Reális lehet-e az előre hozott választás? Pártelnöki várakozások

Pártelnökök és listavezetők nyilatkoztak a távirati irodának várakozásaikról. Az MSZP elnöke irreálisnak tartotta, hogy az öt évvel ezelőttihez hasonló választási eredményt érjenek el. Dávid Ibolyának csak egy forgatókönyve van, abban az MDF, az MSZP, a Fidesz és a Jobbik szerepel bejutóként. Schmitt Pál 13-14 mandátumot vár.

MNO
2009. 06. 07. 17:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Schmitt Pál a Fidesz-KDNP EP-listavezetője a Fidesz mintegy 60 százalékos győzelmét, és több mint 40 százalékos részvételi arányt várt a voksolás napján. A Fidesznek 13-14 mandátuma lehet szerinte. Ha a komoly többség úgy nyilatkozik, hogy megvonja a bizalmat a jelenlegi kormánytól, akkor annak a demokráciában kell, hogy konzekvenciája legyen – mondta, és ezt az előre hozott választásokban látta leginkább elképzelhetőnek.

Lendvai Ildikó, az MSZP elnöke irreálisnak tartotta, hogy az öt évvel ezelőttihez hasonló választási eredményt érjen el pártja. A számoknál fontosabb lesz az, hogy mégis van egy „jó csomó ember”, aki kitart a baloldalisága mellett, és aki pontosan tudja, hogy „a nehézségeken átesve ennek az országnak szintén van, lesz, kell, hogy legyen erős baloldala”. A választási részvételről szólva a pártelnök közölte, meglepi, hogy akkora a részvétel, mint az előző EP-választáson, mivel azt hitte, magasabb lesz, mert szerinte a Fidesz ezt a kampányt úgy igyekezett feltüntetni, mintha máris kormányváltásról lehetne szó.

Göncz Kinga, az MSZP európai parlamenti listavezetője szavazata leadása előtt újságíróknak azt mondta: a magas részvétel azért fontos, hogy kiegyensúlyozott legyen az eredmény, és ez egy kicsit a demokrácia érettségét is jelzi.

Bajnai Gordon miniszterelnök szerint a demokrácia és az Európai Parlament szempontjából is jó hír, hogy délelőttig többen mentek el szavazni, mint négy éve. A kormányfő arra a kérdésre nem válaszolt, hogy milyen eredménnyel lenne elégedett az EP-választáson.

Semjén Zsolt, a KDNP elnöke arra számított, hogy a Fidesz-KDNP frakciószövetség megkapja a szavazatok több mint felét, s ennek a többségnek lesz belpolitikai következménye. A várt eredmény esetén az európai civilizáció alapján az következne, hogy a Bajnai-kormánynak azonnal le kellene mondania – mondta.

Dávid Ibolya, az MDF elnöke azt mondta: egy forgatókönyve van, abban az MDF, az MSZP, a Fidesz és a Jobbik szerepel bejutóként. Nem kívánt válaszolni arra, hogy milyen következménye lehet a pártra, illetve az ő szerepére annak, ha az MDF nem érné el az ötszázalékos küszöböt a választáson.

Az SZDSZ egy mandátum megszerzésére számít, mondta Fodor Gábor, a párt elnöke az MTI érdeklődésére, miután Gyöngyösön, állandó lakóhelyén leadta a voksát. Arra a kérdésre, milyen hatást gyakorolna a pártra, ha nem jutna EP-mandátumhoz, Fodor Gábor úgy nyilatkozott: nem kalkulál ezzel a lehetőséggel.

Szent-Iványi István, az SZDSZ európai parlamenti listavezetője bízott abban, hogy pártja bejut az Európai Unió törvényhozó testületébe. Úgy ítélte meg, hogy az EP-választásnak „közvetlen belpolitikai hatása nincs”, mert az „alapvetően az Európai Parlamentbe jutásról szól”. A belpolitikai hangulatra ugyanakkor lesz hatása, ha a szabad demokraták rosszul szerepelnek – tette hozzá.

Vona Gábor, a Jobbik elnöke azt mondta, hogy az európai parlamenti választás belépőjegy a Jobbik számára az Országgyűlésbe. Közölte: 35 százalék feletti részvételi arányra számít, ám, hogy ez lesz-e esetleg 40 százalék feletti, arról nem akart jóslatokba bocsátkozni.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.