Láng: Ezzel tartozunk megroggyant életükért

Az esős idő ellenére sok százan gyűltek össze a Széna téri ötvenhatos emlékmű előtt, ahol az I. és II. kerületi önkormányzat közösen emlékezett a forradalom eseményeire.

2011. 10. 23. 10:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A II. kerület polgármestere elmondta, ’56 leverői elszámoltatásának mulasztását kötelességünk helyreállítani, ezzel tartozunk a még élő ötvenhatosok kerékbe tört, megroggyant életéért. – A tér, ahol most állunk, történelmi tettek színhelye volt; 1956-ban a világ minden szabadságszerető népe példaképévé váltunk itt, a Kárpát-medencében – jelentette ki Láng Zsolt, a házigazda kerület fideszes polgármestere. Elmondta, „soha nem titkoltam, lokálpatrióta vagyok, büszke vagyok arra, hogy a Corvin tér után a második legnagyobb fegyveres ellenállási színhelye a Széna tér”. Emlékeztetett arra, hogy e helyütt a szovjetek vesztesége megközelítőleg ugyanannyi volt, mint a miénk, és csak november 4-én törte meg az ellenállást a túlerő.



Volt-e realitása a reménytelen küzdelemnek? – tette fel a kérdést a polgármester, majd így folytatta: a történelem nem a logikára oktat. „Olyan fogalmaknak is van értelme, mint a bátorság, a merészség, az ideákhoz való ragaszkodás” – említette, hozzáfűzve, hogy a küzdelmek után mintegy száz harcosra várt börtön. „Ma már kevesen vannak az ötvenhatosok, sokkal tartozunk kerékbe tört, megroggyant életükért. A mulasztás hibáját kötelességünk helyreállítani” – utalt a „lex Biszkura”, aminek következményeként jogilag felelősségre vonhatókká válnak az ’56 utáni megtorlások felelősei. „A közömbösség, a zavarkeltés és a kishitűség nemritkán mérgezi környezetünket, de a főhajtás a magyarok életérzésévé kell, hogy váljon” – zárta emlékező szavait Láng Zsolt polgármester.



„A legázolt, bilincsbe vert Magyarország többet tett a szabadságért és igazságért, mint bárki más a világon az elmúlt húsz évben” – idézte Albert Camus szavait az ünnepségen L. Simon László, a Nemzeti Kulturális Alap elnöke, az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottságának fideszes vezetője. – 55 évvel ezelőtt boldogan lélegezte be a szabadság levegőjét, nem tudta, bátorságának mi lesz a következménye – tette hozzá.

„Mi adta nekik az erőt? Mi tette számukra egyértelművé az igazságot? A szabadságvágy az egyik legmélyebben gyökerező emberi tulajdonság. A ma szabadságában benne van szüleink, nagyszüleink és szüleink küzdelme, köszönet nekik érte” – hangsúlyozta L. Simon. Mint mondta, a Széna téren 59 éves Szabó bácsi tehergépkocsi-vezető szervezése alatt folyt az ellenállás, a pesti srácok és budaiak tettére az egész földkerekség felfigyelt; küzdöttek, mert velük volt a remény.

„Ma egy pénzügyi válság közepén, az elmúlt nyolc év elhibázott politikája következményeként egy megduplázódott államadósság terhét cipeljük magunkkal. Nyissuk ki a fülünket, ne veszítsük el a józan ítélőképességünket. Ez a válság is el fog múlni. Hallgassunk a pesti srácokra. Nem vesztették el sem a hitüket, sem az összefogás képességét” – tette hozzá. Szerinte Magyarország legnagyobb baja ma nem is a válság, hanem a reménytelenség. „Hogy reménykedhessünk, olyanokat válasszunk vezetőnek, akik szűkebb pátriájukban már bizonyították rátermettségüket” – utalt végül a II. kerületi közelgő időközi országgyűlésiképviselő-választásra a politikus.

A beszédek után koszorúkat helyeztek el a budai politikai, kulturális és civil élet prominensei és ’56-os szervezetek képviselői, Benkő Péter színművész pedig elszavalta a diktatúrában elhallgatott Wass Albert: Üzenet haza című versét („A víz szalad, a kő marad. A kő marad.”).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.