A nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes hozzátette: a kérelmek majdnem feléhez névváltoztatási kérelem is kapcsolódik.
Semjén Zsolt ismét megerősítette, nincs A és B kategóriájú állampolgár, és a még az idén benyújtandó és elfogadandó választójogi törvényben lehetővé teszik, hogy a világon bárhol élő magyarnak szavazati joga legyen. Megjegyezte, ő azt szeretné, ha a határon túli magyaroknak lehetővé tennék a levélben történő voksolást.
A kormányfő kereszténydemokrata helyettese a most létrejött diaszpóratanácsról kiemelte: eddig a nyugati magyarság szempontjai háttérbe szorultak, elsikkadtak, ezért is fontos, hogy külön megjelenhessenek, és az őket foglalkoztató kérdések ne legyenek alárendelve a Kárpát-medencei magyarság más típusú kihívásainak.
Rendszerváltó helyzetben van a diaszpórapolitika
A magyar diaszpóra képviselőire nem hivatalos nagykövetekként tekintünk; a diaszpóra egyfajta kitörési pont a világ magyarsága számára – jelentette ki Németh Zsolt külügyi államtitkár.
„Rendszerváltó helyzetben van a diaszpórapolitika, mint a magyar politika számtalan más területe. Ugyanakkor a nemzetközi pénzügyi és gazdasági válság miatt válságos helyzetben van a világ magyarsága is. Ebben a helyzetben keressük a kitörési pontokat” – fogalmazott Németh Zsolt, hozzátéve, hogy a diaszpórával azért érdemes foglalkozni, mert egyfajta kitörési pont a világ magyarsága számára.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy Magyarországnak és a világban szétszóródva élő magyaroknak kölcsönösen szükségük van egymásra, és a magyar kormány szándéka is az, hogy „valódi kitörési ponttá váljon a diaszpóra”.