Jó dolog az utcán lakni? Józsefvárosban erről döntenek

„Támogatja-e Ön, hogy Józsefváros képviselő-testülete rendeletben tiltsa meg Józsefvárosban a közterületen történő életvitelszerű lakhatást?” – többek között erre a kérdésre válaszolhatnak a VIII. kerületi lakosok a vasárnapi népszavazáson. A helyi referendumot Kocsis Máté kezdeményezte, aki szerint ilyen fontos kérdésekben viszont megkerülhetetlen, hogy a kerület polgárai döntsenek. A népszavazással a legkeményebben az LMP szállt szembe, akik úgy látják, hogy a referendum alkotmány- és szegényellenes.• Nem sok eredményt hoztak a népszavazások

Kovács András
2011. 09. 24. 5:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Helyi népszavazás elrendelésére irányuló kezdeményezésre tett javaslatot május 17-én Kocsis Máté, Józsefváros polgármestere, mivel szerinte a kerület a lehetőségeihez képest túlzott terhet vállal a budapesti hajléktalanok ellátásában és az ehhez kapcsolódó problémák megoldásában. A kerület polgármestere levélben kérte a Józsefvárosi Önkormányzat képviselőit, hogy a jogszabályok szerint kezdeményezzenek népszavazást, amelyet az elfogadott.

A népszavazást a következő kérdésekben írták ki: „Támogatja-e Ön, hogy hatályban maradjon Józsefváros képviselő-testületének kukázást tiltó rendelete? Támogatja-e Ön, hogy Józsefváros képviselő-testülete rendeletben tiltsa meg Józsefvárosban a közterületen történő életvitelszerű lakhatást? Támogatja-e Ön, hogy Józsefváros polgármestere még az idei évben tárgyalásokat folytasson a Fővárosi Önkormányzat vezetésével a hajléktalanellátás színvonalának emelése és a kerület – hajléktalanokkal kapcsolatos – tehermentesítése érdekében?”

„Józsefvárosban még soha nem volt helyi népszavazás, ilyen fontos kérdésekben viszont megkerülhetetlen, hogy a kerület polgárai döntsenek. Ha nem sikerül igazságosan és arányosan elosztani ezt a feladatot és nem sikerül elfogadható, a lakosság által is támogatott megoldásokat találni mind közegészségügyi, mind köztisztasági szempontból az ezzel járó problémákra, Józsefváros fejlődése lelassulhat, ez pedig egyik párt egyik képviselőjének sem lehet az érdeke, így minden testületi tag tevőleges támogatására számítok!” – nyilatkozta a polgármester. A népszavazást Kocsis Máté 2011. szeptember 25-ére tűzte ki. A kerületi önkormányzat tájékoztatása szerint 57 835-en jogosultak részt venni a helyi népszavazáson, 60 szavazókörben.

Kiderül majd a kerületiek véleménye is

A hajléktalanokkal kapcsolatos helyi népszavazás végeredményéig biztosan hatályban marad az a rendelet, amely szerint szabálysértésnek minősül a kukázás – ezt már július 13-án közölte Kocsis annak kapcsán, hogy Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa jelezte: szerinte a guberálás szabálysértéssé nyilvánításával és szankcionálásával a józsefvárosi önkormányzat aránytalanul korlátozta a kiszolgáltatott helyzetben lévő emberek jogait.

Kocsis ugyanakkor jelezte: nem kaptak hivatalos tájékoztatást a biztostól, így felkérést sem. A városrész vezetője úgy fogalmazott, „megismertük az ombudsman véleményét, szeptember 25-én, a népszavazáson pedig meg fogjuk ismerni a józsefvárosiakét”. A polgármester úgy véli: ha lennének más eszközök a kukázás visszaszorítására, akkor az ombudsman nyilván talált volna módot azok kifejtésére, ilyen javaslat azonban nem szerepel a véleményében.

Kocsis közlése szerint a helyi népszavazást ellenzéki aggályok miatt írták ki. „Ha a kerület úgy dönt, hogy támogatja a bírságolást, akkor erőteljesen fogunk fellépni a szabálysértők ellen” – tette hozzá. A polgármester elmondta: kezdetben volt, akit ténylegesen pénzbírságra ítéltek, ugyanakkor – véleménye szerint – a népszavazás végeredményének ismerete nélkül nem volna tisztességes folytatni a bírságolást.

„Ne csak szavakban védjék a környezetet

Időközben a kampány eldurvult, ezért rongálás miatt tett feljelentést a józsefvárosi jegyző ismeretlen tettes ellen, mert a városrész több utcáját kék graffitikkel firkálták össze, a vasárnapi, hajléktalanokat érintő népszavazás kapcsán. Kocsis közleményében azt írta: többek között a járdák rongálásával kampányolnak a Józsefvárosban különböző, „az LMP-hez kötődő szélsőséges szervezetek a vasárnapi népszavazásra készülve”.

A városrész vezetőjének tájékoztatása szerint reggelre „a Város Mindenkié csoport által is nyíltan vállalt jelképek jelentek meg a kerület utcáin”, emellett „szintén ehhez az érdekcsoporthoz köthető vadplakátok is tömegesen jelentek meg kukákon, falakon”. Ezek eltakarítása komoly összegekbe kerül majd az önkormányzatnak. Hozzátette, hogy a hivatalos hirdetményeket is összefirkálták, megrongálták. A polgármester közleményében arra kérte az érintetteket, hogy hagyják abba a kerület elcsúfítását”, a kerületi LMP-t pedig arra szólította fel, hogy „ne csak szavakban, hanem tettekben is álljon ki a környezet védelme mellett”.

A városrész vezetője aggályait fejezte ki azzal kapcsolatosan is, hogy a helyi népszavazási kampány kezdete óta közel 1000 lakcímbejelentés történt. A polgármester jelezte, hogy „a múlt héten az LMP központi honlapjáról napokig nem került törlésre az a néhány bejegyzés, mely a hajléktalanok tudatos választási megszervezésére irányult”.

Alkotmányellenes a népszavazás?

Az LMP a kampányban egyértelműen a nem mellett foglalt állást és a honlapjukon található állásfoglalás szerint „a népszavazás kérdései félrevezetőek, részben alkotmányellenesek, illetve a mélyszegénységben élő és a hajléktalan emberek kirekesztésének igazolására irányulnak”. Úgy látják többek között, hogy „a valódi problémák kezelésére tehát nincs szükség a közterület életvitelszerű lakhatásra való használatának betiltására. Ezenkívül a hajléktalan emberek kitiltása a közterületekről embertelen és alkotmányellenes.” A párt szerint a népszavazás a fideszes szegényellenes politika újabb megnyilvánulása, valamint hogy a hajléktalanságot nem lehet voksolással megszüntetni.

Pintér Sándor belügyminiszter szerint nem sajátíthatja ki magának a közterületeket egyetlen csoport sem. A tárcavezető úgy látja, az elmúlt időszakban bebizonyosodott, hogy nem volt megfelelő a hajléktalankérdés kezelése, az érintettek az ellátás reményében egyre inkább a főváros felé fordultak, létszámuk jelentősen megemelkedett.

Nehéz lesz összehozni az eredményességet

A népszavazás akkor érvényes és eredményes, ha a választópolgárok több mint fele érvényesen szavazott, és az érvényesen szavazók több mint fele a megfogalmazott kérésre azonos választ adott. Ennek alapján könnyen elképzelhető, hogy a mostani szavazás nem lesz eredményes Józsefvárosban, főként ha a korábbi évek népszavazási részvételi adatait nézzük. A 2003-as uniós népszavazáson 45,98 százalék, a 2004-es kettős népszavazáson 40,28 százalék, míg a 2008-as népszavazáson 44,64 százalék vett részt a VIII. kerületben.

Fontos azt is számításba venni, hogy azok a szavazások országos jelentőségűek voltak, míg a mostani esetben egy helyi ügyről, így vélhetően nem várható, hogy a választók ennél nagyobb számban vegyenek részt. Érdemes felidézni azt is, hogy a 2010-es országgyűlési választás első fordulójában 58,21, míg a másodikban 42,31 százalék járult az urnákhoz a kerületben, ami a fővárosban a legalacsonyabbnak számított. A tavalyi önkormányzati választáson 31,7 százalék szavazott, és ezzel az eredménnyel szintén az utolsó helyen végzett Józsefváros Budapesten.

(jozsefvaros.hu, lmp.hu, valasztas.hu, MTI, MNO)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.