Már napokkal a virágvasárnap délutáni, fővárosi tüntetés előtt belekezdett az utcai alkotmányvédelembe a Lehet Más a Politika (LMP). A magát zöldként definiáló párt unatkozó aktivistái péntek este például illumináltnak tűnő állapotban próbálták megszólítani az arra járókat, A/4-es, fehér papírmaszkokat osztogatva a Vörösmarty téri rendezvényre. A demonstráció előtt aztán a Deák téri metrókijáratnál szólongatta a turistákat egy literes söröspalackkal felszerelt LMP-s biciklis – ezért-e vagy sem, a délután 2 órai kezdet előtt tíz perccel alig háromtucatnyian lézengtek a Gerbaud tövében összerakott színpad tájékán (ők is leginkább az idősebb korosztályból), hiába tartották a tiltakozást mindössze egyetlen nappal a „rettegett” alaptörvény várható parlamenti elfogadása előtt.
MSZP-s jelenlét
A felszólalások kezdete előtt néhány pillanattal érdekes csoportosulás jelent meg a pulpitus előtt: az MSZP-élpolitikusok második vonala. Elsőként Szanyi Tibor jelent meg egy csinos fiatal hölgy oldalán, őt követte Molnár Zsolt budapesti szocialista potentát, majd hozzájuk gyűlt Bárándy Gergely országgyűlési képviselő és Horváth Csaba volt főpolgármester-jelölt is. Kisvártatva pedig nem más érkezett a Vörösmarty térre, mint Török Zsolt MSZP-szóvivő, lilába hajló rózsaszín hajkölteményű kedvesével. (A „kiegyensúlyozottság” jegyében: kissé távolabbról figyelte az eseményeket Bauer Tamás, az SZDSZ korábbi parlamenti politikusa és Bozóky András, az első Gyurcsány-kormány kultuszminisztere is.)
A személyeken kívül néhány, viccesnek szánt feliratú tábla is „szóhoz” jutott – „Húsvéti alkotmány = pünkösdi királyság”; „Boldog szülinapot diktatúra!”; „Már csak három év!” –, a kezdés előtt pedig Nádori Julcsi kereste édesanyját a színpad mellett, ezt az eseményt pedig a szpíker mintegy felhasználta mikrofonpróbának.
Arctalan házigazda
Hogy ki volt a demonstráció házigazdája, nem tudtuk meg, mert egyrészt nem mutatkozott be, másrészt fején viselte a párt ezen eseményre kitalált fehér maszkját – talán érdekes ellentmondás, hogy a rendezvény szórólapon hirdetett mottója éppen az volt: „Mutassuk meg, hogy nem vagyunk arctalan tömeg!” A szónok rövid performance-a („Együttműködés, múkodj!”) után egy Bródy-dalt próbált a hallgatóságnak elővezetni, amit a jelen lévők valószínűleg nem ismertek föl, nem követték az előadást. A csattanó pedig egy narancssárga lufi kipukkantása volt a részéről.
Következőként Szilágyi Ákos író szólalt fel, aki a jelenlegi helyzetet a „még demokrácia” és a „már nem demokrácia” határmezsgyéjére tette, mondván, húsvéti idők ezek. A rendszerváltozást jogállami forradalomnak nevezte, amelynek alkotmányát most próbálják megölni. A többségi demokrácia helyett partnerségi demokráciát követelt, a Fideszt pedig „az új állampártnak” nevezte, az egy éve tartó jobboldali kormányzást pedig „kaszárnyakapitalizmusnak”. Utána Tétényi Éva esztergomi polgármester következett a pulpituson, aki felszólalásában elmondta: „harmincezer embert képviselek, de lehet, hogy még többet is”. Szerinte városában most ugyanaz a helyzet, mint az országban, és úgy sejti, lassan újra meg kell ismerkednünk az ötvenes évekkel.
Az alkotmányvédő esemény következő rétora egy hajléktalan LMP-aktivista volt, aki Sári Tamás István néven mutatkozott be, és a rezsifizetés nehézségeiről szólt, kérdést is intézett a kormányfőhöz: „Orbán úr, hol van a munka?” Az aktivista a kormányfőtől követelte az állítása szerint „üresen kongó háromezer önkormányzati bérlakás” sorsával való elszámolást és azt, hogy vegyék bele az alkotmányba „a lakhatáshoz való jogot”.
„Jobbik–MSZP nemzeti-szocialista koalíció”
- Sokan vagyunk, és elegen is leszünk – ezt már az esemény fő fellépője, az LMP-frakcióvezető Schiffer András mondta, hozzátéve: a visszaszámlálás elkezdődött, s hogy a homokórában az a bizonyos utolsó homokszem hamarabb fog leperegni, mint gondolnánk. Schiffer – az SZDSZ 2002-es választási kampányában hallottakhoz hasonlóan – narancsuralomnak nevezte a Fidesz kormányzását. Felhívta a tüntetők figyelmét arra is, hogy „ellehetetlenítik a sztrájkot, elkezdődtek a tüntetésbetiltások, és elveszik az emberek jogát az Alkotmánybírósághoz való forduláshoz”, vagyis megtartva ezt a jogot a miniszterelnöknek, az államfőnek és a „Jobbik–MSZP nemzeti-szocialista koalíciónak”.
A kormányzat magatartását az őszödihez hasonlította az ellenzéki frakcióvezető, mondván, „a végzet utol fogja érni a kötcsei beszéd elmondóját is”. Schiffer közölte azt is, hogy a kormányoldal „arra készül, hogy megfossza az embereket a választás szabadságától, bevezették a cenzúrát, de az ellenállást nem fogják tudni letörni. A nagyra nőtt hatalom nagyot fog bukni” – zárta felszólalását Schiffer András.
Hogy hányan voltak magán a rendezvényen, igen nehéz megmondani, mert bár 2-3 százan végigállták a bő egyórás rendezvényt, a turistákat vonzó belvárosi övezet és a kellemes időjárás miatti kirajzók létében ennél magasabb számot csalóka volna leírni.
Lemondott az óbudai baloldali korrupciós botrány egyik főszereplője