„Éljen Krisztus király!” – Szobrot kap a cigányok szentje

Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek hétfőn megáldja a cigányság által szentként tisztelt Boldog Ceferino szobrát a józsefvárosi plébániatemplomban – közölte az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye hivatala az MTI-vel.

MNO
2010. 10. 31. 5:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A délután 3 órakor kezdődő szertartáson Székely János, a katolikus püspöki kar cigánypasztorációért felelős püspökének kérésére közreműködik Johan János cigányprímás, a Kalyi Jag együttes, továbbá Lakatos György hegedűművész és a szendrőládi zenekar. A Szentírásból józsefvárosi romák olvasnak majd fel, a liturgia végén a magyar himnusz a templom orgonáján, a cigány himnusz a Kalyi Jag együttes művészeinek előadásában hangzik majd fel.

Boldog Ceferino szobrát Kosztics László roma faszobrász készítette. A szentmisén Erdő Péter bíboros megáld egy, a boldogról készült festményt is, amely Kislégi Nagy Ádám festőművész alkotása. A szobor a liturgia után a józsefvárosi templomot díszíti majd. Ceferino Giménez Malla, cigány nevén El Pelé 1861-ben született Spanyolországban. Szülei vándorcigányok voltak, ő maga nem tudott írni-olvasni. Sokszor ment koldulni is, és sokat éhezett. Miután apja elhagyta családjukat, Ceferino lett a családfő, ő nevelte fel a kisöccsét, El Meninót is. Ceferinónak és feleségének, Teresának nem születtek gyermekei, ezért örökbe fogadták a család egyik unokahúgát.

Ceferino lókereskedőként dolgozott Barbastro városában. Naponta járt misére, és a körmenetek alkalmával az egyik zászlót mindig ő vitte. Egyszer egy tüdővészes idős embert Ceferino támogatott haza, akiről kiderült, hogy a város előző polgármestere volt. A volt polgármester családjának segítségével az I. világháború után sikeres lóvásárt csinált a korábbi katonalovakból, így egyszerre gazdag ember lett. Sokat segített a cigány származásúaknak, amiért lassan vezérük, a „polgármesterük” lett.

Az 1936-ban kitört spanyol polgárháborúban néhány hónap alatt a barbastrói egyházmegye papjainak 87 százalékát megölték. (Egész Spanyolországban a polgárháború alatt 4184 papot és kispapot, 2365 szerzetest és 283 apácát öltek meg hitük, hivatásuk miatt.) A polgárháború első napjaiban Barbastróban egy fiatal papot elfogtak a vörös katonák. Ceferino meg akarta menteni a pap életét, amiért ő is börtönbe került. Két héttel később, 1936. augusztus 2-án éjszaka húsz társával együtt kihurcolták a temetőbe, ott lőtték őket agyon. Ceferino kezében a rózsafüzért tartva halt meg, miközben azt kiáltotta: „Éljen Krisztus király!”

Ceferino Giménez Mallát II. János Pál pápa 1997. május 4-én – az első roma származású emberként – negyvenezer hívő jelenlétében avatta boldoggá.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.