– Ötvenöt éve ebben az órában a Műegyetem kertjében gyülekeztünk, a boldogság érzése lett rajtunk úrrá. Piros László belügyminiszter már reggel betiltotta a gyűlésünket, ezért az egyetem vezetője bezáratta a kapukat, és az egyetemen belül megtartottuk a gyűlést, miközben kint gépfegyveres rendőrök cirkáltak, soha nem láttam ilyet azelőtt – kezdte személyes emlékeivel Mécs Imre, említve még, hogy délután delegációt küldtek a belügyminiszterhez, hogy oldják fel a gyülekezés tilalmát. Érzése szerint a rádiónál eldördült esti lövésektől vált forradalommá az '56-os eseménysor, „aztán radikalizálódtak az események, utcaköveket szedtünk fel, és onnantól már szabadságharc volt az. A mi szánkból hitelesen kellene mindennek hangoznia” – mondta az SZDSZ-es politikus.
– A mi igazságunk ereje segített vértelenül véghezvinni '89-ben a rendszerváltozást, Magyarország legmodernebb államát sikerült létrehozni – hangoztatta, viszont szerinte az a demokrácia most veszélyben van. – A múlt század nagy traumája, Trianon feloldódóban van, hihetetlen lehetőségek nyílnak meg előttünk, úgy autózunk át Szlovákiába, hogy észre sem vesznek bennünket, és hamarosan ez Horvátország felé is így lesz. De gyalázatos erők el akarják venni ezt a csodálatos szabadságot, helótaként kell rettegnünk, hogy elveszítjük állásainkat.
Mécs a maroknyi SZDSZ-es csapat előtt figyelmeztetett: „Meg kell vizsgálnunk lelkiismeretünket, hogy mit rontottunk el. Nagyobb kétharmadunk volt, mint ezeknek. Elmulasztottuk rendszerbe szedni a jogelveket, majdnem kész volt már az alkotmány. Miért nem kergettük el rossz vezetőinket?” – tette fel a kérdést emelt hangon a volt honatya, aki szerint eljött az idő, hogy visszatérjünk 1989. június 16-ához, Nagy Imre újratemetéséhez, szembesülni a hibákkal, mint a bibliai bűnös asszony történetében, ahol Jézus az írástudók bűneit a porba kezdte írni. Az eseményen rajta kívül felszólaló Eörsi László azt sérelmezte, hogy a temetőt egész nap „szittyák” látogatják.
Mécs Imrét 1956-os tetteiért, műegyetemistaként előbb halálra ítélték, majd életfogytiglanra módosított börtönbüntetéséből 1963-ban szabadult. A rendszerváltozáskor a Szabad Demokraták Szövetségéhez csatlakozott alapító tagként, majd 2006-tól az MSZMP utódpártjában, az MSZP-ben politizált. A liberális kis párt háza táján nemrég tűnt fel újra, megkísérelt elindulni a II. kerületi időközi országgyűlésiképviselő-választáson, de a jelöltséghez szükséges mennyiségű ajánlószelvényt összegyűjtenie nem sikerült.