Salamon László, a KDNP egyik vezérszónoka felszólalásában kiemelte: a központi államigazgatási szervekről és a kormány tagjainak és az államtitkároknak a jogállásáról szóló törvényjavaslat része annak a csomagnak, amelynek elfogadása az új kormányzati struktúra kialakításához elengedhetetlen.
A KDNP-s képviselő a törvényjavaslat két fontos elemére, a közigazgatási államtitkári tisztség és a megyei közigazgatási hivatalok visszaállítására hívta fel a figyelmet. A javaslat szerint a közigazgatási államtitkári tisztség visszaállítása lehetővé tenné, hogy professzionális köztisztviselők vezessék a minisztériumok szakmai igazgatását, „következetesen elválasztva őket a politikai vezetéstől”. A javaslat – a Miniszterelnöki Hivatal helyébe lépő – Miniszterelnökség létrehozását is tartalmazza. Salamon László súlyos hibának nevezte, ha egy köztisztviselő politikai megnyilatkozásokat tesz.
Azt is megemlítette, hogy a fővárosi és a megyei közigazgatási hivatalok 2010. szeptember 1-jei visszaállításával csaknem négyéves mulasztást pótolhat a jogalkotó. Közölte, a KDNP a kormányalakítással összefüggő három előterjesztést támogatja.
Rétvári Bence arra hívta fel a figyelmet: az Alkotmánybíróság több határozatában kifejtette, a kormánynak teljes a szabadsága arra nézve, hogy miként alakítja ki a tárcákat.
A Fidesz–KDNP 200 fős parlamentre vonatkozó javaslata kapcsán azt mondta: ahhoz, hogy egy párt megőrizze hitelességét a választópolgárok előtt, az kell, hogy megvalósítsa a kampányban megígért programját.
Rétvári Bence hangsúlyozta, hogy az alkotmányügyi bizottság által létrehozandó albizottság – mely egy új választási törvény kidolgozására áll fel – paritásos lesz majd. A képviselő az önkormányzatok feletti törvényességi felügyelet fontosságáról is beszélt.
Külön törvény legyen
A választásokon egyértelműen többséget kapott a kisebb parlamentről szóló elképzelés, tehát a választók támogatják azt, hogy a képviselők létszáma mintegy felére csökkenjen – mondta a kormányalakításhoz kapcsolódó javaslatokról a Fidesz vezérszónoka.
Répássy Róbert hozzátette, bár rendelkeznek a szükséges többséggel, amellyel meg tudnák határozni, hogy mely választási reform szükséges a 200 főt plusz 13 kisebbségi képviselőt tartalmazó parlamenthez, mégis azt javasolják, hogy az Alkotmánynak ezt a rendelkezését egy külön törvény léptesse életbe.
Emellett javasolják, hogy paritásos alapon hozzanak létre egy úgynevezett választójogi reformalbizottságot, ahol az ellenzék és a kormány ugyanakkora létszámmal rendelkezik. Leszögezte, hogy szükség van határidőre, mert véleményük szerint a ciklus első felében kell megalkotni a létszámcsökkentésről szóló törvényt.
Hangsúlyozta, hogy a javaslatot később széles körű társadalmi vitára kell bocsátani és a kisebbségekkel is egyeztetni kell róla.
Örülnek a közigazgatási államtitkároknak
A Jobbik önmagában nem ellenzi, hogy kisebb létszámú legyen a parlament – mondta Balczó Zoltán az indítvány általános vitájában hétfőn a parlamentben. Hegedűs Tamás, a párt másik vezérszónoka üdvözölte a közigazgatási államtitkári poszt visszaállítását, de a tárcák tervezett összevonásától nem remélt költségcsökkenést.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.