyértelmű jelek utalnak arra, hogy ismét a mélygarázst próbálják megépíteni. A XIII. kerületi önkormányzat végzi az újabb VI. kerületi építési engedélyezési eljárást a Nagymező utcai mélygarázs ügyében. Angyalföld 2008-ban elutasította az építési engedélyt, többek között a fasor miatt is, melynek megóvása nem lett volna lehetséges a garázs megépítésével. „Tudomásunk szerint Angyalföldre még a civil szervezetek nyomására került az eljárás, amikor beadványt nyújtottak be a Fővárosi Főügyészségnek, az pedig óvást emelt a Terézváros által kiadott kivágási engedély ellen” – emlékeztet Hantos. Korábban a VI. kerület járt el az ügyben, ott a főügyészség elfogultságot állapított meg, a Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal pedig a XIII. kerületet jelölte ki, hogy ott lehet lefolytatni az új eljárást.

A tervrajz már a fák hűlt helyével számol

A XIII. kerület 2008-as elutasító határozatára fellebbezést nyújtott be a beruházó, a WK Bt. (német tulajdonú mélygarázsépítő cég – a szerk.). A Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal építésügyi főosztálya erre határozatot hozott, amely új eljárásra utasítja a XIII. kerületet. A határozat indoklásából kiderül, hogy bizonyos tényállások nem lettek tisztázva. Különböző szakhatóságok véleményét kell bevárni, a közigazgatási hivatal ezt kifogásolta. Emiatt egyébként éppen a hivatal kezdeményezett egy jogszabály-módosítást, melynek lényege az lenne, hogy ha van egy ok, ami miatt nem lehet valamit megépíteni, akkor ne kelljen az egész eljárást végig lefolytatni.

A civil szervezetek észlelték: a regionális hivatal határozatában megírja, hogy a beruházó által mélygarázs építése ügyében benyújtott tervdokumentáció szerint egy résfalat (az altalajban nyitott résben vasbetonból készített falszerkezet – a szerk.) kellene építeni a mélygarázshoz. A résfaltól mért távolság a platánfákig 2,5–3,5 méter, míg az előírások szerint ennek legalább 5 méternek kellene lennie. A határozat kimondja, hogy mivel a tervezett résfal és a platánfák között nincs meg az 5 méteres távolság, ezért oda nem lehet mélygarázst építeni a jelenlegi tervek szerint. A beruházó viszont az új eljárásban nem módosított a tervén, hanem arra számít, hogy „megoldódik” a helyzet. „S lám, ugyanaz a Főkert egy évvel azután, hogy megvizsgálta a fasor állapotát, és nem látta őket veszélyesnek, most 19 fára s főként – az egyébként 80 éves – platánokra mondja azt, hogy ezeket ki kell vágni” – jegyzi meg Hantos.

„Akár újat ültetünk a régiek helyére”

Én a kollégáim szakértelmében bízom, akik nemcsak a legalsó 1–1,5 méteren, hanem följebb is képesek megvizsgálni a fákat – érvel Kocsis. „Nézze meg, hogy milyen csonkolásokat, visszametszéseket voltunk kénytelenek végrehajtani az Andrássy úton az ostorfák esetében, amelyek nagyjából hasonló korúak, mint az ide ültetett platánok. Sem a biológiai, sem az esztétikai funkciójukat nem képesek már betölteni. Jeleztük a fővárosnak, hogy az ócska ostorfasort ki kell csapni és fiatal, 10 év körüli egyedekkel pótolni nagyjából úgy, mint az Andrássy út külső szakaszán. Sajnos nem tették ezt számunkra lehetővé. A Hűvösvölgyi úton minden komolyabb szélviharnál kidől egy nagyobb fa” – sorolja a város faállományának állapotát Kocsis. Meggyőződése: ha itt nem mélygarázsról lenne szó, senkit nem érdekelne a fák kivágása.

Sem politikai, sem befektetői szándék nem befolyásol szakértői álláspontom kialakításában. Annyira nem érdekel ez a mélygarázs, hogy akár azonnal ültetek egy másikat a kivágott fák helyére. Rendelkezésre áll a megfelelő mennyiségű fa – ajánlja föl Kocsis, aki az Andrássy úti facsere sikerét emlegeti.

A terézvárosi kerületi városrendezési és építési szabályzat (Tekvész) tartalmazza, hogy a kerület fái védendőek, s egy idősebb fa, így a platán kivágása esetén a törzsátmérő háromszorosával kell pótolni – jelzi Varga Zsuzsanna, a Kincsünk a Piac – Hunyadi tér civil szervezet aktivistája. Szerinte az eddigi pótlások az Andrássy úton sem túl meggyőzőek, a Nagymező utcai fáknál pedig az óriási törzsátmérő miatt nem lenne hová elültetni a rengeteg újabb kis fát, már ha komolyan vennék a törzsátmérőre vonatkozó előírást.

Ami régi, el vele? „Pótlás, csere”

Nem vágjuk ki a platánsort – nyilatkozta az MNO-nak a Főpolgármesteri Hivatal környezetvédelmi ügyosztályának vezetője, Gonczlik Tamás.

„A Nagymező utcában csakis és kizárólag a balesetveszélyt jelentő fák eltávolításáról és kiváltásáról lehet szó. Az eltávolítottak helyébe pótlás vagy csere útján új fa kerül. Ha nem maga a fafajta az, ami kevéssé bírja a környezeti terhelést, akkor azonos fajtával pótolják majd az eltávolítottakat, ha pedig célszerűbb más fajtát ültetni a helyébe, akkor ilyenre cseréljük őket. A vonatkozó szabályozás alapján az eltávolított egyedek összátmérőjének megfelelő mennyiségű fa kerül elültetésre, amely elsősorban a Nagymező utcai fasor újratelepítését és a VI. kerület üres fahelyeinek pótlását biztosítja majd. A fasor mindenképpen megmarad, nem tűnnek el a fák. Baleseti veszélyforrást 2006. augusztus 20-a után, a Margit-szigeti és a tavalyi Erzsébet téri tragikus események után sehol sem tűrhetünk meg. Úgy hiszem, ezen nem lehet vita közöttünk, hiszen a pesti Broadway a színházak miatt egyike az esténként a legnagyobb gyalogos- és gépjárműforgalmú belvárosi övezetnek” – fogalmazott Gonczlik.

Hogy mit bírnak ki a Főkert által a VI. kerület különböző pontjain azonnali kivágásra ítélt platánfák, s valóban életveszélyesek-e, merőben más megközelítést nyert a közelmúltban, amikor a civil szervezetek (akik végül megnyerték „csatájukat” – lásd keretes írásunkat!) által felkért Kocsó Mihály, a soproni egyetem elismert szakértője végzett egy kísérletet a VI. kerületi Hunyadi téren álló fákkal. Egy daru segítségével a fákat 140 kilométer/órás szélnek megfelelő úgynevezett húzásos-terheléses próbának vetették alá. A kivágásra ítélt, életveszélyesnek nyilvánított fák minden további nélkül kibírták a terhelést. Szemtanúk szerint egyébként a kísérlet azonnali félbehagyását követelte a helyszínen egy állítólag az önkormányzat nevében eljáró személy.

A Főkert vezetője szerint minél lassabban folyik a fák cseréje, annál inkább nő a veszélyeztetettség. „Nem tudom garantálni, hogy nem érik jó erős szélviharok a várost” – teszi hozzá. Azt viszont Kocsis is aláhúzza, hogy ha az élő fák gyökérzetétől 2 méternyire építenek résfalat, az egyenlő a még aktív gyökérzet elpusztításával.

„Ültetésük pontos helyének meghatározása”

A Nagymező utcai garázs ügyében 2008 nyarán indult az újabb akció. Kocsis László, a Főkert Zrt. vezetője 2008 augusztusában arról értesült, hogy újabb szakvélemény született a Nagymező utcai fák ügyében. Eszerint a fák elöregedése „életveszélyes”, és intézkedést igényel. Kocsis 2008. október 31-én fordult Gonczlikhoz.

Hantos úgy tudja, Gonczlik „levelet küldött a XIII. kerület jegyzőjének 2008 októberében, melyben leírja: hasznos lenne, ha a mélygarázs felépítése során kivágásra kerülnének a Nagymező utcai fák”.

„Építési ügyben egészen biztos, hogy egyetlen sort sem írtam” – jelentette ki az MNO-nak Gonczlik. „A XIII. kerületi polgármesteri hivatal építésügyi osztálya mint a megismételt elsőfokú eljárással megbízott hatóság megkeresett az ügyben a fák állapotával kapcsolatban. Velük váltottam kizárólag szakmai leveleket, ezek azonban csak a fák jelenlegi egészségi állapotára, illetve az eltávolításra kerülő fák kiváltására vonatkoztak, s olyan felajánlást is tartalmaztak, hogy amennyiben a kijelölt építési hatóság azok szerint jár el, rendelkezésükre állunk az ültetendő fák mennyiségének, fajtájának, méretének és ültetésük pontos helyének meghatározásában” – fogalmazott az ügyosztály vezetője.

Arra a kérdésünkre, hogy megkereste-e őt a mélygarázst nyolcadik éve megépíteni próbálkozó WK Bt., Gonczlik így felelt: „Ezt a feltételezést határozottan visszautasítom!”

Rendeletmódosítás: minden fa kivágható, ha mélygarázst építenek

A kerület közigazgatási területén fát kivágni akkor lehet, „ha közterületen felszíni parkolás megszüntetése és/vagy csökkentése céljából közterület alatt mélygarázs létesítése szükséges, és a faegyed(ek) megtartása annak megépítését nem teszi lehetővé” – olvasható a Terézváros kerületi városrendezési és építési szabályzatának tervezett rendeletmódosításai között. Az önkormányzat vezetőinek szándéka szerint a Tekvész 13. §-a módosítaná az ör. A környezet, a természet és a növényzet védelme című fejezet 25. §-ának (6) bekezdését annak d. pontjaként. Ez a pont tehát nemes egyszerűséggel lehetővé tenné, hogy kiirtsák a fákat, ahol mélygarázs épülne.

Rendelet arról, mit írhatnak egy lepedőre a Hunyadi tér 8. számú ház lakói?

Még meghökkentőbb a Tekvész 12. §-a, amely a molinókról szól, és módosítja az ör 20. §-ának (5) bekezdését. Ezek szerint „[...] a közterületek felett átfeszítve vagy – az építési időszak kivételével – az épület homlokzatára függesztve molinó- vagy zászlóhirdetés csak a kulturális célú rendezvények hirdetése céljából megengedett”. Ez a rendelet gyakorlatilag személyre szól – vélik a Kincsünk a Piac – Hunyadi tér aktivistái –, szerintük egyedi módon egy adott ház több lakóját próbálja megrendszabályozni az önkormányzat. Történt ugyanis, hogy a Hunyadi tér 8. számú ház lakói molinót feszítettek ki ablakaik között.

Ezzel tiltakoztak a tér fáinak tervezett kivágása és a csarnok köz- helyett üzleti célú hasznosítása ellen, illetve a civil szervezet telefonszámát közölték, esetenként pedig azt, hogy hányan írták alá a tiltakozó petíciót. Az önkormányzat, mint ezt a Kincsünk a Piac – Hunyadi tér szervezet tagjai vélik, kifejezetten emiatt a molinó miatt alkotna rendeletet. Mindeközben ugyancsak a Hunyadi tér 8. számú házon található az önkormányzat molinója, amely szintén nem „kulturális célokat” szolgál – hívják föl a figyelmet a civil szervezet tagjai. Utóbbin a „Hunyadi tér Stúdió” felirat áll, miközben a házban lakók szerint egy éve semmiféle tevékenység nem zajlik a helyiségben, előtte zajlott itt a civil szervezetek szerint „kamu” egyeztetés a Studio Metropolitanával.

Alkotmányellenes lehet az önkormányzati határozat

Napokkal a 2006-os önkormányzati választások után, október első napjaiban – ahogy bizonyossá vált, hogy Verók István marad Terézváros polgármestere – Deák Erzsébet, a VI. kerület jegyzője aláírta a Nagymező utcai mélygarázs kivitelezési engedélyét – idézi fel az előzményeket Wertán.

Egy olyan beruházásét, amelyet nem lehetett megvalósítani – fűzi hozzá a KDNP-s önkormányzati politikus, aki a pénzügyi és közbeszerzési bizottság tagja. „Azzal, hogy Deák az engedélyt aláírta, kötelezettséget vállalt az önkormányzat részéről. A kivitelező cég ezután jogosan perelhet, aminek a vége több 100 milliós, akár milliárdos, az önkormányzatokat megrokkantó kártérítés is lehet. Ennek a következménye az, hogy Deák ma már nem a kerület jegyzője” – fogalmaz Wertán. Úgy hangzott az indoklás, hogy „közös megegyezéssel”, ám az elmúlt 20 évben nem volt példa arra, hogy egy jegyző végkielégítés, búcsúösszeg nélkül menjen el, holott 3-11 millió forintokat szoktak kapni – tette hozzá, kiemelve: Deák örömmel aláírta, hogy nem kap semmit, most a XIV. kerület jegyzője. Bajor Zoltán, a városfejlesztésért felelős szabad demokrata alpolgármester egyébként azt mondta: ha a cég az önkormányzattal szemben pert nyer, be fogjuk nyújtani a számlát az önkormányzati minisztériumnak, mivel a jegyzőért ez a tárca felel – emlékezik vissza Wertán.

Az, hogy most ismét szóba jött a mélygarázs, azt jelentheti, hogy fővárosi oldalról próbálják a kivitelezés útját egyengetni. Ide kapcsolódik be a Tekvész módosítása is, mely szerint az egészséges fákat is ki lehet vágni. Ha ez lehetséges, a következő lépés az lehet, hogy műemlék épületeket is lebonthatnak azzal, hogy „szebb lakóparkot fogok oda építeni”. A módosítás egyébként egy fontos alkotmánybírósági határozatot húz keresztbe. A 28/1994. számú AB-határozat kimondja: „Az állam a természetvédelem jogszabályokkal biztosított szintjét nem csökkentheti, kivéve ha ez más alapjog vagy alkotmányos érték érvényesítéséhez elkerülhetetlen” – emeli ki a képviselő.

„Egy mélygarázs építése szerintem nem alkotmányos kérdés; azáltal, hogy egy önkormányzati rendelet által kivághatóvá minősítjük a fákat, szerintem iszonyatos mértékben sérül a természet- és környezetvédelem” – jelzi Wertán, rámutatva: a rendelet már tervezet formájában is ellentmond az Alkotmánybíróság határozatának. Ha pedig meghozzák, alkotmánysértő rendeletet hoz az önkormányzat.

A kivágáshoz korábban szakvéleményt kellett adni. A rendeletmódosítással viszont egy óra alatt valamennyi fát ki lehet vágni. Az önkormányzatban a baloldali és a liberális képviselőknek ehhez megvan az egyszerű többsége, 13 mandátum a 24-ből – válaszolja a KDNP-s képviselő arra a kérdésünkre, hogy mennyiben gyorsíthatja fel a fák kiirtásának folyamatát a rendelet elfogadása, s meg tudja-e ezt akadályozni az ellenzék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.