Bajnai „rajongója” azt sem tudja, miről döntött a parlament

Bajnai Gordon egyik külföldi „rajongója” szerint nem lesz többé vita a magyar parlamentben.

Kovács András
2012. 01. 23. 16:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország félreértve? címmel újabb írást jelentetett meg Paul Krugman Nobel-díjas közgazdásznak a The New York Times honlapján vezetett blogjában Kim Lane Scheppele, a Princeton Egyetem jogászprofesszora. A szerző terjedelmes írásában hat pontba szedve bírálta az alkotmánnyal kapcsolatos hivatalos magyar álláspontot, és arra a következtetésre jutott, hogy a „magyar kormány félreérti a saját helyzetét a világban és a saját állampolgáraival kapcsolatban”.

Ismét előjött a Horthy-kártya

Scheppele politikai nézetei kapcsán jó iránymutatást jelenthet, hogy január közepén arról írt, „az egyetlen jele annak, hogy talán formálódik egy olyan politikai szervezet, amely szembeszáll a Fidesz dominanciájával, Bajnai Gordon korábbi miniszterelnök kiáltványa lehet, amely némi előrelépést jelent”.

A jogászprofesszor akkor azt is kimutatta, hogy a miniszterelnök gyakran hivatkozik példaképként Horthy Miklósra, aki 1920 és 1944 között kormányozta Magyarországot. „Orbán nyilvánvalóan Horthy rekordját is túl akarja szárnyalni.” Orbán legutóbb Horthyról 2008-ban annak kapcsán beszélt, hogy „a Magyar Gárdát két pofon kiosztása után haza fogja zavarni, ahogyan ezt akkoriban Horthy Miklós is tette a nyilasokkal”. A politikai elemzők és szakértők egyetértenek abban, hogy a Fidesz identitáspolitikájában Horthy nem foglal el centrális pozíciót. A nyilvánosság előtt nem is hivatkoznak rá.

2009 óta napirenden volt az alaptörvény

A békemenet napjára időzített írásból az is kiderült, hogy a Fidesz a választás során nem beszélt arról, hogy új alkotmányt fog írni és elfogadtatni a parlamenttel. Ezzel szemben a Magyar Progresszív Intézet elemzése szerint a változtatási igény 2009 óta napirenden volt, és ez alapján lehetett arra következtetni, hogy a Fidesz–KDNP kétharmados többséget szerezve új alkotmányt fogad majd el az Országgyűlésben.

A cikk szerzője ezt követően megállapítja, hogy az emberek többsége nem kívánta a régi alkotmány megváltoztatását. Mint ismert, a Nézőpont Intézet 2011 áprilisában készített egy felmérést ebben a témában. Akkor a megkérdezettek 60 százaléka szükségét érezte egy új alaptörvénynek, különösen a kormánypárti szimpatizánsok, illetve a Jobbik szavazói látták így. A felmérés szerint az alkotmányról szóló esetleges népszavazás is sikeres lett volna, egy akkori vasárnapi voksoláson ugyanis a válaszadók 62 százaléka részt vett volna, akiknek az 51 százalék „igennel” voksolt volna az új alaptörvényre.

Nem létező ülésnapon döntöttek

Scheppele szerint a „2011 utolsó napján a Fidesz egy olyan házszabály-módosítást fogadtatott el a parlamenttel, amely szerint a képviselők kétharmadának döntése értelmében vita nélkül lehet elfogadni az adott javaslatot”. Először érdemes emlékeztetni a szerzőt arra, hogy december 31-én nem ülésezett az Országgyűlés, mivel december 30-án véget ért az őszi ülésszak.

Másrészt a parlament egy olyan törvényt fogadott el, amely szerint kivételes sürgős eljárással két ülésnap alatt lehet elfogadni egy előterjesztést. Az újfajta tárgyalási módhoz a parlamenti képviselők kétharmadának hozzájárulása szükséges, míg kezdeményezéséhez a képviselők egyötödének támogató aláírása kell, azzal a kikötéssel, hogy ülésszakonként legfeljebb két kivételes sürgős tárgyaláshoz lehet csatlakozni. Kivételes sürgős eljárás elrendelésére ülésszakonként legfeljebb hat alkalommal lesz lehetőség.

Nem ez az első eset, hogy Krugman blogjában élesen támadja a hazai kormányt. A Nobel-díjas közgazdász korábban annak a véleményének adott hangot, hogy „a választójogi törvény olyan választókörzeteket rajzolt meg, amely szinte lehetetlenné teszi más pártoknak a kormányalakítást”, és így „megalapozza a hatalom állandó megtartását”. Ezek a gondolatok kísértetiesen hasonlítottak Szigetvári Viktornak, az MSZP 2010-es kampányfőnökének a Bajnai által létrehozott Haza és Haladás Alapítvány oldalán megjelent elemzéséhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.