Az állam azért jött létre, hogy a védteleneket segítse, és ha az ököljog uralkodik egy rendszerben, akkor az mindig az erőseket fogja segíteni, és a gyengéket el fogja nyomni – mutatott rá a közigazgatási tárca parlamenti államtitkára.
A gyermek nem tudja megvédeni magát – hangsúlyozta a kereszténydemokrata politikus, hozzátéve: ha egy rendszer arra épül, hogy megkérdőjelezi azoknak az emberi méltóságát, akik azt erővel nem tudják kivívni és megvédeni – mert például gyerekek –, akkor ez jól mutatja, mennyire velejéig beteg az a rendszer.
„Az embertelenség mindig egymásra talál, van az emberekben egy szunnyadó kegyetlenség (…), ez néha átveszi a hatalmat, és akkor szinte mindegy, milyen színezetű ez az embertelenség” – fogalmazott Rétvári Bence. Kifejtette: az emberi méltóság sárba tiprása a közös ezekben a rendszerekben, a megkülönböztető jegyek ehhez képest másodlagosak, bár nem elhanyagolandók.
A parlamenti államtitkár kitért arra is, hogy Magyarországon tavaly mintegy 15 ezer bűncselekményt követtek el kiskorúak sérelmére. Ma is élnek közöttünk olyanok, akik ha meglátnak egy védtelen embert, akkor nem a segítség, a szolidaritás érzése merül fel bennük, hanem hogy kihasználják védtelenségüket.
Rétvári Bence szerint akkor jár el helyesen az állam, ha ezeket az embereket jogilag is súlyosabban bünteti. Megjegyezte, ez már évtizedek óta a magyar jogi hagyományokban így van, minősített esetnek számít a kiskorúak sérelmére elkövetett erőszakos bűncselekmény.