A kormányt szidták az antifasiszta megemlékezésen

A fasiszták második világháborús civil áldozataira emlékezett több szervezet, párt, valamint magánszemélyek vasárnap Budapesten, a XIII. kerületi Duna-parti Mártír Emlékműnél.

BL
2012. 02. 12. 17:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hanti Vilmos, a Magyar Ellenállók és Antifasiszták – Összefogás a Demokráciáért (MEASZ) elnöke az egybegyűlt két-háromszáz fős megemlékező csoport előtt arról beszélt, hogy a második világháborúba egy „szélsőjobbra hajló politika” sodorta Magyarországot.

Szavai szerint napjainkban sem mennek jó irányba a dolgok, és ebből a szempontból február 1-je határkő, amikor – megfogalmazása szerint – a „mai kormánypolitika tudatosan a szélsőjobb kezére adott egy színházat”, ami miatt a MEASZ továbbra is tiltakozik. Hanti Vilmos véleménye szerint Pintér Sándor belügyminiszternek meg kellene akadályoznia a „paramilitáris alakulatok” működését. Erre – mondta – a párizsi békeszerződés is kötelezi Magyarországot.

Kónya Péter, a Szolidaritás Mozgalom társelnöke gyalázatnak nevezte azt, ami a XX. század közepén a fasizmus és a nyilas uralom igája alatt történt. A megemlékezőkhöz fordulva – akiknek körében feltűnt a Szolidaritás zászlója – azt mondta: nemcsak dolgunk, hanem felelősségünk is az, hogy tanulva a múlt hibáiból, ne engedjük meg, hogy megismétlődhessen a borzalom.

Frisch György, a Nácizmus Üldözötteinek Országos Egyesülete elnöke azt hangoztatta, nem szabad eltűrni az 1944/1945-ös események „elmismásolását, relativizálását”. Arról beszélt, hogy amikor a külügyi bizottság egyik tagjától elhangozhat a holokauszt tagadása, akkor emlékezni és emlékeztetni kell arra, hogy mi történt valójában.
Hangoztatta: a tragédia a magyar nemzet tragédiája, mert a „magyar nemzet tagjait lőtték a Dunába”, továbbá hogy az internáltak között nemcsak zsidók, hanem „jehovisták, nemzeti érzelmű, magyar érzelmű magyarok is voltak”.

Az áldozatok emlékére a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) képviseletében Lazarovics Ernő mondott gyászimát, majd a jelen lévő szervezetek képviselői koszorúkat és virágokat helyeztek el az emlékműnél.

A koszorúzók, illetve a megemlékezők között volt Tóth József, a XIII. kerület polgármestere, Szanyi Tibor és Horváth Csaba szocialista politikus, továbbá a Nagy Imre Társaság, a Holokauszt Emlékközpont, az SZDSZ és a Munkáspárt képviselői. Az emlékműnél fejet hajtottak és koszorút helyeztek el a belorusz és a lengyel nagykövetség képviselői is, akiket a résztvevők megtapsoltak.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.