Repül-e a víziló? A szocialista jelölt nem bánná, ha az MSZP-től elbúcsúzna az ország

Nem a világ végéről szavazunk 2010. április 11-én – jelentette ki az MSZP józsefvárosi jelöltbemutató rendezvényén korteskedő egykori liberális pártvezér csütörtök este. Komássy Ákos szerint pedig még az sem tragédia, ha a szocialisták tavasszal elbúcsúznak a kormányzástól. Az eseményen ott volt Szabó Zoltán is, aki egy politológusi felvetés kapcsán repülő vízilovakról is értekezett.

2010. 03. 05. 15:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ólmosbotot bevinni tilos! A Népszínház utcai pártrendezvény helyszínén már a bejáratnál az érdeklődők kezébe nyomtak egy HÁZIREND feliratú papírt, aminek kezdő szavai „jó szórakozást” kívántak a betérőknek. A papíros tájékoztatott a be nem vihető tárgyak listájáról (üvegtárgy, ütő- és vágóeszköz, rugóskés, gázspray és ólmosbot, valamint alkoholos ital), és egyebek mellett „fegyelmezett magatartást” és „a véleménynyilvánítás kulturált formájának alkalmazását” kérte.


Kampányidőszakban másodlagos, hogy ki szocialista és ki liberális, az a fontos, hogy mi, demokraták fogjunk össze, hogy megvédjük a lehetséges „túlhatalomtól” és a szélsőségektől a köztársaságot – indokolta meg a tavalyi józsefvárosi polgármester-választáson csúfos kudarcot valló Komássy Ákos, az MSZP józsefvárosi jelöltje, hogy miért vesz részt kampányrendezvényén Kuncze Gábor, az SZDSZ egykori elnöke. A helyszínen fénymásolt szórólapon osztogatták a szervezők az esemény pontokba szedett „házirendjét”, amelyben „fegyelmezett magatartás tanúsítására” kérték a megjelenteket.

Születtek: november 4-én

A „Beszéljük meg” című rendezvényre egyébként zsúfolásig megtelt a nyolcadik kerületi MSZP-iroda előadója, főként nyugdíjasokkal. Kuncze elmondta, Komássy Ákos édesanyja személyesen járt közben, hogy a volt SZDSZ-elnök ezen az estén jelen lehessen. Szabó Zoltán honatya mindehhez indításként annyit tett hozzá, az elmúlt 20 esztendőben egy helyzetben nem voltak csak ők Kunczéval: nem utálták egymást, ráadásul egy napon születtek – november 4-én („csakúgy, mint Kósáné Kovács Magda”). A rövid bevezetőbeszédeket követően az este menete a következőkből állt: Komássy laptopjából olvasta fel az online fogadóóráján érkezett kérdéseket, Szabó Zoltán pedig a közönség által, úgynevezett „hozzászólási jegyről” érkező érdeklődéseket ismertette – hol Kunczénak, hol Komássynak, hol saját magának. (A hozzászólási jegyen egyébként fel kellett tüntetni a nevet, a lakcímet, a telefonszámot és az e-mailcímet is, végül a kérdést).

Nincs bocsánat

Kezdésnek mindjárt azt kapta a szabad demokrata exelnök, hogy tervezi-e visszatérését a politikába. A hallgatóság heves „így van, így van” pusmogással szólt közbe. A volt pártelnök (aki állítása szerint a kilenc és fél SZDSZ-elnök közül egy) azt mondta, „még egy pár dicsérő szó, és elindulok a választáson ebben a körzetben. Félretéve a viccet, most azt gondolom, hogy nem térek vissza, de soha ne mondd, hogy soha”. Kuncze azt viszont kategorikusan kijelentette: az SZDSZ megszűnik. Mint vázolta, ismeri a józsefvárosi SZDSZ-ben Csécsei Béla korábbi polgármester körül kialakult konfliktusokat, amilyenhez hasonlóak „a helyi MSZP-ben nyilván nincsenek”. Kuncze figyelmeztetett arra, hogy ősszel az önkormányzati választáson lehet, hogy valaki még SZDSZ-színekben fog elindulni, de nem lesz mögötte párt. Korábbi pártjáról megjegyezte továbbá: az „új SZDSZ-el” nem foglalkozik, sem azokkal, akik beszálltak az „MDF puttonyába”. Bocsánatot kért mindazoktól, akiket sértett Retkes Attila ominózus bocsánatkérése, majd leszögezte: a liberalizmusnak biztosan nem lesz képviselője a parlamentben. A legnagyobb ellenzéki pártról kijelentette: „nincsen Fidesz-fóbiám, ám szeretném, ha a túlhatalmat nem próbálnánk ki”.

Törvényszerű bukás

Nemmel felelt arra a felvetésre, hogy a „lojális SZDSZ-esek” belépnének-e az MSZP-be, majd megjegyezte: „nem gondoltam, hogy egy szocialista összejövetelen az SZDSZ-ről fogunk beszélgetni”. Ezt követően a szocialistákra terelődött a szó Komássynak köszönhetően, aki elmondta, állni fogják a sarat áprilisban, a demokratáknak pedig az a felelősségük, hogy éljenek választási lehetőségükkel. Kuncze erre így felelt: tudomásul kell venni, hogy egyszer fenn, egyszer lenn, el kell fogadni, hogy nyolc évnyi MSZP-kormányzás után a választók váltani szeretnének. „Nem a világ végéről szavazunk 2010. április 11-én, hanem csak arról, hogy a következő 4 évben mi történjen az országban, de ez egy nagyon fontos dolog, ezért ott kell lenni, szavazni kell. Én nem azért vagyok itt, hogy azt mondjam Önöknek, hogy ne a két mellettem lévő úrra szavazzanak, hanem én ennek az ellenkezőjére biztatnám Önöket!” – összegzett Kuncze. A volt liberális pártvezér arra a kérdésre, hogy „Mikor támasztják fel végre a Demokratikus Chartát?”, nem válaszolt, helyette inkább azt fejtegette: „aki nem veszi tudomásul, hogy meg lehet bukni, az törvényszerűen mindig meg fog bukni”. Komássy Ákos ekkor csatlakozott a beszélgetésbe, és a hallgatóság soraiban zúgolódást kiváltó megnyilatkozást tett: „Őszintén mondom, hogy ezután a nyolc év után nem tragédia, ha elbúcsúzunk az MSZP-től mint kormánypárttól. Csak az a baj, hogy rossz az alternatíva.” A jelölt Orbán Viktor „palántáinak” nevezve a Jobbikot, amely pártról Kuncze is, Szabó is elismerte, hogy tényezővé válásukban minden pártnak megvan a maga felelőssége, egyetértve abban is, hogy a Fidesznek egy kicsit jobban.

Kuncze: Úgy kell dönteni, hogy később úgyis kiderül


Kuncze visszavette a szót, és azt mondta: Kövér László lehet, hogy most valahol arról beszél, hogy most aztán eltakarítjuk ezeket a diktátorokat, akik megzavarták a békés, tévészékházra támadó embereket. A Fidesz szerinte a hitegetés, a Jobbik a gyűlölet pártja. Csöndesen ezután Szabó Zoltánhoz fordult, és azt mondta: „nehogy velem érts egyet, ő (Komássy – a szerk.) indul a választáson”. Szabó – megragadva a szót – így reagált, „nem az a demokrata, aki választást tud nyerni, hanem az, aki el is tudja veszíteni”. Az első élesebb kérdésre csaknem egy órát kellett várni a fülledt teremben: mit gondolnak a Magyar Nemzet birtokába jutott megannyi, az MSZP politikusaira nézvést terhelő tartalmú dokumentumokról? Elsőként Kuncze kért szót, aki hosszasan ecsetelte a közigazgatás szereplőinek „szomorú lecserélődését”. És az, hogy a számos papír szerinte sokszor gyorsabban jut el a laphoz, mint a bírósági tárgyalásra, „aláássa a pártatlan igazságszolgáltatásba vetett hitet”. Megoldásként azt javasolta, a politikusoknak úgy kell mindig dönteni, hogy az majd később úgyis nyilvánosságra kerül. Komássy – aki politikai mentorától, Medgyessy Pétertől saját bevallása szerint a higgadtságot tanulta – azonképp csatlakozott, hogy ő „halál komolyan” hisz a magyar igazságszolgáltatásban, de ezt hallgatósága nagy felhördüléssel díjazta.

Balos tévé?

Egységesen reagáltak a politikusok arra felvetésre is, hogy miért nincs a baloldalnak olyan médiája, amely „elmagyarázza az elért eredményeket”. Szabó Zoltán elmondta, hogy nem hisz a pártmédiumokban, és úgy látja, hogy a köztévé és a nagy kereskedelmi csatornák is átálltak a jobboldalra. A szocialistákhoz ezer szállal kötődő Klubrádión műsort vezető Kuncze is úgy látja: nem kellenek pártrádiók és párttévék, szerinte sokkal fontosabb kérdés az, hogy akarnak-e tájékozódni az emberek. „Mert négymillióan nézték ugyan a Győzike-showt, de nem lett tőle tájékozottabb senki” – így a liberális politikus. Komássy a felvetés kapcsán épp azt a médiatörvényt szidta – mert szerinte ennek köszönhetően „hol vergődtek a kereskedelmi adók, hol ámokfutásba kezdtek” –, amelyet az a kormány alkotott meg, amelynek Kuncze maga is tagja volt. Az elmúlt napokban nagy vihart kavart kormányoldali körökben az a vélemény, hogy az olyan körzetekben, ahol gyengén, netán „harmadik helyre” fut be az MSZP jelöltje áprilisban, a kisebbik rosszt választva a szocialisták a Jobbikkal szemben, a Fidesz javára lépnek vissza. Az erre irányuló kérdésre Komássy idealista választ fogalmazott meg: „Nem a Fidesz kétharmada ellen dolgozunk, hanem, hogy megnyerjük a választást!” Szabó Zoltán pedig úgy látta: ez a „milyen magasan repülne a víziló, ha tudna repülni” típusú kérdés, ám azért sokat sejtetően elmondta: a jobboldali Jacques Chirac és a szélsőjobboldali Jean-Marie Le Pen közül a francia baloldal „a tolvaj” pártolására buzdított „a fasisztával” szemben.

Az utolsó hozzászóló két kérdést intézett az egykori liberális elnökhöz. „Az első kicsit komolytalan” – kezdte –, majd Kovács Pisti, a szabad demokraták 2006-os kampányarca felől érdeklődött. Másik kérdése pedig az volt, hogy amennyiben Mesterházy Attila, a szocialisták jelöltje nyerné az országgyűlési választásokat, mi lenne az első három dolog, amit tanácsolna neki mint kormányfőnek.

Kuncze visszakérdezett: Biztos, hogy az első kérdés volt a komolytalan?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.