Feloszlik a fővárosi önkormányzat?

Törvényjavaslatot nyújtott be szerdán a Fidesz–KDNP a parlamentnek a fővárosi önkormányzat feloszlása érdekében, amelynek következménye egy előre hozott önkormányzati választás lenne a fővárosban. • „Az MSZP irtózik a választástól”

MNO
2009. 10. 14. 15:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országgyűlés honlapján olvasható – Kósa Lajos, Szijjártó Péter és Semjén Zsolt által jegyezett – indítvány azt javasolja, hogy a képviselő-testület a megbízatásának lejárta előtt név szerinti szavazással, minősített többségű döntéssel mondhassa ki a közgyűlés feloszlását. A javaslatot október 12-én, az MSZP országos elnökségének döntése előtt egy nappal készítette az ellenzéki frakciószövetség – legalábbis ez derül ki a dokumentumon található dátumból.

Az aláírók beadványukat azzal indokolták, hogy a Budapestet eddig irányító MSZP–SZDSZ-koalíció felbomlott, a fővárosban hosszú évek óta káosz van, és mostanra már a működőképesség is veszélybe került. Budapest működőképességét csak új választással lehet biztosítani, ehhez pedig szükséges az önkormányzati választásokra vonatkozó törvényi rendelkezések módosítása – szögezték le.

A Fidesz–KDNP a kétharmados többséget igénylő, a helyi önkormányzatokról szóló törvényt módosítaná, és rögzítené, hogy a közgyűlés feloszlásának kimondását követően a képviselő-testület az új képviselő-testület alakuló üléséig, a polgármester az új polgármester megválasztásáig ellátja feladatát, gyakorolja a hatáskörét.

A képviselő-testület feloszlása nem mondható ki a választást követő hat hónapon belül, illetőleg miután a köztársasági elnök a helyi önkormányzati képviselők és a polgármesterek általános választásának időpontját kitűzte; az időközi választás költségét az önkormányzat viseli – olvasható a javaslatban.

A szintén kétharmados többséget igénylő választási eljárásról szóló törvényt is módosítaná a Fidesz–KDNP, itt azt mondanák ki, hogy az időközi választást az ok felmerülésétől számított 30 napon belül az illetékes választási bizottság tűzi ki.

Az időközi választást a mandátum megüresedésétől számított négy hónapon belülre, a képviselő-testület feloszlatása vagy feloszlása esetén három hónapon belülre kell kitűzni; nem lehetne időközi választást tartani az általános önkormányzati választások évében, miután a köztársasági elnök a helyi önkormányzati képviselők és a polgármesterek általános választásának időpontját kitűzte.

Tarlós István fővárosi fideszes frakcióvezető szerdán jelentette be, hogy a közgyűlés feloszlathatósága érdekében törvénymódosítást kezdeményeznek. A javaslat lényege az, hogy egészen addig fel lehessen oszlatni önkormányzati közgyűlést, amíg az államfő nem tűzi ki az esedékes önkormányzati választásokat; így lehetővé válhat a választás megtartása Budapesten – közölte.

Az ellenzéki politikus véleménye szerint „magyarázhatatlan helyzet”, ha az MSZP ezt nem támogatja. Szavai szerint a választást 2010 májusának környékén lehetne megtartani a fővárosban.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.