A közigazgatás utánpótlását biztosíthatja az új egyetem

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem létrehozásának célja, hogy a közigazgatási, a rendészeti, a katonai- és a nemzetbiztonsági felsőoktatás a közszolgálati életpályák valós igényeinek megfelelően, a közszolgálat ágazatirányítóinak szoros szakmai felügyelete mellett működjön – mondta a közigazgatási, rendészeti és katonai felsőoktatásról szóló törvényjavaslat általános vitájának expozéjában Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) parlamenti államtitkára kedden este az Országgyűlésben. • 600 milliárdos problémát kellett kezelni

MNO
2011. 09. 20. 18:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem célja a közigazgatás tisztviselői, a hon- és rendvédelmi szervek tiszti utánpótlásának biztosítása, valamint az egységesülő közszolgálati életpályák közti átjárhatóság megteremtése – mondta el az államtitkár. Rétvári hozzátette: az egyetem fenntartói jogait az alapításról szóló törvény a közigazgatásért, a rendészetért és a honvédelemért felelős miniszterek fenntartói testületének kezébe adja.

A törvényjavaslat célja az is, hogy a közigazgatási, a rendészeti, a katonai és a nemzetbiztonsági felsőoktatás a közszolgálati életpályák valós igényeinek megfelelően, a közszolgálat irányítóinak szoros szakmai felügyelete mellett működjenek. Ehhez a törvényjavaslat megteremti a közigazgatási, a rendészeti és a katonai felsőoktatás világos jogi kereteit – hangsúlyozta az államtitkár.

Az egyetem sajátossága, hogy a rendvédelmi és honvédelmi szolgálatok feladatait is kiszolgálja, a tisztviselőjelöltek képzésével pedig bekapcsolódik a közigazgatási feladatellátás személyi centrumába. A foglalkoztatási jogviszonyok tekintetében megmarad a civil (közalkalmazotti) és a hivatásos foglalkoztatás, vagyis a szolgálati jogviszony is az egyetem állományában. Az oktatókkal és kutatókkal szembeni sajátos hivatásetikai követelmény, hogy a munkahelyen pártpolitikától mentes magatartást kötelesek tanúsítani. Az egyetemi jogviszony feltétele a büntetlen előélet, de speciális életkori előírások és etikai követelmények is szükségesek, így például tartózkodni kell a politikai tevékenységtől.

Az egyetem gazdálkodására és finanszírozására vonatkozó szabályok meghatározására a kormány kap felhatalmazást. Az egyetem egységes KIM-fejezeti költségvetése mellett a három fenntartó kivételesen céltámogatást biztosíthat – mondta el a törvényjavaslat parlamenti expozéjában Rétvári Bence.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.