A sajtótájékoztatón is kiosztott határozat szerint a szervezet úgy látja: a nyelvtörvény jelenlegi formájában ellentmond az európai normáknak csakúgy, mint az Európa Tanács és az EBESZ témára vonatkozó dokumentumainak.
Az Európai Néppárt ifjúsági szervezete ezért felszólítja az Európai Bizottságot, az Európai Parlamentet és az uniós tagországokat, hogy tüzetesen vizsgálják meg a jogszabály módosítása nyomán kialakult helyzetet; az Európai Unió ugyanis nem lehet semleges, amikor saját alapvető értékeiről van szó – mondta Dömötör Csaba. Hozzátette, a Fidelitas a YEPP brüsszeli irodájával együttműködésben a következő napokban elküldi a határozatot az EP minden képviselőjének és Leonard Orbannak, a nyelvi sokszínűségért felelős EU-biztosnak.
A tájékoztatón Ágh Péter hangsúlyozta, ez az első, európai politikai testület által elfogadott állásfoglalás a szlovákiai nyelvtörvény ügyében. Véleménye szerint elsősorban a Fidelitas közelmúltban indított tájékoztató kampányának az eredménye, hogy a YEPP elfogadta ezt a nyilatkozatot. E kampány részleteiről szólva a politikus kifejtette: az európai jobboldali ifjúsági szervezetek körében ismertették a szlovákiai államnyelvtörvény hátrányos rendelkezéseit; elmondták, hogy az új jogszabály „a baloldali populizmus és a szélsőséges nacionalizmus házasságából” született. Ágh Péter ugyanakkor megjegyezte: a kampány során elmondták azt is, hogy Magyarország fontos szövetségesének tekinti Szlovákiát, de Robert Fico kormányával vita van.
Július 14-én a magyar parlamenti pártok ifjúsági szervezetei közös nyilatkozatban tiltakoztak a szlovák nyelvtörvény ellen Szlovákia budapesti nagykövetsége előtt. A szeptember elsején hatályba lépett szlovák államnyelvtörvény többi között arról rendelkezik, hogy a nyilvános érintkezésben szlovákul kell használni az ottani földrajzi elnevezéseket. Az egészségügyi és szociális intézményekben csak ott beszélhet a kiszolgáló személyzet magyarul a pácienssel, ahol legalább 20 százaléknyi magyar él. Aki helytelenül használja a szlovák nyelvet vagy más módon megsérti a törvény rendelkezéseit, akár ötezer eurós pénzbüntetést kaphat.
(MTI)