A szocialista Harangozó Tamás rémálomnak nevezte azt, amit a kormány a közfoglalkoztatással tesz. A katasztrófavédelem átalakításával mintegy 1000 embert bocsátottak el, munkájukat pedig 400 közfoglalkoztatottal végeztetnék el – mutatott rá. Szerinte ugyanez várható a kórházak és az iskolák területén is.
Tállai András államtitkár kifogásolta, hogy mindezt Harangozó Tamás mondta el, aki nem volt képviselő, amikor a szocialista kormányok idején 250 embert bocsátottak el a katasztrófavédelemtől és mintegy 8000 tűzoltó nem kapta meg jogos járandóságát. Hozzátette: az 1000 embert nem bocsátották el, csak átszervezés történt, mindenkinek új munkahelyet ajánlottak fel, ahol mindenki hatékony munkát végezhet.
Vona hiányolja a kellő védelmet
A jobbikos Vona Gábor arra hívta fel a figyelmet, hogy 2013-ban lejár a külföldiek földvásárlását megakadályozó moratórium, a kormány azonban nem alkotta meg azt a törvényt, amely ezután védené meg a magyar földet. A képviselő az alaptörvényből is hiányolta a kellő védelmet. Felhívta a figyelmet, hogy a hasonló helyzetben lévő Dánia által alkalmazott modellt az Európai Bizottság megsemmisítette, ami szerinte azt jelenti, hogy az unió keretein belül nincs lehetőség a termőföld hazai kézben tartására.
Bírálta a Turi-Kovács Béla fideszes képviselő – a Kisgazda Polgári Egyesület-Kisgazda Polgári Szövetségpárt országos elnöke – által kezdeményezett földvédő mozgalmat.
Budai Gyula államtitkár közölte: a mezőgazdasági művelés alatt álló földek 10 százaléka van az állam tulajdonában, ennyit kell megvédenie. Emlékeztetett arra, hogy a moratóriumot ez a kormány harcolta ki, és arra is, hogy az első Orbán-kormány felvette a harcot a zsebszerződések ellen. A képviselő által felvetettet élő problémának nevezte, amiért mindent meg kell tenni. Arra is felhívta a figyelmet, hogy az állam tizenöt olyan ügyben indított vizsgálatot, ahol nyomon követhetők a strómanok, akik külföldieknek szereztek földet, ebből hat ügyben folyik büntetőeljárás.
A napirend előtti felszólalások végén Turi-Kovács Béla személyes érintették ürügyén azt mondta: több száz kisgazda azért jött Budapestre, hogy megvédje a magyar földet. Hozzátette: hiszi és bízik benne, hogy ha a nemzet nem utólag panaszkodik, akkor a termőföld megvédhető.
Fontos a középosztály
A kereszténydemokrata Harrach Péter a középosztály megerősítésének fontosságáról beszélt, amelyben pártja támogatja a kormányt, mert szerinte ez a réteg nemcsak az adófizetéssel, hanem egész tevékenységével erősíti a társadalmat. Közölte azt is: néhány intézkedésre még szükség van, a munkavállalóknak minden védelmet meg kell adni vagy a magáncsőd kérdése kapcsán foglalkozni kell a családi csődvédelemmel is.
Rétvári Bence a kormány eddigi, középosztályt segítő lépései közé sorolta a különadó bevezetését, vagy azt, hogy állami fenntartásba kerülnek a legfontosabb oktatási és egészségügyi intézmények. Mint mondta, ezáltal senki jövője sem függ attól, hogy hova született, hiszen mindenki hasonló színvonalú oktatást, ellátást kaphat.
Nem csappant meg a bizalom
A fideszes Zombor Gábor szerint nem csappant meg az ország iránt a befektetői bizalom, mint mondta, több olyan nagy jelentőségű, munkahelyteremtő beruházás történt, amely a hátrányos helyzetű térségeket érinti. Mint mondta, a többi közt Orosházán 250, Somogyváron 300 munkahely jön létre. Hangsúlyosan beszélt az Opel-, az Audi- és a Mercedes-beruházásról. Elmondta azt is: az ország versenyképességét növelné az adóterhek csökkentése, a Fidesz ebben támogatja a kormányt.
Czomba Sándor államtitkár fontosnak nevezte a foglalkoztatás bővítését, mint mondta, ha ez nem sikerül, egyre nagyobb problémákkal néz szembe az ország. Rámutatott ugyanakkor arra is, hogy a demográfiai problémákat is szem előtt kell tartani. Hozzátette: jelenleg mintegy 500 ezer álláskeresőt tartanak nyilván, és további 300 ezer ember próbál munkát találni.
Cseh László szomorú hírt osztott meg, legendás úszónk gyászol
