„Magyar szemmel és szívvel, tehát az EU tagjaként és az eurózónának még nem tagjaként” szólalt fel Matolcsy György EU-s pénzügyminiszterek előtt a Budapesti Corvinus Egyetemen azon a rendezvényen, ahol díszdoktorrá avatták Wolfgang Schäuble német pénzügyi tárcavezért.
„Hogy állunk ma az EU-ban? Az Ecofinban, tehát a tárcavezetők fórumán napról napra ugyanazokkal a kihívásokkal találkozunk. Első ezek közül az eurózóna nehézsége – kezdte felszólalását Matolcsy. – Persze ezek boldog idők ahhoz képest, amiket átéltünk ’48 és ’90 között, de az eurózónában repedések mutatkoznak. Európa a megoldás kísérlete. A kísérlet közepén vagyunk, már nem az elején, de nem is a végén.” Emlékeztetett, az euró bő egy évtizeddel ezelőtti születésekor véget ért a dollár, a japán jen és német márka tripoláris korszaka, majd bővült az EU. „Igen ám, de már az induláskor voltak nehézségek. Az euró a békeidőre szabott konjunktúra alapján jött létre, nincs mögötte válságkezelő mechanizmus, és nincs mögötte a Nemzetközi Valutaalap sem. Nem lehetséges áthidalni jelenleg azt az ellentétet, ami a legfejlettebbek és a leggyengébbek közötti 20 százalékos szakadék”– húzta alá a nemzetgazdasági tárca vezetője. A 2007 őszén előállt krízishelyzetet szerinte „természetesen meg fogjuk oldani, és barátaink az eurózónában is meg fogják oldani”, emlékeztetve Angela Merkel német kancellár szavaira, amelyek szerint 2020-ig is eltarthat a folyamat.
A második kihívás szerinte politikai. „Nem könnyű a politikai döntéshozatal világában eldönteni szakmai kérdéseket. Az egyetlen állam nélküli valuta politikai menedzsmentet igényel. Egy független Európai Központi Bankkal rendelkezünk, ez nagy érték, de másutt, például az Egyesült Államokban élnek a nagyon szoros koordináció lehetőségével” – mondta Matolcsy, aki szerint nincs politikai akarat egy közös költségvetés és egy közös kötvénypiac létre hozatalára Európában.
„A harmadik kihívás a növekedés kihívása, mert az EU valójában növekedési válságban van. Erről nem beszélünk, mert kényelmetlen. Az elmúlt 500 évre a Nyugat sikereként emlékezünk, de az EU nagy országai csak ’55 és ’75 között voltak a globális világ legversenyképesebb országai” – hívta fel a figyelmet Matolcsy György, rámutatva, hogy „a technológiai fölény korszaka elmúlt”. „Mit kellene tennünk? Szükség van az eurózónán belül egy fiskális unióra, a közös gazdasági kormányzás csomagjára, a deficitcsökkentésre, munkahelyteremtésre, a foglalkoztatás bővítésére, a növekedés egyensúlyára – sorolta. – Magyar szívvel meg kellene határoznunk, hogy mi a helyünk a növekedésben. Hogy az EU hogyan koncentrál a kutatás-fejlesztésre, meg kell határozni, hogy ez a sáv hogyan lesz újra Európa motorja, mert a kontinens keleti fele lesz a dinamizmus újraindítója.”
Európának szerinte egy újraiparosítási koncepciót is meg kell határoznia, oktatási programokra, demográfiai fordulatra van szükség. „Nem lehet szürkülő halántékú Európával versenyezni a fiatal Ázsiával szemben. Európa nem lehet skanzen, nem lehet múzeum. Ennek kulcsszava a verseny” – zárta szavait a gazdasági tárca vezetője.
Korábban a Corvinus egyetem díszdoktorává avatták a német pénzügyminisztert, aki elmondta, hogy Európa a válságok után mindig erősebbé válik. „Nagy feladataink vannak, nem topoghatunk egy helyben, nagy lehetőségek előtt állunk” – fogalmazott Wolfgang Schäuble.
Magyar euró: 2020 előtt nem
Matolcsy György mellett Wolfgang Schäuble német és Ivan Miklos szlovák pénzügyminiszter, Tomás Zidek cseh pénzügyminiszter-helyettes, valamint a román közpénzügy főfelelőse, illetve Csaba László közgazdász, a Corvinus oktatója részvételével panelbeszélgetést is folytattak. Szóba került a „fiskális unió” létrehozatala, amely szerint a nagyobb tagállami költségvetési fegyelemre egy központból lehetne csak rászorítani a tagállamokat, a román pénzügyi tárca második embere pedig beszámolt arról, hogy 2015-ben tervezik bevezetni az eurót. Zidek Matolcsynak címezve megjegyezte, Magyarországon gondok lesznek 2012-ben. Matolcsy György viszont az eurókötvény-piacot kritizálta, és ezzel összefüggésben jelentette ki, 2020 után csatlakozhatunk csak az eurózónához. Az ünnepelt német kolléga viszont a fiskális unió létrejötte utánra datálta az eurókötvények „behozatalát”.