Az Európai Unió végre felébredt a nyelvtörvény ügyében?

Nyitott az Európai Parlament arra, hogy meghallgassa a szlovák államnyelvtörvénnyel kapcsolatos problémákat, és szakértői, valamint az Európai Bizottság megvizsgálják a jogszabály keletkezésének körülményeit.

MNO
2009. 09. 02. 18:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendkívül sajnálatosnak nevezte a szlovák-magyar viszony legutóbbi fejleményeit egy független német szakértő, aki szerint az Európai Uniónak sürgősen cselekvőképes kisebbségi biztosra van szüksége. Gereon Schuch, a Német Külpolitikai Társaság (DGAP) közép-európai szakértője az MTI-nek adott szerdai interjújában Sólyom László tervezett szlovákiai látogatásának megakadályozásával kapcsolatban kijelentette: annak ellenére, hogy két uniós ország – jelen esetben Szlovákia és Magyarország – között problémák állnak fenn és feszült a viszony, a beutazási tilalom semmiképp sem a megfelelő eszköz és nem járul hozzá a konfliktus megoldásához. „Az Európai Unió keretében szerencsére már túljutottunk a nemzetállamok időszakán, amelyben az országok közötti ellenséges érzelmek veszélyes eszkalációkhoz vezettek” – emlékeztetett a szakértő, utalva arra: az Európai Unióban az egyes tagállamok közötti feszültségeket, illetve véleménykülönbségeket közösen, tárgyalások útján kell megoldani.


Erről Jerzy Buzek, a képviselőtestület elnöke beszélt szerdán Brüsszelben Szili Katalinnal, az Országgyűlés elnökével folytatott találkozóját követően. Mint mondta, az unió elsősorban azt tudja vizsgálni, hol ütközhet a törvény az EU jogi kereteibe. Értésre adta, hogy az uniós képviselőtestület kész részt venni egy háromoldalú konzultációs folyamatban a két érintett féllel. Mindazonáltal azt is jelezte: az EU-nak korlátozottak a jogi eszközei arra, hogy beavatkozzon az ilyen típusú problémák megoldásába. Külön hangsúlyozta a kétoldalú tárgyalások folytatásának fontosságát is.

Szili Katalin – akit útjára elkísért a négy országgyűlési frakció vezetője, illetve frakcióvezető-helyettese is – üdvözölte, hogy az EP-elnök közlése szerint az uniós parlament is vizsgálni fogja, milyen EU-keretszabályokba ütközik a törvény. Külön köszönetet mondott az EP nyitottságáért. Az OGY elnökének kíséretében Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője, Németh Zsolt, a Fidesz frakcióvezető-helyettese, Semjén Zsolt, a KDNP frakcióvezetője és Eörsi Mátyás, az SZDSZ frakcióvezető-helyettese tartózkodik Brüsszelben. Szili jelzésértékűnek nevezte, hogy ilyen magas szintű, a témában teljes parlamenti egyetértést is jelképező küldöttség ismertette a magyar álláspontot az EP elnökével.

A sajtótájékoztatón – szimbolikus jelentősége miatt is magyar nyelven beszélve – az OGY elnöke hangoztatta, hogy a kedden hatályba lépett államnyelvtörvény a közösségi jogot is sérti (említése szerint például a csatlakozáshoz szabott koppenhágai kritériumokat, a már aláírt, de minden tagállamban még nem ratifikált uniós reformszerződést és más európai egyezményeket), márpedig ezzel árt az unió tekintélyének is. Úgy vélte, az EP-elnökkel folytatott megbeszélés után olyan folyamat indulhat el, amely a kérdés megoldását segíti elő. A magyar álláspont szerint a törvény hatályon kívül helyezése, visszavonása lehet a cél, és ez fontos Európa számára is – hangoztatta az Országgyűlés elnöke.

Szili Katalin magyarországi látogatásra hívta meg az EP elnökét, amelyet Jerzy Buzek nyomban el is fogadott. A lengyel politikus jelezte, hogy kész ellátogatni Szlovákiába is. Buzek megismételte, hogy elnöksége alatt az EP kiemelt fontosságot tulajdonít a kisebbségi jogok tiszteletben tartásának. Azt is megemlítette, hogy amennyiben a nyelvtörvénnyel kapcsolatos vizsgálatoknál ütközést találnak az uniós joggal, az EU szerveinek kötelességük jogi lépéseket tenni. Hozzátette, hogy egyelőre részletesebb véleményt nem tud mondani a témáról, meg kívánja várni az említett vizsgálódások eredményét. A Jerzy Buzekkel folytatott megbeszélésen Szili Katalin beszámolt a 2011 első félévében esedékes magyar soros EU-elnökség előkészületeiről is. Szót ejtettek emellett a nemzeti törvényhozások és az uniós parlament közti kapcsolatokról, kitérve arra is, hogyan tudnak ezek az intézmények hozzájárulni az uniós választásokon való részvétel növeléséhez.

Szili Katalin a nap folyamán találkozott Joseph Daullal, Martin Schulz-cal és Guy Verhofstadttal, az EP néppárti, szocialista, illetve liberális frakcióvezetőjével, majd pedig Jacques Barrot-val, az Európai Bizottság szabadságjogi és igazságügyi kérdésekben illetékes alelnökével. Valamennyiüknek terjedelmes dokumentumcsomagot adott át, amelyben a magyar fél ismerteti a helyzetet, és kifejti álláspontját a szlovák nyelvtörvénnyel kapcsolatban. A találkozók után újságíróknak elmondta: Barrot is jelezte neki, hogy a megoldás érdekében szeretne segítséget nyújtani, akár személyes szerepvállalással. Szili Katalin szerint ez nyilván közvetítő szerepet jelenthet majd. Az Európai Bizottság alelnöke hangsúlyozta, hogy nagyon fontosnak tartja Európában a kisebbségek kérdését. Az Országgyűlés elnökének közlése szerint az EP-frakcióvezetők is olyan vállalásokat tettek, hogy megvizsgálják a kérdéskört, arra a szempontra tekintettel, hogy semmilyen diszkriminatív törvény ne legyen érvényben.

Németh Zsolt hangsúlyozta: Buzek EP-elnök trialógusról beszélt, és a frakciók is hajlandóak a közvetítésben szerepet vállalni. Verhofstadt külön közleményben jelentette be, hogy az európai liberálisok egyik vezető személyiségét fel fogja kérni, készítsen tárgyilagos jelentést az ügyről. E jelentés nyomán a liberálisok cselekvési javaslatokat is tesznek majd a megoldás érdekében. Reményét fejezte ki, hogy az EP többi frakciója is csatlakozik ehhez az erőfeszítéshez. „Nem szabad felednünk Márai Sándor örökségét: ennek a Kassán született magyar írónak az élete Európa multikulturalizmusának a szépségét testesítette meg” – fogalmazott közleményében Verhofstadt. Daul újságíróknak azt mondta, hogy alapvetően a két félnek kellene megállapodnia egymással. Schulz irodáján az MTI érdeklődésére nem voltak hajlandóak érdemben nyilatkozni a témáról. A négypárti delegáció csütörtökön Hágába is ellátogat, ahol mások mellett Knut Vollebaekkel, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet kisebbségügyi főbiztosával folytat megbeszélést.

Hátat fordítottak a szülők Gasparovicnak

Közel 600 diákkal a nagymegyeri Bartók Béla-iskola Szlovákia egyik legnagyobb magyar tannyelvű alapfokú oktatási intézménye. Ide érkezett a szlovák nyelvtörvény bevezetésének másnapján Ivan Gasparovic. Köszöntője alatt többen is hátat fordítottak, hogy így tiltakozzanak az államfő váratlan megjelenése ellen. Egy szülőt a rendőrök igazoltattak majd kivezették az iskola területéről.

A tanévnyitón csak a magyar olvasókönyveket osztották ki az 55 új elsős diáknak, azokra a tankönyvekre még várni kell, amelyekben egyes földrajzi neveket a magyar mellett szlovákul is fel kell tüntetni. A szlovákiai magyar pedagógusok szervezete nem szeretné, ha gyakorlattá válna, hogy a magyar tannyelvű iskolákban szlovák állami vezetők is részt vegyenek az ünnepségen. A nagymegyeri iskolában idén 25 osztály kezdte meg a tanévet.

(mti/HírTV)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.